„Feeria kolorów” to radość cieszenia się życiem. To styl przepełniony bogactwem kolorów, wspomnień oraz egzotycznych, o błyszczących liściach roślin doniczkowych.

„Wprowadziliśmy tropik do naszego domu,” mówi Tara van der Loeff (34), matka siedmioletniej Heleny, wolny strzelec, specjalistka od dodatków w jednej z większych firm zajmujących się modą. „Jestem kolekcjonerką, gromadzę w domu przedmioty ze wszystkich moich podróży. Przyglądam się im, przestawiam, mieszam i dopasowuję. Cieszę się, że teraz tak wiele egzotycznych roślin można dostać w Holandii: to co rośnie wzdłuż ulic Malezji czy Brazylii, można kupić w postaci rośliny doniczkowej.  Po konsultacji z córką decyduję, do jakiego pojemnika wstawić roślinę, do takiego, które pochodzi z odległych miejsc, lub ze zwyczajnego sklepu.  Nigdy nie kupuję tego co jest modne, dla mnie liczy się roślina, która do mnie przemawia i ma własną historię. Helence podoba się na przykład strelicja, ponieważ przypomina baletnicę. Ja natomiast uwielbiam drzewko cytrusowe. Moi dziadkowie pochodzą z Indii, mam w pamięci wiele okazów z ich ogrodu. Rośliny muszą być częścią mojego życia, z czymś się kojarzyć, wtedy po nie sięgam.”

Aranżacje pochodzą z Biura Kwiatowego Holandia.

Na zdjęciu wyżej Kalatea żółtokwiatowa (Calathea crocata). Jej piękne kwiaty kołyszą się nad podłużnymi, z wierzchu ciemnozielonymi liśćmi, które od spodu są purpurowe a miejscami wpadające nawet w czerń. Nazwa pochodzi od greckiego `kalatos`, czyli kosz: patrząc na jej kwiaty z góry wiadomo czemu zawdzięcza tę nazwę. Należy ją ustawić w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Wymaga dużej wilgotności powietrza, więc należy ją często zraszać.






Medinilla wspaniała (Medinilla magnifica) - Primadonna.Największym zaskoczeniem jest nie tylko jej kwadratowa łodyga, ale przede wszystkim kwiaty, które w każdym stadium kwitnienia zmieniają swój kształt. Różowe i bardzo dekoracyjne pąki rozwijają się w kwiaty, skupione w rozgałęzionych kwiatostanach. Pochodzi z Filipin: wymaga stanowiska jasnego, ale oświetlonego światłem rozproszonym, lubi wilgotność, ale ziemia nie może być mokra.





Miltonia - Bal maskowyAksamit pełen plamek i wzorów. Miltonia jest okazałym storczykiem z zielonymi liśćmi i pięknymi kwiatami, przypominającymi karnawał w krajach południowych. W Południowej Ameryce rośnie na gałęziach i pniach drzew. Należy ją podlewać obficie, lecz dopiero wtedy, gdy podłoże zaczyna lekko przesychać. Storczyk ten wymaga również ciepłego i wilgotnego powietrza. Najlepszy jest półcień. Roślina dobrze czuje się na parapecie północnego okna.





Cattleya - Zmysłowa kurtyzana.Może mieć bardzo duże, raczej niespotykane u storczyków kwiaty, które kształtem uwodzą – poskręcane płatki, zmysłowe wypustki, seksowna grzywka. Niektóre jej odmiany mają przepiękny zapach. Bardzo ważny jest dostęp do światła: Obszerne korzenie, które wychodzą z doniczki, lubią być namaczane od czasu do czasu.





Brassia – Het, Ty!Sprawia wrażenie jakby wszystkie jej czarujące kwiaty w jednej chwili machały do nas. W Ameryce Łacińskiej, pełna gracji Brassia z powodu kształtu kwiatów, nazywana jest "pajęczym storczykiem". Jako roślina pokojowa, nie jest zbyt absorbująca. Wystarczy ją zanurzyć raz w tygodniu w letniej wodzie. Bardzo dobrze czuje się w pokojowej temperaturze z dostępem świeżego powietrza, na przykład ustawiona na parapecie okiennym z dostępem światła odpłaci się obfitym kwitnięciem.





Hibiscus - Kwiat artystów.Malarz Paul Gauguin w swoich obrazach umieszczał hibiskusa przy uchu wszystkich swoich egzotycznych modelek. Dzięki sukcesowi jaki odniosły jego dzieła, ta chińska róża stała się popularna w bogatszych krajach Europy. Roślina dekorowała wiele salonów i oranżerii, bijąc rekordy popularności jako roślina pokojowa. W słońcu, w wilgotnej ziemi, w stałej temperaturze ok. 20°C, nawożona raz w miesiącu, obsypie się pięknymi fioletowymi kwiatami sięgającymi do 12 cm.





Falenopsis (Phalaenopsis) - Motyl nocy.Mimo swojej delikatnej budowy, storczyk ten jest bardzo wytrzymały i nawet w pomieszczeniu kwitnie długo i obficie. Pochodzi z Azji a jego nazwa pochodzi od greckiego `phalaina`, czyli ćma. Jego kolory i piękne wzory bardziej jednak przypominają motyla, który dobrze znosi dzienne światło. Lubi jasne stanowiska, nie jest odporny na chłód. Powinien być podlewany wtedy, gdy podłoże jest lekko przesuszone.





Strelicja królewska (Strelitzia reginae) – Punkówa z gracją. Ognisty Mohikanin jest zbuntowany, ale nie tak jak ten `rajski ptak` wywodzący się z królewskiego rodu. Ma niebieski pióropusz, szarozieloną szatę i twardo stąpa po ziemi. Jest atrakcyjny sam w sobie, ale prawdziwe wrażenie robi w skupisku, tworząc dżunglę. Najlepiej czuje się stojąc nie w bezpośrednim słońcu i stosunkowo w wilgotnym pomieszczeniu, takim jak np. łazienka. Należy dodawać mu odżywkę raz w tygodniu, wówczas obficie zakwitnie.





Kalamondin (Citrofortunella microcarpa) - Pomarańczowy krasnal. Ta roślina to niczym bonsai z owocami. Choć bonsai osiąga kilka metrów wysokości, Citrofortunella microcarpa pozostaje rośliną pokojową. Jest bardzo dekoracyjna, ale najpiękniej prezentuje się owocując pomarańczkami. Lubi jasne miejsca i dostateczną ilość wody. Należy pamiętać, żeby ziemia całkowicie nie przeschła.





Frizea (Vriesea) - Kwitnące fajerwerki.Pokrywające ją płatki o wyraźnych, żywych kolorach, wynurzają się z rozety we wszystkich kierunkach. Ułóż kilka razem tworząc namiastkę tropików. Pozwól, żeby świeciły swoim blaskiem. Te tancerki salsy lubią rozproszone światło i szklankę wody raz w tygodniu, a ich korzenie nie powinny być wilgotne.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku