HTZ, czyli Hormonalna Terapia Zastępcza to termin oznaczający leczenie, które ma przyczynić się do zmniejszenia nieodwracalnych zmian w organizmie kobiety po okresie menopauzy. Pomaga również przejść przez nią łagodniej i zmniejszyć wahania hormonów, które są nią spowodowane.

Każdą z nas czeka menopauza. Czy chcemy czy nie będziemy musiały przez nią przejść, stawiając czoła wielu dolegliwościom, jakie mogą dokuczać nam w tym okresie. Są one spowodowane przede wszystkim zmianami związanymi z wygasaniem czynności jajników. Dzięki nim obniża się produkcja hormonów płciowych - estrogenu i progesteronu, a co za tym idzie, cykl miesiączkowy ulega rozregulowaniu, a następnie całkowicie zanika.

Klimakterium, które występuje między 45 a 55 rokiem życia to szereg dolegliwości, takich tak: uderzenia gorąca, wzmożona potliwość, bóle głowy, kołatania serca, nadmierne zmęczenie, zaburzenia snu,  rozdrażnienie, stany depresyjne, problemy z koncentracją, brak chęci do działania. W miarę upływu czasu w organizmie kobiety zachodzi również kilka istotnych zmian, należą do nich: zanik masy kostnej, zmiany wsteczne w układzie moczowo-płciowym, starzenie się tkanek.

Niestety większością tych dolegliwości nie jesteśmy w stanie zapobiec, możemy jednak za pomocą odpowiednich środków farmakologicznych złagodzić przebieg klimakterium. Nie bez znaczenia pozostanie zdrowy tryb życia, właściwa dieta czy uprawianie sportów.

Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) polega przede wszystkim na uzupełnianiu niedoborów hormonów produkowanych przez jajniki w okresie przekwitania. Terapię hormonalną należy rozpoczynać jak najwcześniej, czyli już około 45. roku życia, kiedy tylko zaczną pojawiać się pierwsze oznaki zbliżającej się menopauzy. Terapię stosuje się najczęściej przez okres do 8 lat. Z reguły jednak trwa ona 3-4 lata i nie niesie za sobą żadnego ryzyka dla zdrowia. U kobiet, które stosują preparaty hormonalne, dyskomfort związany z okresem klimakterium zostaje ograniczony praktycznie do minimum.

Zalety poddania się HTZ
:


- chroni kości przed osteoporozą
- poprzez zmniejszone stężenie estrogenów minimalizuje ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak nieprawidłowe krwawienia, bóle piersi
- jest stosowana długoterminowo, przez co jest łatwiej tolerowana
- pozwala lekarzowi na dostosowanie ich dawek hormonów do indywidualnych potrzeb każdej pacjentki
- chroni śluzówkę macicy przed przerostem, co również zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych

U jakich kobiet HTZ jest niewskazana?

- choroba zakrzepowo – zatorowa
- krwawienia dróg rodnych
- przebyte poważne choroby np. zapalenie wątroby, dające wyraźne zmiany w badaniach wątrobowych
- rak sutka lub macicy  
- przebyty rak jajnika .
- mięśniaki macicy

HTZ stanowi również niebagatelny element profilaktyki:

- chorób serca i naczyń krwionośnych (zmniejszenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca, zawału mięśnia sercowego)
- odwapnienia kości - osteoporozy
- zmian w układzie moczowo-płciowym - zaburzeń w oddawaniu moczu, nietrzymania moczu
- rozwoju choroby Alzheimera.

Jeżeli boisz się, że za kilka lat będziesz musiała zmagać się z objawami przekwitania lub akurat odczuwasz niektóre z nich, zgłoś się do lekarza ginekologa. To on zobowiązany jest do informowania nas o nowych metodach łagodzenia menopauzy i po wykonaniu odpowiednich badań, będziesz mogła samodzielnie podjąć decyzję, cze zdecydować się na HTZ.