Pranie odzieży nie powinno z zasady sprawiać nam wielkich trudności. Najczęściej pierzemy przecież w pralce, a to żadną filozofią nie jest. Czasami jednak po zakupieniu nowego ubrania dopiero w domu sprawdzamy z czego jest wykonane i na metce doszukujemy się informacji o tym, że należy czyścić je chemicznie.
Większość z nas posiada teoretyczną wiedzę na temat tego, jakie produkty powinniśmy czyścić chemicznie, jakie prasować przy najmniejszej temperaturze czy prać w temperaturze 30 stopni. Czasem jednak zdarza nam się o tym zapomnieć lub po prostu wydaje nam się, że jak wrzucimy ubrania do pralki to nie powinno się z nim nic złego stać. Niejedna z nas w ten sposób zapewne zmarnowała sobie już kilka rzeczy – ja niedawno pozbyłam się wełnianego swetra, który przez przypadek wrzuciłam do pralki i wyprałam w 40 stopniach.

Tego typu sytuacje mają najczęściej miejsce pod wpływem mechaniczności z jaką wykonujemy obowiązki domowe. Zapominamy o tym, by przed każdym praniem starannie przeanalizować symbole zamieszczone na metkach, na podstawie których łatwiej segregować poszczególne partie prania. Przed przystąpieniem do prania odzieży należy upewnić się, czy dana tkanina nie jest przeznaczona do czyszczenia chemicznego, tj. za pomocą odpowiednich środków stosowanych w pralniach. Nie warto ryzykować i prać samodzielnie tego typu odzieży. Poza tym do pralni chemicznej warto oddawać przede wszystkim wełniane płaszcze czy kurtki, ubrania obszyte dekoracyjnymi cekinami bądź inną biżuterią, odzież wykonaną z bardzo delikatnych tkanin oraz lnianą.

Podczas segregowania odzieży jeszcze przed zrobieniem prania najbardziej istotne są oznaczenia związane z odpowiednią temperaturą. Na metce wskazana jest zawsze najwyższa zalecana temperatura prania, np. 30ºC. Jeżeli zostanie ona przekroczona, odzież może ulec zniszczeniu, np. materiał może się zbiec czy odbarwić. Wyjątkowo delikatne ubrania, oprócz maksymalnej temperatury prania, oznaczone są podkreślnikiem, który sugeruje, że należy ustawić na pralce automatycznej program „pranie delikatne”. Dotyczy to m.in bielizny czy rajstop, a także materiałów takich jak np. jedwab. Dodatkowo pierz je zawsze na lewej stronie.

Na niektórych metkach widnieje symbol „ręki”. Oznacza on, że odzież nie jest przeznaczona do prania w pralce. Należy prać ją wyłącznie ręcznie – dodając proszek lub płyn do prania, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Następnie możemy wypłukać ją w płynie do płukania w wybranych zapachu.

Jeśli ubranie oznaczone jest na metce przekreślonym trójkątem, wówczas nie możemy używać do prania dostępnych na rynku odplamiaczy oraz wybielaczy zawierających chlor – nawet jeśli tkanina jest mocno zabrudzona. Szczególną ostrożność należy zachować podczas prania ubrań i wielorazowych pieluszek najmłodszych dzieci, gdyż substancje zawarte w wybielaczach pozostają na wypranej tkaninie i mogą wywoływać bardzo silne reakcje alergiczne.

Dla zachowania wysokiej jakości ubrań, ważny jest również proces ich suszenia (wszystkie symbole na metkach związane z suszeniem są kwadratowe). Jeśli stosujemy suszarkę bębnową, wówczas należy zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę zalecaną przez producenta odzieży, oznaczoną na metce ilością kropek (dwie kropki – niska temperatura, jedna kropka – normalna temperatura). Niektóre tkaniny, oznaczone „przekreślonym kwadratem”, nie są przeznaczone do suszenia w automatycznej suszarce.

Pozycja suszenia odzieży jest także bardzo istotna, szczególnie w przypadku tkanin, z których nie można dokładnie odwirowywać wody ze względu na wyjątkowe włókna lub sploty (np. wełniane swetry lub szydełkowane obrusy). Muszą być one suszone w pozycji poziomej (oznaczenie na metce poprzez poziomą kreskę), dzięki czemu nie rozciągną się i nie zmienią kształtu.


Na wszystkich metkach umieszczone są również wskazówki dotyczące prasowania odzieży. W przypadku tkanin bawełnianych dopuszczalne są zazwyczaj najwyższe temperatury prasowania, jednak przy tkaninach delikatnych, które łatwo mogą ulec zniszczeniu, warto zapoznać się ze wskazaniami producenta.