Kiedy się pakujemy przed wyjazdem nie powinniśmy zapominać o wyjazdowej apteczce. Zwłaszcza, w przypadkach, gdy ciągle jesteśmy zmuszeni do przyjmowania niektórych leków. Jest jeszcze kilka rzeczy, które warto awaryjnie mieć pod ręką. Należy o nich pamiętać najczęściej wtedy, gdy wyjeżdżamy daleko od domu.

Zawartość naszej apteczki jest uzależniona od tego, gdzie się wybieramy. Z pewnością nigdy nie możemy zapomnieć o kremach z filtrem UV, ale także wszelkich preparatach przeciw ukąszeniom owadów. Warto mieć również zawsze pod ręką lek przeciwbólowy, plaster oraz jakiś preparat odkażający np. wodę utlenioną. Może również przydać się bandaż elastyczny oraz jednorazowy opatrunek. Zwłaszcza, gdy podróżujemy z dzieckiem należy pamiętać, by mieć przy sobie preparat przeciwgorączkowy, na wypadek gdyby maluch się przeziębił. Ponadto możemy dołożyć do apteczki witaminę C, Rutinoscorbin i coś na ból gardła.

Jeżeli wyjeżdżamy za granicę, do ciepłych krajów lub w tropiki nie możemy zapomnieć o lekach przeciwwymiotnych oraz hamujących biegunkę. Zmiana klimatu oraz żywienia bardzo często wywołuje komplikacje ze strony przewodu pokarmowego. Na ogół, gdy przyjmujemy duże ilości wody mineralnej, by zapobiec odwodnieniu jesteśmy w stanie w ciągu doby samodzielnie sobie pomóc.

Jeżeli cierpimy na chorobę lokomocyjną w naszej podróżnej apteczce nie może zabraknąć tego typu preparatu. Najczęściej wybieranym jest znany wszystkim Aviomarin lub Locomotiv.

Ponadto, jeżeli jesteśmy alergikami powinniśmy mieć przy sobie wapno, na wypadek uczulenia wywołanego jedzeniem lub ukąszeniem owada. Przyda się się również coś na stłuczenia, np. popularny Altacet w żelu, który służy do wykonania opatrunku.

Jeżeli wybieramy się pod namiot i wiemy już przed wyjazdem, że utrzymanie higieny intymnej będzie kłopotliwe, by nie dopuścić do stanu zapalnego warto zaopatrzyć się w probiotyk doustny z zawartością kwasu mlekowego.

Na koniec do swojej apteczki możemy dopakować małe nożyczki, termometr oraz pęsetę.

Pamiętajmy o tym, by nasza apteczka znajdowała się w bezpiecznym miejscu, z daleka od dostępu dla dzieci. Nie powinna leżeć w słońcu ani w wilgotnym miejscu. Najlepiej do przechowywania leków będą nadawały się plastykowe, szczelnie zamykane pojemniki lub skrzyneczki. Pamiętajmy, żeby przed wyjazdem sprawdzić datę ważności wszystkich leków!