Pogoda zdecydowanie pozwala nam na biesiadowanie na świeżym powietrzu. Szczęśliwi posiadacze przydomowych ogrodów czy tarasów dobrze wiedzą, jak przyjemnie jest latem spożywać posiłki na łonie natury. Podpowiemy jak przytulnie urządzić taką "letnią" jadalnię.
Taras lub weranda otoczona zielenią to idealne miejsce na spotkanie z rodziną lub znajomymi. Zwłaszcza, gdy stajemy się organizatorami przyjęcia imieninowego czy urodzinowego warto wiedzieć, jak zachwycić swoich gości. Aromatyczne potrawy w połączeniu z wonią świeżych kwiatów oraz gustownie nakryty stół  to prawdziwa uczta dla zmysłów. Organizując garden party musimy pamiętać nie tylko o odpowiednim menu, obfitującym w pełne witamin dary natury, ale także o oryginalnym wystroju stołu.

Zacznijmy od mebli ogrodowych, od których należy oczekiwać kilku rzeczy. Po pierwsze, aby były one wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Po drugie powinny być wygodne, a po trzecie stylowe i niebanalne. Na tarasie lub werandzie dobrym rozwiązaniem będą meble wykonane są z petanu (technorattanu). Plecionka, w kolorze ciemnego brązu na bazie PCV, świetnie sprawdzi się na zewnątrz domu, ponieważ jest odporna na wszelkie czynniki atmosferyczne. Stół zaprojektowany w lekkim i nowoczesnym stylu doskonale wkomponuje się w niemal każdy ogród. Fotele ogrodowe i krzesła możemy przystroić w specjalne, kolorowe sukienki, które pełnią funkcję pokrowców. Dzięki temu proste, zwyczajne czy nawet podniszczone meble zyskają świeżego, eleganckiego wyrazu. Jeśli jednak nie chcemy przykrywać całych krzeseł, rozwiązaniem mogą być miękkie, wygodne siedziska, które nie tylko staną się subtelną dekoracją, ale także podniosą komfort ich użytkowania.

Najważniejszym punktem zainteresowania gości będzie z pewnością stół. Bogato zdobione naczynia nie wymagają użycia dodatkowych elementów dekoracyjnych. Wystarczy, że nakryjemy go obrusem w kolorze białym lub ecru, jeżeli jednak chcemy go ożywić, możemy wykorzystać obrus w kolorze intensywnego różu lub zieleni. Można również wykorzystać świeże gałązki, kwiaty i owoce, takie jak truskawki lub poziomki. Dobrze komponować się będą również elementy ażurowe na wszelkich dodatkach dekoracyjnych.

Uroku zielonej scenerii z pewnością dodadzą wszelkie elementy świetlne, a umiejętnie zaaranżowane pozwolą wprost „zaczarować” ogród po zmroku. Altanka i taras mogą stać się prawdziwymi ozdobami nie tylko z uwagi na bujną roślinność i umiejętnie dobrane elementy tzw. „małej architektury”. Również światło może sprawić, że  przydomowe zacisze będzie się wyróżniało spośród sąsiednich posesji.

fot. Villa Italia


Od oświetlenia zewnętrznego oczekujemy nie tylko estetycznego wyglądu, funkcjonalności oraz ciekawych efektów świetlnych, ale również tego by było tanie w eksploatacji. Nowoczesne produkty są odpowiedzią nie tylko na wymagania konsumentów w tym zakresie, oferują również szereg dodatkowych możliwości. Do zapewnienia światła ogólnego dobrym rozwiązaniem będą energooszczędne świetlówki przeznaczone do zamkniętych opraw. Oprócz tradycyjnej białej również może rozświetlać ogród całą feerią barw –  niebieską, zieloną, żółtą i czerwoną. Dla uzyskania ciekawego efektu estetycznego w ogrodzie konieczne jest zastosowanie oświetlenia dekoracyjnego – tzw. „punktowego”. Pomaga ono podkreślić wybrane elementy ogrodu – np. piękne drzewa, elementy „małej architektury”. Gdy zdecydujemy się podświetlić taras, schody albo alejki i ścieżki ciekawym rozwiązaniem będą punkty oświetlające wkomponowane w nawierzchnię. Wraz z oświetlonym tarasem, ścieżkami i alejkami  pozwoli stworzyć atrakcyjną wizualnie całość.

Zadbany ogród, ciekawie zaaranżowany światłem stanie się miejscem, gdzie chętnie będziemy spędzać letnie wieczory, a urok tego miejsca będzie cieszył nie tylko nasze oczy, ale również naszych gości. Sprawy, by lato nie kojarzyło się już tylko ze słońcem i wakacjami, ale również z posiłkami serwowanymi na świeżym powietrzu.

fot.DLH    

fot. EccoWood

fot. Villa Italia

fot. OSRAM

fot. Villa Italia

fot. OSRAM

fot. Dekoria