23 czerwca do Wrocławia przyleciały niesamowite dzieciaki z Nepalu i Zimbabwe, w niedzielę dołączą do nich koledzy z Rwandy. W jakim celu odwiedzą nasz kraj? Można je będzie podziwiać na Brave Festivalu, który rusza już 2 lipca br!

Do zagranicznych gości dołączą trzy grupy z Polski: czeczeńskie i inguszeckie dzieci wspierane przez Praktyków Kultury, Biblioteka Światoteka oraz Świetlica Źródełko z Wrocławia. Najmłodsi artyści pochodzą z regionów w których panuje bardzo trudna sytuacja społeczna bądź polityczna, dlatego też, ci zaledwie kilkuletni artyści niosą ze sobą bardzo dojrzałe przesłanie.

PochodzÄ…ca z Rwandy grupa Mizero (której nazwa w jÄ™zyku kinyarwanda oznacza „nadziejÄ™”) skÅ‚ada siÄ™ z dzieci osieroconych w wyniku ludobójstwa, które miaÅ‚o miejsce w tym kraju w 1994 roku. CzÅ‚onkowie Mizero, sÄ… ambasadorami pokoju w Afryce – podróżujÄ… zarówno po swoim paÅ„stwie jak i sÄ…siednich regionach by gÅ‚osić potrzebÄ™ szacunku pomiÄ™dzy plemionami i różnymi grupami etnicznymi. Grupa z Zimbabwe, która z pewnoÅ›ciÄ… zarazi nas swojÄ… energiÄ… i uÅ›miechem, to sieroty, które z ulicy przygarnęła siedemdziesiÄ™cioletnia kobieta. PrzejÄ™ta losem dzieci stworzyÅ‚a dla nich prowizoryczny oÅ›rodek na tyÅ‚ach swojego skromnego domu.

Kolejna grupa, która przybÄ™dzie do WrocÅ‚awia, to podopieczni organizacji Rokpa z Nepalu. Z  tymi otwartymi, życzliwymi i szeroko utalentowanymi wychowankami sierociÅ„ca w Katmandu wrocÅ‚awska publiczność mogÅ‚a siÄ™ już spotkać podczas zeszÅ‚orocznej edycji festiwalu. Wraz podopiecznymi do stolicy Dolnego ÅšlÄ…ska przyjeżdża także Lea Wyler - zaÅ‚ożycielka Rokpa International, organizacji która od 1996 roku niesie pomoc w Nepalu, Tybecie i Zimbabwe a także innych 18 krajach na caÅ‚ym Å›wiecie.

KilkudziesiÄ™cioosobowa, miÄ™dzynarodowa grupa bÄ™dzie realizowaÅ‚a wspólne warsztaty pod okiem artystów z Awake Project, którzy w Szwecji i Szkocji prowadzÄ… warsztaty artystyczne dla mÅ‚odzieży pochodzÄ…cej z różnych grup etnicznych. DoÅ›wiadczeni trenerzy przyjechali do WrocÅ‚wia wraz ze swoimi podopiecznymi, którzy wspólnie z resztÄ… grup bÄ™dÄ… brać udziaÅ‚ w realizacji projektu Brave Kids. Dlaczego poza głównym nurtem festiwalowym organizatorzy porywajÄ… siÄ™ na realizacjÄ™ kolejnego ambitnego, ale bardzo trudnego logistycznie projektu? - Brave Kids to gÅ‚os odważnych dzieci. Pozwalamy im mówić i dziÄ™ki temu przywracamy im godność. Nasze dążenia, by pomóc ocalić to, w co wierzÄ…, dajÄ… im siÅ‚Ä™ w codziennych zmaganiach. Ten projekt umożliwia dialog dzieciom z odlegÅ‚ych zakÄ…tków Å›wiata, które mogÄ… siÄ™ poznać i porozumieć w najbardziej uniwersalnym z jÄ™zyków – jÄ™zyku sztuki – wyjaÅ›nia Anna Furmaniuk, koordynujÄ…ca projekt. - Chcemy, aby Brave Kids byÅ‚ czymÅ› wiÄ™cej niż sezonowym wydarzeniem. Pragniemy nawiÄ…zać trwaÅ‚Ä… współpracÄ™ z zespoÅ‚ami dzieciÄ™cymi z różnych zakÄ…tków Å›wiata oraz instytucjami zajmujÄ…cymi siÄ™ mÅ‚odzieżą zagrożonÄ… wykluczeniem spoÅ‚ecznym, aby kontynuować i rozwijać w przyszÅ‚oÅ›ci podobne projekty. Chcemy umożliwiać ich liderom wymianÄ™ doÅ›wiadczeÅ„ w pracy z dziećmi, pozyskiwanie funduszy oraz nawiÄ…zywanie miÄ™dzynarodowych partnerstw – dodaje.

Część wrocÅ‚awian, goszczÄ…c w swoich rodzinach najmÅ‚odszych artystów festiwalu bÄ™dzie miaÅ‚a szansÄ™ bliżej poznać ich historiÄ™, kulturÄ™ czy doÅ›wiadczenia. Wszystkich, organizatorzy festiwalu zapraszajÄ… na wystÄ™py dzieci, które bÄ™dzie można oglÄ…dać na WrocÅ‚awskim Rynku oraz podczas wielkiego finaÅ‚u 9 lipca w Centrum Sztuki Impart.  



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku