Niepłodność w Polsce to problem dotykający już co piątą parę w wieku rozrodczym. Możliwości współczesnej medycyny pozwalają jednak na jej skuteczne leczenie, a zarazem na realizację marzeń o upragnionym potomstwie.

To właśnie w tym miesiącu nasza uwaga powinna zostać w większym stopniu zwrócona na problemy osób, które zmagają się z tym trudnym problemem. Czerwiec został nazwany Międzynarodowym Miesiącem Niepłodności także po to, by o niepłodności zaczęło się mówić więcej oraz by podnieść społeczną świadomość na temat przyczyn, objawów, epidemiologii i diagnostyki zaburzeń prokreacyjnych. Pamiętając o tym, że aktualnie niepłodność to choroba społeczna o podłożu cywilizacyjnym, która może dotknąć każdego z nas przyjrzyjmy się historii samego zabiegu in-vitro.

Z historii pierwszych zabiegów in-vitro


Jako pierwsza 32 lata temu zabiegowi poddaÅ‚a siÄ™ mu Lesley  Brown, leczÄ…ca siÄ™ z powodu niepÅ‚odnoÅ›ci przez 9 lat z powodu niedrożnoÅ›ci jajowodów. Z jej niestymulowanych hormonami jajników, z pomocÄ… laparoskopu pobrano jednÄ… komórkÄ™ jajowÄ…, którÄ… zapÅ‚odniono w laboratorium, a nastÄ™pnie podano do macicy, w efekcie czego 9 miesiÄ™cy później urodziÅ‚a siÄ™ córka – Louisa.

Przed 1978 rokiem kobiety bez sprawnie funkcjonujących jajowodów skazane były na nieodwracalną bezdzietność lub chirurgiczne próby odbudowy jajowodów, które bardzo często okazywały się nieudane. Skuteczność in vitro przeprowadzanego na cyklach naturalnych była bardzo niska, a leczenie prowadzące do ciąży długotrwałe. Dopiero wprowadzenie w latach 80-tych gonadotropin - leków hormonalnych stosowanych do stymulacji owulacji pozwoliło przy jednym zabiegu uzyskać więcej niż jedną (jak w naturalnym cyklu kobiety), a zwykle kilka do kilkunastu komórek jajowych. Początki stymulacji były trudne i często kończyły się zespołem przestymulowania jajników i powikłań z tym związanych.

Jakkolwiek zapÅ‚odnienie metodÄ… in-vitro rozwiÄ…zaÅ‚o problem niepÅ‚odnoÅ›ci spowodowany niedrożnoÅ›ciÄ… jajowodów, nadal nierozwiÄ…zywalna pozostawaÅ‚a kwestia niepÅ‚odnoÅ›ci wynikajÄ…cej z przedwczesnego wygasania funkcji jajników i braku wÅ‚asnych komórek jajowych. Tak byÅ‚o aż do 1983 roku, kiedy przygotowujÄ…ca siÄ™ do zabiegu z powodu niedrożnych jajowodów 29-letnia pacjentka zdecydowaÅ‚a siÄ™ oddać jednÄ… ze swoich komórek. BiorczyniÄ… byÅ‚a 25-letnia kobieta, u której zdiagnozowano przedwczesne wygaÅ›niÄ™cie funkcji jajników (przedwczesna menopauza). KomórkÄ™ dawczyni zapÅ‚odniono plemnikiem męża biorczyni i tak powstaÅ‚y zarodek podano do macicy biorczyni. DziÄ™ki temu bezcennemu darowi, w 1984 roku biorczyni urodziÅ‚a zdrowe dziecko, które choć w poÅ‚owie posiadaÅ‚o materiaÅ‚ genetyczny tego konkretnego małżeÅ„stwa. W kolejnych latach dawstwo komórek jajowych znalazÅ‚o swoje zastosowanie nie tylko u kobiet  z przedwczesnÄ…, ale również fizjologicznÄ… menopauzÄ….

NiewÄ…tpliwie rosnÄ…cÄ… skuteczność leczenia metodÄ… zapÅ‚odnienia pozaustrojowego zawdziÄ™czamy udoskonaleniu sprzÄ™tu diagnostycznego i zabiegowego: aparatów USG, histeroskopów i laparoskopów. Doskonalenie technik stymulacji jajników, punkcji pÄ™cherzyków, a co za tym idzie pozyskiwania komórek jajowych, ich Å‚Ä…czenia z  plemnikami, umożliwiajÄ…c tym samym zapÅ‚odnienie tak samo skuteczne jak to, które odbywa siÄ™ w warunkach naturalnych, rozwiÄ…zaÅ‚o problem niepÅ‚odnoÅ›ci kobiecej.





W 2005 roku w Polsce najliczniejsza grupa pacjentek (48,4%) rozpoczynajÄ…cych leczenie to  kobiety miÄ™dzy 30 a 35 rokiem życia. W tym też roku najwyższy wskaźnik europejski odnotowano w SÅ‚owenii i wyniósÅ‚ on 3,9% wszystkich urodzonych dzieci. Dla porównania w Polsce stanowiÅ‚ on zaledwie 0,29% caÅ‚kowitej liczby urodzeÅ„. Ta znikoma ilość nie Å›wiadczy o wyjÄ…tkowej pÅ‚odnoÅ›ci polskiej populacji. Jest niestety przejawem ograniczonego dostÄ™pu do tej metody leczenia w naszym kraju.

Niepłodność po stronie mężczyzny

Zdaniem dr Katarzyny KozioÅ‚ i dr Piotra Lewandowskiego z Przychodni Leczenia NiepÅ‚odnoÅ›ci nOvum na przeÅ‚omie ostatnich dwóch dekad zmianie ulegÅ‚ profil pary podejmujÄ…cej leczenie. Coraz częściej diagnozowany jest mÄ™ski czynnik niepÅ‚odnoÅ›ci. ZnaczÄ…ce obniżenie parametrów nasienia czÄ™sto wyklucza możliwość zastosowania klasycznego zapÅ‚odnienia pozaustrojowego, lecz dzisiaj nie oznacza niemożnoÅ›ci posiadania dziecka. Skutecznym rozwiÄ…zaniem jest zastosowanie zabiegu docytoplazmatycznej iniekcji plemnika do komórki jajowej, zwanej w skrócie ICSI. Leczenie niepÅ‚odnoÅ›ci pary spowodowane czynnikiem mÄ™skim, w przeważajÄ…cej części przypadków koÅ„czy siÄ™ pomyÅ›lnie. Dr Jan Karol Wolski – urolog i konsultant ds. andrologii z Przychodni Leczenia NiepÅ‚odnoÅ›ci nOvum podkreÅ›la, że mniej niż 5% mężczyzn doÅ›wiadczajÄ…cych zaburzeÅ„ prokreacyjnych nie doczeka siÄ™ potomstwa z użyciem wÅ‚asnego nasienia.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?

JeÅ›li po roku regularnego współżycia (ok. 3 razy w tygodniu) bez stosowania antykoncepcji nie dochodzi do ciąży, należy zacząć diagnozować przyczyny. WczeÅ›niej, tj. po upÅ‚ywie 6 miesiÄ™cy, jeÅ›li kobieta skoÅ„czyÅ‚a 36 lat lub para ma uzasadnione podejrzenia, że może spodziewać siÄ™ problemów z pÅ‚odnoÅ›ciÄ… – np. po przebytych chorobach zapalnych miednicy mniejszej lub przebytych operacjach brzusznych.  Warto skorzystać z pomocy oÅ›rodka specjalizujÄ…cego siÄ™ w leczeniu niepÅ‚odnoÅ›ci – to czÄ™sto przyspiesza diagnostykÄ™ i skraca samo leczenie.

Przyczyny niepÅ‚odnoÅ›ci leżą w okoÅ‚o 35% po stronie kobiety, w 35% po stronie mężczyzny. W pozostaÅ‚ych przypadkach powody sÄ… wspólne lub pozostajÄ… nierozpoznane. Podczas pierwszej wizyty lekarz bÄ™dzie chciaÅ‚ ustalić ogólny stan zdrowia pacjentów, dlatego warto przygotować informacje o przebytych lub aktualnie istniejÄ…cych chorobach ogólnoustrojowych, np. chorobach nerek, tarczycy, chorobie wrzodowej, cukrzycy, astmie oskrzelowej, nadciÅ›nieniu.  Kobieta zostanie zapytana o dÅ‚ugość i regularność cykli, datÄ™ pierwszej miesiÄ…czki, przebyte stany zapalne w obrÄ™bie narzÄ…du rodnego, operacje i zabiegi ginekologiczne, mężczyzna o przebyte w dzieciÅ„stwie choroby, których powikÅ‚aniem może być zapalenie jÄ…der i niepÅ‚odność (np. Å›winka), operacje przepuklin pachwinowych, choroby genetyczne, zaburzenia wydzielania hormonalnego, choroby urologiczne, infekcje ukÅ‚adu moczowo-pÅ‚ciowego. JeÅ›li para ma kÅ‚opoty ze współżyciem należy powiedzieć o tym lekarzowi.

fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna (www.katarzynapiwecka.pl).


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku