Zanim wybierzemy się na wakacyjne urlopy warto zadbać o swoje mieszkanie i dokładnie je przed wyjazdem zabezpieczyć przed potencjalnym złodziejem. Jak to zrobić? Dzięki nowoczesnym technologiom staje się to coraz prostsze.

Nie bez przyczyny stare brytyjskie przysłowie „Mój dom jest moją twierdzą” znalazło się w codziennym użyciu. Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych życiowych potrzeb człowieka. Według teorii amerykańskiego psychologa Maslowa, zajmuje ona drugą pozycję, tuż po potrzebach fizjologicznych, w hierarchii potrzeb. Nic, więc dziwnego, ze każdy z nas chce czuć się we własnym mieszkaniu bezpiecznie. Nie dotyczy to wbrew pozorom tylko sytuacji, kiedy decydujemy się na mieszkanie w domach wolnostojących, wzniesionych na działkach lub okolicach niezabudowanych, ale również, gdy mieszkamy w centrum tętniącego życiem miasta. Wiele z nas zadaje sobie codziennie pytanie, co zrobić, aby czuć się bezpiecznie we własnym domu?


W dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie obejść się bez nowinek technologicznych takich choćby, jak internet czy telefony komórkowe. Na co dzień ułatwiają nam one życie, pomagają oszczędzać cenny czas oraz zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Nowoczesne technologie, obecne na każdym kroku, coraz śmielej wkraczają także do naszych domów, gdzie znajdują szerokie zastosowanie. Mowa tutaj choćby o stolarce zintegrowanej z systemem alarmowym, czy też roletach, których moment otwarcia/zamknięcia możemy dowolnie zaprogramować według własnych potrzeb. Zabezpieczamy się na różnorakie sposoby.  Jedni uzbrajają się w zamki, solidne drzwi i okna pomagające powstrzymać niepożądanych gości.  Inni kupują groźne psy obronne i po zawieszeniu tabliczki „uwaga zły pies” starają się sami siebie przekonać, że właśnie skutecznie odstraszyli złodzieja.

Okna, które chronią


Większość z nas traktuje dom jako spokojną przystań, do której z chęcią wracamy po męczącym dniu. Tutaj możemy się wreszcie zrelaksować, cieszyć ciszą i komfortem. Aby dom był dla nas azylem, a snu z powiek nie spędzała troska o bezpieczeństwo rodziny, podejmujemy różne działania ochronne. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest integracja systemu alarmowego budynku ze stolarką okienną poprzez instalację sensorów otwarcia okna. Sensory przekazują informację do systemu alarmowego, w jakiej pozycji znajduje się okno - otwartej (uchylnej) czy zamkniętej. Ponieważ sensor okienny jest zintegrowany z systemem alarmowym, powoduje jego natychmiastowe włączenie w przypadku niepożądanej ingerencji np. podczas próby włamania, jak również przypomina nam o pozostawionym otwartym oknie podczas załączania alarmu.

W inteligentne systemy wyposażane są również rolety zewnętrzne. Służą do tego różnego rodzaju sterowniki pozwalające np. na ich opuszczanie bądź podnoszenie pod nieobecność gospodarzy. Moment otwierania lub zamykania rolet można dowolnie zaprogramować, według własnych potrzeb. Dzięki temu mamy np. pewność, że roleta ochroni nas przed porannym słońcem w weekendowe poranki, a wieczorem zasłoni okno, zapewniając intymność i ciszę.

Inteligentna wentylacja

Kolejnym przykładem rozwiązań, które w znaczny sposób ułatwiają codzienne funkcjonowanie, są nowoczesne nawiewniki okienne. Skuteczna wentylacja pomieszczeń jest niezbędna dla zdrowia i komfortu domowników. Dzięki niej unikamy nadmiernego gromadzenia się nagrzanego i zanieczyszczonego powietrza oraz mamy stały dostęp do jego świeżych zasobów. Inteligentne nawiewniki okienne, same dostosowują się do warunków panujących w pomieszczeniu – wilgotności powietrza i jego temperatury. Nawiewniki reagują na zmianę wilgotności (poprzez zwiększenie lub zmniejszenie napływającego powietrza), zapewniając tym samym wymianę powietrza na odpowiednim poziomie. Stosując inteligentne nawiewniki, unikamy niepotrzebnego otwierania okien, czyli przeciągów i nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń.

fot. IRA (Inteligentne Rozwiązania Automatyki)


System alarmowy

Niewątpliwą zaletą inteligentnych instalacji jest zwiększenie naszego bezpieczeństwa. Inteligentny dom chroni nas nie tylko przed włamaniem i kradzieżą, ale również przed potencjalnym pożarem czy zalaniem. Sam system alarmowy można zaprogramować zgodnie ze swoimi oczekiwaniami np. dzieląc budynek na kilka stref tak, aby część domu, w której aktualnie nie przebywamy była aktywnie chroniona. Czujniki ruchu są tak skonstruowane, że weryfikują potencjalne uruchomienie sygnału alarmowego na podstawie szeregu parametrów. Dzięki nim włączony system nie reaguje np. na światła przejeżdżających samochodów czy na obecność zostawionych w domu zwierząt, a to jest niewątpliwie dużym mankamentem zwykłych systemów alarmowych.

W chwili wykrycia intruza na terenie naszej posesji informacja o włamaniu może dotrzeć do nas w postaci informacji wyświetlonej na telefonie.  Alarm może być połączony z sygnałem dźwiękowym, co wystraszy potencjalnych złodziei lub cichym powiadomieniem odpowiednich służb. Dzięki zastosowaniu tzw. „panic button” (przycisku paniki), przy użyciu, którego wysyłany zostaje sygnał do stacji monitorującej o zagrożeniu życia, można w każdej chwili wezwać pomoc. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa dają również możliwość ciągłego monitorowania domu. Za pomocą komputera, palmtopa czy telefonu komórkowego.

Alarm daje nam poczucie bezpieczeństwa gdyż spełnia dwie bardzo ważne funkcje: informacyjną - sygnalizuje o włamaniu oraz funkcję prewencyjną - odstrasza złodziei. Złodziej zanim spróbuje dostać się do Twojego domu, zazwyczaj będzie go bacznie obserwował, chcąc poznać jego słabe punkty i skutecznie zaatakować. Pokazanie mu, że za łup obrał sobie twierdzę z pewnością pokrzyżuje mu plany. 

Solidne zabezpieczenie domu sprawi, że rodzinny, wakacyjny wyjazd możemy spędzić w poczuciu beztroskiego odpoczynku, nie psując sobie urlopu myśleniem o możliwym włamaniu.  Często spotykamy się z wypowiedziami osób, które uważają, że im zabezpieczenia nie są potrzebne, gdyż mieszkają w bezpiecznej okolicy o bardzo niskim ryzyku włamania. Swoje zdanie zmieniają po włamaniu i pierwszej kradzieży. Nie warto, więc czekać na tą przykrą chwile, gdy orientujemy się, że nasz dom to nie twierdza, bo został splądrowany przez intruza. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

fot. Oknoplast
 


fot. Oknoplast

fot. IRA

fot. IRA