Wydawałoby się, że wybór drzwi do salonu nie powinien stanowić większego problemu. Gdy jednak chcemy, aby nasze wnętrze odpowiednio ze sobą współgrało, musimy wybrać nie tylko najodpowiedniejszy model i materiał, z jakiego zostaną one zrobione. Dużą rolę odgrywają detale oraz wstawki np. ze szkła, liczy się również kolor.
Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie stajemy przed dylematem: na jaki model się zdecydować? Czy lepsze będą tradycyjne skrzydła drzwiowe, czy może system przesuwny? Idealnie dobrana stolarka drzwiowa powinna komponować się z aranżacją danego wnętrza, jak i całego domu czy mieszkania. W dużych pokojach świetnie sprawdzą się tradycyjne skrzydła drzwiowe. Możemy je dobierać w zależności od naszych potrzeb i gustu pod kątem ilości przeszkleń, zdobień, rozmiaru oraz szerokiej gamy dostępnych kolorów. Wybierając drzwi do mniejszych pomieszczeń zwróćmy szczególną uwagę na praktyczne rozwiązania, nie zajmujące wiele miejsca. Najlepiej takie, które powiększą optycznie wnętrze.

Gdy chcemy optycznie powiększyć wnętrze

Aranżując wnętrze warto pamiętać, ze źródłem naturalnego światła są nie tylko okna, ale również drzwi. Stosując przeszklone modele rozjaśniamy przestrzeń, a także uzyskujemy ciekawy efekt dekoracyjny, powiększając optycznie przestrzeń. Niektóre mieszkania, zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty, są małe, a często też ciemne wskutek usytuowania budynku, które ogranicza dostęp promieni słonecznych do ich wnętrza. Zamykanie drzwi pomaga nam zatrzymać przepływ dźwięków z danego pomieszczenia, czy oparów i zapachów kuchennych, jednak często stanowi przy tym „światłoszczelną” barierę, która sprawia, że nasze lokum staje się jeszcze mniejsze i przytłaczające. Pełna tafla szkła umożliwia nieograniczone przenikanie promieni słonecznych, które rozjaśniają i subtelnie modelują wnętrze. Warto zwrócić uwagę na modele odznaczające się harmonijnym zdobnictwem, wskazującym na fascynację współczesną, klasycyzującą tendencją do geometrycznego ujmowania przestrzeni.

Podczas rodzinnego spotkania lub przyjęcia dla przyjaciół otwierając oba skrzydła ułatwimy przemieszczanie się pomiędzy pokojami. Jeśli otwarte skrzydła drzwiowe zajmują zbyt wiele miejsca możemy zdecydować się na jednoskrzydłowe drzwi przesuwne, które sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Zastosowanie praktycznego systemu przesuwnego stanie się idealnym rozwiązaniem, w sytuacji, gdy otwarte drzwi skrzydłowe z dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń mogłyby na siebie zachodzić. W większych przestrzeniach sprawdzi się dwuskrzydłowy system przesuwny. Może on służyć do oddzielenia lub połączenia np. salonu i kuchni. Będzie również świetnie funkcjonował pomiędzy pokojami naszych dzieci. Funkcjonalny system przesuwny bez trudu można zamontować w każdym pomieszczeniu.

Klasyka zawsze w modzie

Klasyczne rozwiązania nigdy się nie starzeją. Czas płynie, a one wciąż wnoszą inspirującą świeżość do naszych wnętrz. Dystyngowany charakter tradycyjnych pomieszczeń to przede wszystkim zasługa drewna i eleganckiej ornamentyki. Harmonijne i pełne umiaru drzwi  stanowią znakomite uzupełnienie takiej ponadczasowej aranżacji.  


Z nutą rozmaitości

Drzwi pełne wielu osobom kojarzą się z aranżacyjną nudą i brakiem finezji. Okazuje się, że wcale nie musi tak być. Producenci skrzydeł drzwiowych oferują swoim klientom modele o zróżnicowanym designie. Drzwi pełne nie muszą być pozbawione zdobień, choć wtedy najlepiej nadają się do minimalistycznego wnętrza. Mogą na przykład posiadać elementy wklęsłe czy wypukłe, dzięki którym nabierają cech charakterystycznych dla konkretnego stylu, np. klasycyzmu. Mogą być także ozdobione płycinami – tłoczonymi lub wbudowanymi w ramę konstrukcyjną. Z kolei drzwi płaskie można urozmaicić nałożeniem na nie dwukierunkowej okleiny lub forniru. Jak widać, możliwości jest całkiem sporo, a każda z nich ułatwia osiągnięcie pożądanego efektu aranżacyjnego.

Niektóre mieszkania urządzone są w taki sposób, że każde pomieszczenie jest częścią jednej aranżacyjnej całości. Wówczas drzwi, które przecież są obecne w każdym z pokoi, muszą ze sobą współgrać. W tej sytuacji najlepiej zdecydować się na taki model drzwi, który dostępny jest w różnych wersjach. Umożliwia to wyposażenie praktycznie całego domu w drzwi o tej samej stylistyce. Efektem jest poczucie spójności aranżacyjnej pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami i unikniecie chaosu.