Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych i najbardziej wdzięcznych świąt w całym, okrągłym roku. To właśnie dlatego obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. Jego bogata tradycja sięga w Polsce 1923 roku, kiedy to w Krakowie odbyły się po raz pierwszy obchody Dnia Matki. Jednak święto Matki ma swoje początki już o wiele wcześniej.
W starożytnej Grecji obchodzono święto Matki Natury, w czasie którego punktem kulminacyjnym było palenie ofiar przyniesionych przez uczestników, składano hołd bogini Rei, żonie Kronosa, będącej matką wszechświata oraz wszystkich bóstw.

W Rzymie za matkę bogów uważano boginię Cybele, na cześć której także świątecznie i hucznie obchodzono okres trzech dni od 15 do 18 maja. Około 1600 roku, czyli już w czasach nowożytnych, w Anglii powstała tradycja obchodów dnia Matczynej Niedzieli (Mothering Sunday). Dzień ten ustalono na czwartą niedzielę Wielkiego Postu i podczas tego dnia składano matkom życzenia, oddawano im należytą cześć oraz przynoszono drobne upominki.

W USA 1858 nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni matczynej pracy (Mothers' Work Days), od roku 1872 Julia Ward Howe promowała Dzień Matek dla Pokoju (Mother's Day for Peace). W roku 1905 Anna Jarvis (córka Anny Reeves Jarvis) wywalczyła ustanowienie Dania Matki (Mother's Day). W 1914 roku Kongres USA ustanowił ten dzień świętem narodowym. Wypada on zawsze w drugą niedzielę maja.

Tradycja obchodów Dnia Matki - spotkań, życzeń oraz upominków trwa w Polsce niezmiennie do dziś. Ówcześnie w naszym kraju ten wyjątkowo piękny i ważny dzień w roku obchodzimy 26 maja. Jest to dzień, o którym absolutnie nie można zapomnieć, nawet pomimo tego, że nie jest dniem wolnym od pracy. W Dzień Matki wszyscy zgodnie składają podziękowania swoim najdroższym i najukochańszym mamom,  okazują im wielką wdzięczność, szacunek i miłość.

Redakcja Female.pl dołącza się do wszystkich życzeń!