Jak powinna wyglądać współczesna łazienka? Chcąc przeprowadzić generalny remont łazienki powinniśmy zaznajomić się z najnowszymi trendami na rynku wnętrzarskim. Coraz częściej do naszych mieszkań wkracza ekstrawagancki i niebanalny wystrój, który potrafi każdą przestrzeń prywatną zmienić w miejsce reprezentatywne. Współczesna łazienka to próba zamknięcia sztuki w funkcjonalnej i praktycznej formie.
Do tej pory łazienka stanowiła raczej ustronne i intymne miejsce, teraz jednak staje się ona centrum naszego domu. Przestronne wnętrze, łączące funkcję prywatnego SPA z salonem wypoczynkowym – tak według projektantów powinna wyglądać współczesna łazienka. Ma przykuwać wzrok i zachwycać, ale przede wszystkim odpowiadać potrzebom domowników. Stworzenie niebanalnego wystroju wnętrza oznacza przełamanie utartych schematów i śmiałe aranżacje.

Łazienka czy salon kąpielowy?

Tradycyjna łazienka coraz częściej przeistacza się w przestronny salon kąpielowy. Zyskuje więcej przestrzeni, dominuje w niej naturalne światło, drewno lub kamień. Do jej wnętrza wkraczają fotele, szezlongi, toaletki, kwiaty i obrazy. Wszystko po to, aby stworzyć niezwykłe miejsce relaksu i odpoczynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łazienka stanowiła otwarte pomieszczenie, połączone choćby z sypialnią. Oddzielona jedynie szkłem, częściowo ukryta za ścianą lub wprost wychodząca na pokój – im odważniejsze rozwiązanie, tym efekt bardziej spektakularny. W tego typu aranżacji podstawą jest przemyślany projekt, który oddzieli od siebie strefę mokrą od suchej, a jednocześnie zapewni intymność domownikom.

Nietypowe rozwiązania

Wyjątkowy charakter wnętrza opierać się może na użyciu materiałów, dotąd nie spotykanych w łazience. Drewno, które do tej pory trzymało się na dystans, dziś jest bez obaw wykorzystywane na podłogi, meble, a nawet... wanny. -Nie musimy się już obawiać szkodliwego wpływu wilgoci – mówi Adam Morajda z firmy DIVA. -Zastosowanie wysokiej jakości powłok i lakierów sprawia, że drewno staje się praktycznym materiałem, który nada wyjątkowy charakter naszej łazience. Naturalna, ciepła w dotyku wanna będzie designerską perełką w każdym wnętrzu. Hitem ostatnich lat są także mozaiki, czyli układane w artystyczne wzory drobne kawałki kamienia lub ceramiki. Zwłaszcza zastosowanie odważnych kolorów na przykład złota, burgundu lub turkusu potrafi wyglądać bardzo efektownie. Doskonały efekt można uzyskać dekorując w ten sposób natrysk.

Kąpiel z nowoczesną technologią

We współczesnej łazience nie może zabraknąć nowinek technologicznych. Jak przystało na prawdziwe miejsce relaksu, możemy tu posłuchać muzyki, a nawet obejrzeć film. Za pomocą naciśnięcia jednego przycisku eleganckie lustro nad umywalką przemieni się w wysokiej klasy telewizor LCD i wyświetli nasz ulubiony program, a wanna z powodzeniem może służyć za salę kinową. Dla audiofilów, którzy z muzyką nie mogą rozstać się ani na chwilę, wymyślono wodoodporne głośniki do zamontowania w kabinie prysznicowej. Projektanci wnętrz coraz częściej wychodzą naprzeciw naszym zachciankom.

Telewizor nad umywalką czy drewniana wanna – moda na ekstrawagancję ogarnia łazienki. Projektanci wnętrz zaskakują nas coraz to śmielszymi pomysłami proponując dotąd niespotykane aranżacje, ale przede wszystkim kierują się naszą wygodą. Przemyślany, dostosowany do potrzeb domowników wystrój sprawia, że taką łazienkę ciężko opuścić.