Chyba zgodnie możemy przyznać, że czkawka to dość prozaiczna dolegliwość, która może przytrafić się każdemu z nas. Kiedy jednak dopada często nie możemy sobie z nią poradzić. Problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy akurat w miejscu publicznym czy wykonujemy ważne czynności. Co wywołuje czkawkę? Jak jej uniknąć? A przede wszystkim jak się jej szybko i bezpowrotnie pozbyć? Przeczytajcie poniższy artykuł.

Na początek mała ciekawostka. Zapewne niewiele z nas, wie, że najdłużej trwająca czkawka, która została zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa przydarzyła się Amerykaninowi Charlesowi Osborne'owi. W 1922 roku w wieku 18 lat nabawił się on czkawki pod wpływem stresu podczas uboju świni. Czkawka, początkowo występująca 40 razy na minutę, trwała u niego aż przez 68 lat! Później zwolniła do 20 razy na minutę. Zakończyła się dopiero w lutym 1990 na rok wcześniej przed  śmiercią Charlesa. Pozytywny akcent tkwi przede wszystkim w tym, że dokuczliwa przypadłość nie przeszkodziła mu w zawarciu dwóch małżeństw i spłodzeniu ośmiorga dzieci

Co to jest czkawka i jak z nią walczyć?

Czkawką nazywamy rytmicznie powtarzające się skurcze przepony połączone z charakterystycznym odgłosem.  Ich przyczyną jest podrażnienie zakończeń nerwowych kontrolujących przeponę. Czkawka zwykle uaktywnia się na skutek stresu, podrażnienia gardła lub żołądka oraz spożywania alkoholu Przedłużająca się i nieustająca czkawka może być również przyczyną wielu chorób. Najczęściej jednak samoczynnie mija już po kilku minutach.

Do najbardziej popularnych sposobów na pozbycie się czkawki należą: picie wody, wstrzymywanie oddechu, spożywanie cukru, zatkanie uszu, przestraszenie przez inną osobę, oddychanie do papierowej torebki. Warto zauważyć, że niestety nie u każdego są one skuteczne.

Czego unikać?

Aby nie dopuścić do wystąpienia czkawki musimy zaobserwować, w jakich momentach ona najczęściej u nas występuje. U większości osób jest ona spowodowana przede wszystkim zbyt szybkim jedzeniem, podczas którego połykamy duże ilości powietrza.  Atak czkawki może być wywołany w wyniku przejedzenia. Kiedy jemy zbyt dużo nasz żołądek ulega  rozciągnięciu i naciska na przeponę, która reaguje gwałtownym skurczem. Czkawkę powoduje również popijanie posiłków bardzo gorącym lub zimnym napojem - skrajne temperatury drażnią nerwy przeponowe, które znajdują się w okolicach przełyku. Czasami czkawka bywa również wynikiem wypicia dużej ilości alkoholu, ze względu na to, że napoje wyskokowe rozluźniają mięśnie i mogą „rozregulować” pracę przepony.

Czkawka syndromem choroby?

Jeżeli dokucza nam bardzo często występująca i przedłużająca się czkawka powinniśmy udać się do lekarza. Ten po wykluczeniu stresu, który jest najczęstszym syndromem tej dolegliwości zleci nam dokładniejsze badania. Przyczyną występującej czkawki  mogą być  schorzenia ośrodkowego układu nerwowego lub choroby powodujące wzrost ciśnienia śródczaszkowego, np. przewlekła niewydolność nerek czy cukrzyca. Czkawka może być również wynikiem zapalenia otrzewnej, niedrożności jelit, zapalenia wątroby. Prześladuje też osoby z guzami mózgu, które drażnią nerw błędny przebiegający przez szyję do klatki piersiowej i przepony.


Jeżeli lekarz nie znajdzie żadnej przyczyny, która mogłaby tłumaczyć występowanie czkawki. W takich wypadkach najczęściej stosowane są leki uspokajające i rozkurczowe. W skrajnych sytuacjach można wykonać się zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu nerwu przeponowego.