W dzisiejszych czasach tak wielu z nas zmuszonych zostaje do okresowych separacji. Wyjeżdżamy, zostawiając swoich bliskich z bardzo wielu powodów, najczęstszymi jednak z nich są: zmiana pracy, kontrakty, ale również różnego rodzaje wymiany uczelniane.
Rozstając się z bliskimi dążymy, by mieć z nimi, choćby na odległość, jak najlepszy kontakt. Rozwój najnowszych technologii jest w stanie nam go ułatwić, byśmy dzięki niemu mieli ze sobą kontakt nawet z drugiego końca świata. Jeszcze kilka lat temu rozłąka, z jaką musieli zmierzyć się kochankowie zagrażała przetrwaniu ich związku. Brak bezpośredniego kontaktu stawał się powodem rozluźniania dotychczasowej więzi. W efekcie parom przestawało już tak na sobie zależeć i wchodzili w nowe związki z osobami będącymi na miejscu.

Ostatnie badania socjologiczne wskazują na to, że w 2010 roku w Polsce będzie 700 tysięcy małżeństw, które funkcjonują „na odległość”. Wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej, którego efektem był znaczny wzrost emigracji zarobkowej, jak również stosunki polityczne i ekonomiczne, spowodowały, że wiele związków jest skazanych na okresową separację. Do takich wyrzeczeń zmuszają przede wszystkim niebezpieczeństwo bezrobocia, konieczność konkurencji i chęć osiągnięcia sukcesu. Dane statystyczne wskazują dodatkowo, że liczba takich par stale wzrasta, a prognozy mówią nawet, że za kilka lat ze związkiem na odległość będą musieli liczyć się wszyscy, którzy chcą jednocześnie robić karierę.

Utrzymanie stałego kontaktu z partnerem i budowanie relacji jest w takim przypadku dużym wyzwaniem. Nadmiar obowiązków i życie w ciągłym biegu sprawia, że nikt już nie ma czasu na pisanie tradycyjnych listów. Rozwój nowych technologii sprawił jednak, że pomimo braku fizycznego kontaktu, możemy poczuć się tak, jakbyśmy właśnie siedzieli obok siebie.

Na rynku pojawia się coraz więcej komunikatorów internetowych, dzięki którym możemy rozmawiać z partnerem, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Z najpopularniejszego z nich – Skype – na świecie korzysta już ponad 200 milionów użytkowników, z czego 4 miliony w Polsce. Program, poza możliwością rozmowy i połączeń wideo, umożliwia dodatkowo wymianę plików. Obecnie komunikator można instalować również na iPhone i korzystać z bezpłatnych rozmów międzykrajowych. Również producenci sprzętu komputerowego zauważyli, jak szybko rośnie grupa ludzi żyjących w związkach na odległość. iBOX wprowadza coraz to nowsze rozwiązania, aby ułatwić rozmowy przez komunikatory. Oprócz szerokiego asortymentu słuchawek z mikrofonami, ma w swojej ofercie kamery. Innym gadżetem, który pojawił się na rynku z myślą o osobach żyjących w związkach na odległość jest kamizelka dotykowa reagująca na głos partnera.

Jeśli nie mamy dostępu do komputera, a czujemy nagłą potrzebę komunikacji ze swoim partnerem, możemy po prostu zadzwonić lub wysłać SMS. Jeszcze kilka lat temu ceny połączeń międzymiastowych i międzynarodowych były bardzo wysokie. Obecnie, operatorzy sieci telefonicznych, mając na uwadze, że liczba połączeń za granicę od czasu emigracji zarobkowej wzrosła kilkunastokrotnie, obniżyli koszty takich usług i wprowadzili nowe rozwiązania.

Związek na odległość jest we współczesnym społeczeństwie całkiem normalnym i coraz częściej spotykanym rodzajem relacji. Pomimo, że nowości technologiczne znacznie ułatwiają kontakt z partnerem, większość żyjących w ten sposób par odlicza dni do końca rozłąki. Pamiętając o tym, że nawet najlepszy wynalazek, czy wideokonferencja nie będą w stanie zastąpić nam wzajemnego poczucia bliskości.