Na kulturalnej mapie Warszawy zadebiutował nowy teatr IMKA, który mieści się  w kultowym dla warszawiaków gmachu przy ul. Konopnickiej 6. Jego założycielem jest popularny aktor filmowy i teatralny Tomasz Karolak.

IMKA zainaugurowała swoją działalność w połowie marca br. spektaklem „O północy przybyłem do Widawy… czyli Opis obyczajów III” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Intencją właściciela jest, aby teatr nawiązywał do chlubnej tradycji miejsca, w którym się znajduje i stał się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Warszawy i nie tylko.


Nazwa teatru nawiązuje bezpośrednio do organizacji YMCA (Young Men’s Christian Association), która wybudowała gmach przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie. Jest to jeden z niewielu stołecznych budynków, które przetrwały okres II Wojny Światowej. Powstała w 1934 roku siedziba YMCA od samego początku swojego istnienia kojarzona była z edukacją, kulturą i sportem. Do dyspozycji warszawiaków oddane były biblioteka z czytelnią, sale teatralno-kinowe, sala gimnastyczna i bokserska, a także nowoczesny basen pływacki. Po wojnie, popularna „Imka” stała się miejscem spotkań miłośników jazzu. To tutaj w latach 1946-55 mieszkał wybitny polski pisarz i popularyzator jazzu – Leopold Tyrmand.

Począwszy od lat 60-tych stan budynku „Imki” systematycznie się pogarszał. Miejsce z roku na rok traciło swój dawny blask. Ku uciesze warszawiaków od niedawna sytuacja uległa poprawie. Za sprawą zlokalizowania w gmachu przy ul. Konopnickiej 6 teatru IMKA, klubu Centralny Basen Artystyczny oraz Teatru Buffo, poszczególne pomieszczenia są sukcesywnie odnawiane. W ostatnich miesiącach odbył się całościowy remont wnętrz zajmowanych przez teatr IMKA. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć choć skromną cegiełkę do przywrócenia tego miejsca dla kulturalnego życia Warszawy – mówi Marcin Poboży PR Manager z firmy Benjamin Moore Polska, która dostarczyła farby potrzebne do dekoracji teatru.