Pierwszy podmuch łagodnego wiatru i ciepłe promienie słońca zachęcają do poszukiwania nowych inspiracji, które niekoniecznie od razu muszą łączyć się diametralnymi zmianami w postaci remontu. Okazuje się, że - wiosenną świeżość wyczarować można za pomocą prostych, ekologicznych rozwiązań, które niosą z sobą harmonię i odprężenie – mówi Ewa Olszewska, projektantka wnętrz.
Dobrym rozwiązaniem, by nadać wnętrzu wiosennego powiewu mogą stać się kwiaty. Wszystkich nas napawają one radością i dają nadzieją na przyjemy dzień. Optymizm, który się w nas rodzi dzięki kolorowemu i pachnącemu otoczeniu kwiatów, chętnie przenosimy do naszych domów. Rośliny dodają życia naszym wnętrzom, sprawiają, że przyjemniej spędzamy w nich czas. Aby wykorzystać je do celów dekoracyjnych, wybieramy piękne donice, żardiniery, bądź kolumny, na których eksponujemy piękno roślin. Ich żywe barwy wprowadzą do wnętrza aurę prawdziwie wiosennego ciepła i małym kosztem odmienią jego dotychczasową konwencję.

Większość roślin doniczkowych najlepiej czuje się w miejscu dobrze oświetlonym, lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym. Nawet paprocie, bluszcze lub skrzydłokwiaty, powszechnie uważane za cieniolubne, wyglądają o wiele ładniej, jeśli zapewnimy im dostęp światła. Nie stawiajmy kwiatów na wysokich półkach lub podwieszonych pod sufitem, gdzie powietrze jest bardzo suche i ciepłe. Z powodzeniem można umieszczać kwiaty w widnej kuchni lub łazience. Jest tam zwykle bardziej wilgotno, a to świetnie współgra z naturą wielu odmian roślin. Do łazienki nadają się gatunki bagienne, na przykład cibora i sitowie. Z powodzeniem możemy umieścić tutaj paprocie, kalatee i krotony. Nie stawiajmy roślin w miejscach, w których będą nam przeszkadzały, gdyż narazimy je na stałe dotykanie i przesuwanie.

Jeżeli już odnajdziemy najodpowiedniejsze miejsce dla naszych roślin i dobierzemy dla nich kolorystycznie pasujące donice czy kwietniki, większą część sukcesu mamy za sobą. Aby jeszcze pełniej cieszyć się wiosną i nadchodzącym latem możemy spróbować ozdobić także przedmioty codziennego użytku, zainwestować w filiżanki i talerzyki w motywy kwiatowe. Jeżeli mamy dosyć koloru swojej ściany możemy zakupić specjalne naklejki, które na ścianie stworzą prawdziwe wiosenny kwiatowy wzór. To samo tyczy się nudnej lodówki czy zmywarki. Dekoracyjne maty magnetyczne to ciekawy i prosty sposób na zmianę wizerunku każdej kuchni. Łatwo się je zakłada i zdejmuje. Po zdjęciu nie pozostawiają żadnych śladów. Dzięki temu można je wymieniać, kiedy tylko mamy na to ochotę.

Rośliny wnoszą do naszego życia dużo pozytywnej energii, stąd warto o nich pamiętać w naszym domu. Nie muszą to być rośliny doniczkowe, dla pasjonatów tulipanów i róż, polecamy cięte kwiaty. W pięknym wazonie będą równie dobrze się prezentowały i ożywią nasze wnętrze nie tylko na wiosnę.