Poczuć powiew wiosny, gdy świat za oknem skuty jest lodem? To możliwe! Wystarczy zamknąć się w czterech ścianach i rozpocząć wiosenne porządki w aranżacji wnętrza. Na pierwszy ogień niech pójdą okna...

Zasłony są nieodłącznym elementem wyposażenia większości klasycznie urządzonych wnętrz. Poza walorami dekoracyjnymi pełnią one przede wszystkim funkcje użytkowe. Pomagają skutecznie chronić naszą prywatność, a także pozwalają regulować ilość światła w pomieszczeniu. Ponadto, krój zasłon ma niebagatelne znaczenie dla optycznego postrzegania pokoju. Proste, długie zasłony sięgające samej podłogi, czynią salon wizualnie wyższym. Krótsze, fantazyjnie upięte na wysokości parapetu, sprawiają, że pomieszczenie wydaje się być większe. Dopełnieniem kroju jest wybór rodzaju tkaniny, jej kolorystyki i stylistyki. Tutaj mamy do czynienia z bardzo szeroką gamą możliwości.

Eleganckie, miłe w dotyku dekoracje okienne dodadzą każdemu wnętrzu świeżości i wyjątkowego klimatu. Dzięki ciepłej tonacji kolorystycznej zasłony i rolety idealnie wpiszą się w wiosenną aranżację pomieszczeń – zarówno salonu, sypialni, jak i kuchni. Co ważne – zarówno rolety, jak i zasłony są niezwykle łatwe w czyszczeniu – po zdjęciu z mechanizmu mocującego nadają się do prania.

Przede wszystkim należy zrezygnować z ciężkich, przytłaczających tkanin. Grube zasłony w ciemnych barwach najlepiej zastąpić roletami materiałowymi w jasnych, zdecydowanych kolorach. Słoneczne odcienie żółtego i zielony kolor trawy to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl podczas poszukiwania wiosennych akcentów. Ale nie musimy ograniczać się tylko do nich – najważniejsze, aby barwy były soczyste i optymistyczne. Różne odcienie koloru pomarańczowego czy różowego również wprowadzą do wnętrza pozytywną energię. Jeśli nasycone odcienie nie bardzo do nas przemawiają postawmy na delikatniejsze, pastelowe tony. Uważajmy jednak, aby nie wybrać zbyt chłodnych barw, gdyż efekt końcowy może być odwrotny od zamierzonego.

- Osobom lubiącym niestandardowe, nowoczesne rozwiązania polecam połączenie rolet okiennych z delikatnymi zasłonami sznurkowymi – proponuje Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto – Pierwsze osłonią wnętrze przed nadmiernym słońcem, drugie natomiast – będą oryginalną ozdobą przyciągającą wzrok gości. Warto dodać, że zasłony sznurkowe można dowolnie upinać, dzięki czemu możliwe jest stworzenie wyjątkowej, indywidualnej aranżacji. Wystarczy odpowiednio dobrana do pomieszczenia kolorystyka i odrobina wyobraźni.

Innym, równie ciekawym rozwiązaniem dekoracyjnym są rolety z tkanin wzorzystych. Takie modele spełniają dwa podstawowe cele – są praktyczne (chronią przed słońcem i wzrokiem obcych równie dobrze jak jednokolorowe modele) i stanowią ozdobę okna, która wyjątkowo zwraca uwagę odwiedzających. Decydując się na ornament wybrać można wzory florystyczne. Rolety wzorzyste zazwyczaj są stosunkowo mocnym akcentem – aranżując nimi wnętrze nie przesadzajmy z nadmiarem innych dodatków. Dobrym pomysłem jest wciąż modny trend natury czy ekologii. Elementy wykonane z naturalnych materiałów, w charakterystycznych, neutralnych barwach ziemi, również nadadzą wnętrzu świeżego, ciepłego charakteru. W oknach zawiesić można rolety plecione z bambusowych listewek i słomek. Jako dodatki idealnie sprawdzą się elementy przywołujące na myśl np. podróże do egzotycznych krajów.

Już od dawna wiadomo, że zieleń korzystanie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, łagodzi stres i pozwala się wyciszyć. W sytuacjach napięcia instynktownie poszukujemy kontaktu z naturą. Dlatego w dzisiejszych czasach, gdy często żyjemy w pośpiechu i stresie warto  zainwestować w oranżerię – wiecznie zielony, miniaturowy raj. Takie wyodrębnione pod szkłem pomieszczenie nie tylko uatrakcyjnia architekturę budynku i poprawia komfort mieszkania, ale także zapewnia wypoczynek w promieniach słońca oraz relaks wśród roślin i kwiatów przez cały rok. Jasna, pełna światła oranżeria jest idealnym miejscem łączącym ogród i dom, w którym przez cały rok można cieszyć się widokiem wschodzącego słońca przy filiżance porannej kawy. Taki relaks przywraca harmonię naszego ciała i ducha oraz jest energetycznym orzeźwieniem przed pracą i innymi codziennymi obowiązkami. Również w chłodniejszych porach roku domowy, całoroczny ogród jest oazą zieleni, światła i spokoju kojąco wpływających na nasze samopoczucie.