Nasz główny wypoczynek ma miejsce z reguły podczas snu. W ciągu dnia nie mamy za wiele czasu, by zafundować sobie odpowiednią dawkę relaksu. Zadbajmy w takim razie o to, by nasz sen był zdrowy i głęboki, by był gwarancją energii i dobrego humoru.

Słówko o potrzebie snu

Sen to dość skomplikowany proces lub inaczej mówiąc mechanizm, służący organizmowi, w powszechnej opinii, przede wszystkim do odpoczynku. Naukowcy dowodzą jednak, że nasz intuicyjny odbiór roli snu jest błędny. Twierdzą, że sen służy przede wszystkim do regeneracji mózgu. O jakości przeżywania snu oraz poziomie regeneracji, jaką gwarantuje świadczy przede wszystkim sposób, w jaki się do niego przygotowujemy. Znaczenie odgrywa zwłaszcza miejsce, w jakim odpoczywamy. Niektórzy odczuwają ogromny dyskomfort, śpiąc w nieznanym sobie pokoju, nietypowym otoczeniu. Istotne znaczenie ma wpływ również takich czynników, jak położenie łóżka, wielkość pomieszczenia, w jakim zasypiamy, cechy łóżka – takie, jak jego twardość, wysokość, szerokość oraz również typ używanego prześcieradła, czy pościeli. Dużą rolę odgrywają ponadto otaczające nas kolory oraz rodzaj materiałów.

By smacznie spać... nie można się objadać. W nocy organizm przestawia się na tryb relaksu i kumulowania sił na następny dzień. Zwalnia metabolizm, w związku z czym na kilka godzin przed spaniem powinniśmy ograniczyć się do lekkiej przekąski. Pomoże zaspokoić głód, nie obciążając zanadto żołądka. Kolejną istotną sprawą jest dokładne wywietrzenie pokoju. Niezależnie od pogody warto uchylić okno na mniej więcej 15 minut przed położeniem się do łóżka. Jeżeli jesteśmy alergikami, wyjątkiem będzie pora intensywnego pylenia.

Na jakość snu ma wpływ również czas, kiedy kładziemy się spać. Najważniejsze jest, by idąc do sypialni, czuć się zmęczonym. Zmuszanie się do zaśnięcia o określonej godzinie, mimo wrażenia wypoczęcia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Możemy mieć niemal pewność, że sen taki skończy się za szybko i zamiast wypoczynku zyskamy nowe wspomnienie o trudnej nocy. Specjaliści radzą, że jeśli przez pół godziny nie możemy zasnąć, należy wstać i zająć się jakąś czynnością. Najlepiej jeśli będzie ona mało obciążająca nasz organizm – nie zaleca się w takich momentach ćwiczyć, ani sprzątać, ale raczej czytać książkę, czy włączyć telewizję. Gdy będziemy gotowi do snu, organizm da nam o tym znać. Należy przede wszystkim słuchać swojego zegara biologicznego, czyli wsłuchać się w swój organizm i postępować zgodnie z jego wskazówkami. Nie ma również sztywnych ram, ile powinien trwać wypoczynek. Powinniśmy spać po prostu tyle, ile tego potrzebujemy. Zdrowy sen zaczyna się od naturalnego zaśnięcia (a nie zapadnięcia w sen wymuszonego lekami) oraz naturalnego wybudzenia (niewywołanego ze świata zewnętrznego). Za typowy czas snu uważa się sen trwający 6-8 godzin. Jednak niektórzy są w stanie dobrze funkcjonować przez wiele tygodni, śpiąc jedynie 4 godziny na dobę. Są też tacy, którzy potrzebują nawet 10 godzin snu. Okazuje się również, że wraz z wiekiem zmienia się nasze zapotrzebowanie na sen. Wartość ta nie jest stałą.

Sen pozwala uaktywnić nasz mózg, zresetować wszystkie nagromadzone informacje, a następnie poukładać je w odpowiedni sposób. Wyłączenie myślenia umożliwia po prostu nastawienie na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu. Sen, według naukowców, jest niezbędnym elementem pozwalającym zachować dobre zdrowie. Znając swoje potrzeby odnośnie czasu snu, mając świadomość, kiedy naprawdę czujemy się senni, warto zaplanować pracę intelektualną, biorąc pod uwagę wszystkie znane nam właściwości naszego mózgu.

To, czy organizm w pełni wykorzysta czas nocnej regeneracji, zależy też w dużej mierze od dobrze dopasowanego materaca. Idealnie, jeśli jest nie tylko odpowiednio wyprofilowany, ale również antyalergiczny i dostosowany do zmieniającej się pogody.

Jeśli w codziennym życiu przykładamy dużą uwagę do jakości używanych przedmiotów oraz do ich stylowych walorów, warto wziąć pod uwagę również te kwestie podczas aranżacji własnej sypialni. Niezawodnym i najprostszym sposobem na wprowadzenie elegancji jest wymiana pościeli na komplet satynowy, w oryginalnej tonacji i w niepowtarzalnej stylistyce. Jakość naszego snu poprawi się, jeśli będziemy wypoczywać w otoczeniu wysokiej jakości materiałów o delikatnym wykończeniu. Znaczenie ma również wielkość oraz ilość poduszek. Najzdrowsze dla kręgosłupa jest spanie płasko, z profilowaną poduszką. Dbając o odpowiednią pozycję podczas snu, zapewniamy szczególną ochronę naszemu całemu ciału i zmniejszamy do minimum ryzyko obudzenia się z bólami mięśni. Szczególnie lubiana jest pościel satynowa, która w idealny sposób dopasowuje się do ludzkiego ciała, dając upragnione ciepło i wygodę. Kolor pościeli warto dobrać w precyzyjny i świadomy sposób, biorąc pod uwagę nasz gust oraz rodzaj oddziaływania, jakie chcemy uzyskać. Pamiętajmy, że każdy kolor wyróżnia się swoim indywidualnym psychologicznym przekazem.

Jak zatem urządzić optymalną sypialnię?


Sypialnia to integralna część mieszkania nawiązująca stylem do całości. A przecież zwolenników nowoczesnego designu jest wielu – czy ich strefa nocnego relaksu musi być sterylna i mało przytulna? Różnorodność propozycji rynkowych udowadnia, że nowoczesny styl ma wiele „twarzy”, a sypialnia urządzona nowocześnie nie musi przypominać laboratorium.  Jeśli metraż naszej sypialni jest nieduży dobrym wyborem będą meble o prostych liniach w jasnym kolorze. Geometryczne formy i delikatne barwy mebli sprawdzą się zarówno w  małych przestrzeniach, jak i większych sypialniach. Równie istotne są cechy użytkowe - komfort  łóżka z wygodnym zagłówkiem pokrytym miękkim obiciem. Ciepłe, stonowane odcienie wybarwień mebli  możemy ożywić akcentem kolorystycznym w postaci wzorzystych dodatków lub bardziej intensywnego koloru jednej ze ścian. Wystarczy jeden mocny element, aby ożywić wnętrze     i nadać mu bardziej wyrazistego charakteru. Pamiętajmy jednak aby dobrze się wyspać potrzebujemy „spokoju” również estetycznego – nie każda propozycja sprawdzi się w strefie wydzielonej dla nocnego odpoczynku.Jeżeli nie musimy korzystać ze sztuczek aranżacyjnych by optycznie powiększyć sypialnię – możemy pokusić się o stworzenie przytulnej oazy spokoju aranżując przestrzeń sypialni meblami w ciemnym odcieniu. Proste formy brył  „ozdobionych”   jedynie   uchwytami w postaci delikatnych, aluminiowych listew odnajdą swoje miejsce zarówno w bardziej ascetycznym otoczeniu, jak i w urokliwej, kobiecej sypialni.  Przytulności dodadzą wnętrzu odpowiednio dobrane dodatki z naturalnych materiałów, takich  jak skóra, bawełna czy satyna. A dzięki przełamaniu pastelowych odcieni ścian i dodatków intensywną czerwienią, zielenią czy amarantem uzyskamy wystrój oryginalny, nie tracąc na jego przytulności.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


DRUKUJ