22 stycznie br. znana chyba nam wszystkim polska podróżniczka- Martyna Wojciechowska zdobyła tytuł Korony Ziemi. Tym samym stała się drugą po Annie Czerwińskiej Polką z tym znacznym tytułem.
Ostatnim szczytem na liście Martyny była Piramida Car-stensz. To właśnie po jej zdobyciu Polka zakończyła trwający przez kilka lat projekt wspinaczkowy „Korona Ziemi”. Wcześniej już Martyna zdobyła najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Martyna Wojciechowska poza tym, że jest podróżniczką jest także pisarką, dziennikarską, reporterką, ale przede wszystkim kobietą pełną wigoru i pasji. Zdobytym w tym roku tytułem „Korony Ziemi” udowodniła po raz kolejny, że ma dość uporu, siły i energii by realizować swoje marzenia.

Ostatnia wyprawa na Piramidę Carstensz – szczyt znajdujący się w Górach Śnieżnych Nowej Gwinei o wysokości 4884 m.n.p.m, był sporym wyzwaniem dla naszej rodaczki. Zdobycie Piramidy jest trudne technicznie i wymagało dużo siły i wspinaczkowych umiejętności. Skalna grań prowadząca do szczytu posiada III i IV stopień trudności, w sześciostopniowej skali. Trening wspinaczkowy, przygotowujący dziennikarkę do skalnych trudów Piramidy Carstensz odbywał się przez kilka tygodni na Rzędkowickich skałkach wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej pod okiem himalaisty Artura Hajzera. Oprócz treningów potrzebny był również spokój i dbałość o organizm, który podczas wyprawy narażony jest na wiele niekorzystnych czynników takich jak: stres i zmęczenie spowodowane dużym wysiłkiem fizycznym i zmianą klimatu.

Wyprawa ta to kolejne ekstremalne i zakończone sukcesem przedsięwzięcie podróżniczki, która na swoim koncie ma również takie dokonania jak ukończony rajd Paryż-Dakar czy rekord w nurkowaniu głębokim wynoszący 80 m p.p.m. Wierzymy, że Martyna na tym nie poprzestanie i jednocześnie nie możemy doczekać się jej kolejnych wyzwań, które zapewne podejmie.