Rak jelita grubego to w Polsce choroba, która wciąż zbiera swoje żniwo. Każdego roku w naszym kraju na to schorzenie umiera ponad 8 tysięcy osób, a około 13 tysięcy zapada na tę chorobę. Z myślą o polskich pacjentach powstała wystawa "Ocal chore miasto", przygotowana przez Stowarzyszenie. Ma ona na celu edukację społeczeństwa na temat raka jelita grubego, propagowanie wiedzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia tego schorzenia.
Rak jelita grubego to od lat jeden z największych problemów współczesnej onkologii. Zajmuje trzecie miejsce na świecie, a drugie w Europie wśród przyczyn zgonów na nowotwory.

Obecnie sytuacja w Polsce pozwala na satysfakcjonującą walkę chorych z tym nowotworem. Posiadamy jeden z najlepiej funkcjonujących w Europie programów badań przesiewowych, gdzie w ponad 80 placówkach w całym kraju zapewniona jest możliwość bezpłatnego badania kolonoskopowego dla osób po 50 roku życia. Wciąż ulega poprawie samo leczenie już zaawansowanej postaci raka jelita grubego. Warto wiedzieć, że dzięki terapiom biologicznym oraz coraz powszechniejszemu dostępowi do chemioterapii lekarze są w stanie wydłużyć życie pacjentom z tym rodzajem nowotworu do ponad 2 lat z zachowaniem jakości ich życia. Moment, w którym będziemy mogli skutecznie zatrzymać rozwój tej choroby, przekształcając ją w przewlekłe, dające się kontrolować, schorzenie, jest coraz bliższy. Jednocześnie należy pamiętać, że rak jelita grubego w większości przypadków jest możliwy do wyleczenia. Wystarczy, że zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium- to jest najważniejsze. „Dlatego tak ważna jest edukacja chorych, opiekunów, specjalistów opieki medycznej i wsparcie polityków, aby stworzyć wspólny front w walce z tym schorzeniem. Polacy muszą zrozumieć wagę badań profilaktycznych, a w przypadku choroby – mieć możliwość skorzystania z najlepszych metod leczenia” – dodaje p. Elżbieta Rybicka. z Europacolon Polska.

Wystawa „Ocal chore miasto” poświęcona została sytuacji polskich pacjentów cierpiących na to schorzenie i pojawiła się już w 10 miastach na terenie całej Polski. Ekspozycja potrwa do 19 lutego. Treści i obrazy zawarte na 19 planszach wystawy mają poruszać najważniejsze zagadnienia związane z rakiem jelita grubego. Część informacyjna ekspozycji opisuje czynniki ryzyka wystąpienia nowotworu, typowe dla tego schorzenia niepokojące objawy oraz metody leczenia z uwzględnieniem chemioterapii niestandardowej i sposobu jej finansowania. Rzeczywistość osób chorych i pozytywny przekaz, jakim jest możliwość normalnego życia dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii ujęte zostały w części fotograficznej wystawy.

Integralną część ekspozycji stanowią statystki zachorowalności i umieralności na raka jelita grubego zaprezentowane w niekonwencjonalny sposób - na mapie Polski zaznaczono miasta, które „znikną” w kolejnych dekadach, jeśli starania w kierunku profilaktyki i zapewnienia dostępu do odpowiedniego leczenia nie spełnią określonych kryteriów. Wystawa „Ocal Chore Miasto” jest próbą przedstawienia społeczeństwu choroby, o której w naszym kraju nadal niewiele się mówi. Mamy do czynienia ze znaczącym brakiem wiedzy i wstydem związanym z rakiem jelita grubego. Wiele osób albo nie rozpoznaje objawów choroby albo nie zgłasza ich lekarzowi. Lęk przed nieznanym – bo tak możemy go nazwać – można pokonać na wiele sposobów. Jednym z nich jest sięganie po wiedzę, dzięki czemu człowiek przestaje poruszać się po omacku. Staramy się aby ta wiedzy była na wyciągnięcie ręki – mówi dalej p. Elżbieta Rybicka.