Siedem nagród "Goya" hiszpańska Akademia Filmowa przyznała w niedzielę wieczorem (14.02) wielkiemu historycznemu widowisku "Agora" w reż. Alejandra Amenábara ("Otwórz oczy", "Inni", "W stronę morza"), w tym za najlepszy scenariusz oryginalny, zdjęcia, scenografię i kostiumy.
Akcja filmu rozgrywa się w Egipcie w IV wieku naszej ery, kiedy to zaczynało kształtować się chrześcijaństwo. Film opowiada historię Davusa ( Max Minghella) – niewolnika, który zakochuje się w pięknej adeptce filozofii i astrologii. Hypatia (Rachel Weisz) pochodzi z Aleksandrii i ze wszystkich sił stara się uratować od zapomnienia wiedzę starożytnego świata przed nową religią. Davus jest rozdarty pomiędzy miłością do swej pięknej pani a pragnieniem wolności, którą mogłoby mu zapewnić przejście na chrześcijaństwo. W dodatku, o względy Hypatii ubiega się należący do elity miasta Orestes.

Ten zrealizowany z ogromnym rozmachem film, jedna z najdroższych europejskich produkcji (50 mln euro) już za miesiąc, 12 marca, trafi na polskie ekrany. Nagrody „Goya”, zwane często hiszpańskimi Oscarami, hiszpańska Akademia Filmowa (La Academia de las Artes y de las Ciencias Cinematograficas), licząca obecnie przeszło 1300 członków, przyznała po raz 24. „Agora” miała aż trzynaście nominacji. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Palacio Municipal de Congresos w Madrycie.

 „Agora” w polskich kinach od 12 marca.