Stan zwany inaczej zespołem niespokojnych nóg to zjawisko coraz powszechniejsze wśród Polaków. Charakteryzuje się wieloma objawami, jakie mogą nam towarzyszyć podczas spoczynku, zaraz po siadaniu lub położeniu się do łóżka. Dolegliwości mogą nam nawet utrudniać odpoczynek i sen.

Zespół niespokojnych nóg - co to takiego?

Nieodparty przymus poruszania nogami, nieprzyjemne, trudne do opisania odczucia- to typowe objawy wskazujące na Zespół Niespokojnych Nóg (RLS – Restless Legs Syndrome). Chory może odczuwać kłucie, palenie, ból, częste mimowolne ruchy nóg. Szacuje się, że na to schorzenie cierpi ok. 10% społeczeństwa. Większość tych osób nie jest jednak świadoma faktu, że została dotknięta chorobą, którą można skutecznie leczyć.

Najprawdopodobniej powodem występowania zespołu niespokojnych nóg, zwłaszcza u kobiet, może być brak żelaza. W takich przypadkach zaleca się spożywanie produktów bogatych w ten minerał, takich jak np. wątróbki czy suszone morele. Pomocna może okazać się znajdująca się w mięsie witamina B12. W codziennym menu powinny się również znaleźć: pszenica, orzechy, nasiona roślin strączkowych, pietruszka, warzywa zielonolistne- wszystkie te produkty dostarczają obfitych ilości kwasu foliowego, który jest odpowiedzialny za tworzenie czerwonych krwinek.

Należy pamiętać, że choroba może być także skutkiem problemów ze strony układu krążenia. W takim wypadku bardzo istotne jest zażywania dużych ilości witaminy E, jaką znajdziemy m.in. w oleju krokoszowym, maśle orzechowym, awokado. Witamina E wspomaga prawidłowe funkcjonowanie obwodowego systemu krążenia. Banany są dobrym źródłem potasu, który pomaga w regulowaniu ciśnienia krwi oraz potrzebny jest do właściwego funkcjonowania naszych mięśni. Istotne jest również redukcja soli.

Picie kawy, spożywanie alkoholu i palenie papierosów są bardzo niewskazane dla osób, które cierpią na zespół niespokojnych nóg. Powodują one zwężenie naczyń krwionośnych, pogarszając krążenie.

Jeżeli zmiana diety i przyzwyczajeń żywieniowych nie będą pomagały, lekarz może zalecić nam leczenie farmakologiczne. Proces leczenia też nie jest stały, ponieważ zależy od intesywności nasilania się objawów.