Roman Polański wraca w nie lada stylu. W przyszły piątek tj. 19 lutego br. Do kin trafia jego najnowszy film pt. "Autor Widmo". Ekranizacja jest adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa pt. "Ghostwriter".
Film przedstawia historię byłego premiera Wielkiej Brytanii, Adamie Langu (Pierce Brosnan), który zleca napisanie swoich wspomnień partyjnemu działaczowi, Michaelowi McArze. W zamian za to Michael ma otrzymać 10 milionów dolarów. Przed zakończeniem autor ginie jednak w tajemniczych okolicznościach.

Biografię ma zatem dokończyć profesjonalny "ghostwriter", którego gra Brytyjczyk Ewan McGregor („Płytki grób”, „Trainspotting”, „Gwiezdne wojny”). – Ta postać to everyman, który jednocześnie ma w sobie pewien glamour – tłumaczył Harris. Producent Timothy Burrill dodawał: – Ewan wniósł do granej przez siebie postaci ważny, wręcz niezbędny element – dał się lubić. Ma czar i poczucie humoru, co wprowadziło potrzebny element lekkości do opowiadanej historii. W trakcie pracy nad książką, pisarz odkrywa sekrety, przez które znajdzie się w śmiertelnym zagrożeniu. Ktoś za wszelką cenę nie chce dopuścić do ujawnienia prawdy.

McGregor, który obejrzał większość filmów reżysera i który nie mógł się doczekać spotkania z nim na planie, tak opowiadał o współpracy z Polańskim: – Spodziewałem się otrzymać od Romana artystyczne wyzwanie i tak się stało. Wszyscy aktorzy dostają od niego bardzo inspirujące notatki, pomocne w powoływaniu bohaterów do życia. Mówią wiele o tym, jak powinni oni wyglądać, jak się poruszać, czyniąc każdą postać bardziej realną. Aktor podkreślał też, że wizja świata polityki zawarta w filmie jest mu bliska: – Politycy podejmują w naszym imieniu kluczowe decyzje o życiu i śmierci, po czym wycofują się, dają wykłady i inkasują wielkie honoraria, a nikt ich nie rozlicza ani z ich decyzji, ani z ich kłamstw. To mnie okropnie wkurza. Sądzę, że ten film jest bardzo na czasie. Aktor wspominał też o niezwykle starannym przygotowaniu rekwizytów, zwłaszcza książki „Adam Lang, My Life”, a raczej jej obwoluty. Bo wewnątrz każdego używanego na planie egzemplarza znajdowała się inna książka – „The Blair Years: The Alastair Campbell Diaries”, co było żartem członków ekipy na temat bestsellerowych wspomnień zaufanego współpracownika Tony’ego Blaira.

„Autor Widmo” startuje w konkursie jubileuszowego, 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie (11-21 lutego), a do polskich kin trafi 19 lutego!