Na przeziębienie każdy z nas ma swój własny sposób. Gdy zaobserwujemy pierwsze objawy infekcji zwykle staramy się sami sobie pomóc przy pomocy lekarstw dostępnych bez recepty. Kiedy przyzwyczaimy się do jakiegoś leku, który nam pomaga, zwykle stajemy się im wierni. Co więc najczęściej wybierają Polacy?
Apteczne półki uginają się od przeróżnych specyfików, które mają bardzo podobne działanie. Wiele z nich to zamienniki. W Polsce sprzedaje się pod różnymi nazwami ponad 11 000 różnych leków. Co ciekawe do ich wyprodukowania używa się jedynie 1500 substancji chemicznych i wyciągów z ziół. Oznacza to więc, że niektóre leki mają praktycznie identyczny skład oraz działanie, a różnią się jedynie nazwami, a także ceną. Dobrym rozwiązaniem byłoby dla nas podczas wizyty w aptece poprosić farmaceutkę, żeby pokazała nam leki, które mają podobne działanie. Po sprawdzeniu składu wybierzmy te, które się nim nie różnią i na podstawie ulotki- opisanych działań ubocznych, dodatkowych składników oraz ceny dokonajmy rozsądnego wyboru.

Najpopularniejsze leki na przeziębienie również nie różnią się od siebie za wiele. Nie zastąpią nam profesjonalnej porady lekarza, który zamiast eliminować objawy zajmie się leczeniem przyczyny infekcji.

Zdecydowanym liderem jest u nas Aspiryna czy Polopiryna, w której skład wchodzi kwas acetylosalicylowy. Lek zmniejsza bóle głowy, mięśni i stawów, obniżą także gorączkę. Aspiryna rozrzedza krew, dlatego nie należy zażywać jej w nadmiernych ilościach. Nie powinno się jej przyjmować również w przypadku, gdy spożywamy surowy czosnek, który ma podobne działania na naszą krew. Tradycyjna aspiryna jest dość niekorzystna, jeżeli chodzi o żołądek, ponieważ może go podrażniać. Na rynku dostępne są jednak już tabletki dojelitowe,  które omijają żołądek i wątrobę.

Coldrex, Fervex, Febrisan, Gripex- to leki o takim samy działaniu i składzie. Różnią się jedynie ilością paracetamolu i fenulefryny.  Mają w sobie witaminę C. Działają podobnie jak aspiryna i szybko potrafią uporać się pierwszymi objawami przeziębienia. Zmniejszają gorączkę, mają działanie rozkurczające, przeciwbólowe i odróżniają zapchany nos i zatoki. Tego typu leków nie powinniśmy brać dłużej niż przez okres 3-4 dni.

Rutinoskorbin, Cerutin, Rutinacea, Rutovit C to zdecydowanie najczęściej wybierane leki w okresie jesienno-zimowym. Zalecane przede wszystkim jako leki na odporność. Zawierają witaminę C oraz rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne. Zalecane są dla osób ze skłonnościami do pajączków i obrzęków nóg. Podczas choroby możemy zażywać nawet po 2 tabletki 4 razy dziennie.

Ibuprom, Paracetamol, Apap i wiele innych leków przeciwbólowych przeciwbólowych przeciwzapalnych możemy także stosować w przypadku przeziębienia. Są one skuteczne, jeżeli wynikiem choroby jest właśnie infekcja. Zalecane są przy silnych bólach głowy, mięśni, zapaleniu zatok. Również nie należy spożywać ich dłużej niż 3-4 dni bez konsultacji lekarskiej.