Studniówkę każdy z nas pamięta. Dla wielu była to pierwsza takiego rodzaju impreza. Długa suknia, piękna fryzura, pełen makijaż i zabawa do białego rana w gronie znajomych i nauczycieli ze szkoły. Prawie jak wesele, na które możemy przyjść w towarzystwie osoby towarzyszącej.
Sama tradycja studniówek narodziła się już wiele lat temu. Dlaczego jednak organizuje się je akurat 100 dni przed maturą nikt tego dokładnie nie wie. Być może utarło się, że do matury powinny wystarczyć 3-4 miesiące nauki i powtórzenia omówionego w szkole materiału. Z historii wiemy, że to właśnie w Prusach wprowadzono pierwszy egzamin dojrzałości w edukacji. Początkowo nie był on dla wszystkich obowiązkowy, jednak zapewniał studia na renomowanych uczelniach w Europie. Nie wiemy jak wtedy wyglądały bale studniówkowe. Jesteśmy je sobie w stanie wyobrazić natomiast natomiast opowieści naszych rodziców czy dziadków bawili się jedynie w szkołach za przyzwoleniem dyrekcji. Nie było tak jak dzisiaj aż takiej fety i przede wszystkim obowiązywały stroje galowe. Z osobą towarzysząca cywilnych w sukience można było pojawić się dopiero na balu maturalnym, czyli po zdanym egzaminie dojrzałości. Dziewczyny zazwyczaj występowały na studniówce w białych bluzkach i granatowych spódnicach, a chłopcy w białych koszulach i garniturach lub szkolnych mundurach.

Dzisiaj studniówka oraz częściej przyjmuje formę wielkiej imprezy z pompą. Nieliczne szkoły pozostają wierne tradycji i organizują tego rodzaju bale na terenie szkoły bądź w sali gimnastycznej. Na dobre zrezygnowano także z bali maturalnych. Gdzie niegdzie uczniowie jak za dawnych lat silą się na wymyślne dekoracje, a także przygotowują samodzielnie scenariusze różnorakich scenek czy kabaretów. Ich bohaterami są najczęściej nauczyciele. Do dnia dzisiejszego w wielu szkołach do organizacji studniówki dopuszczane są młodsze roczniki do pomocy w dekorowaniu sali, organizacji imprezy czy przygotowania części programu artystycznego na pożegnanie odchodzącego rocznika.


Menu na każdej studniówce jest inne. Tak samo jak muzyka. Najczęściej wybierane są catering i kapele grające muzykę na żywo bądź dj’e. Nie możemy zapomnieć również o samej inauguracji studniówki, która zwykle rozpoczyna się słowami dyrekcji lub wodzireja „Poloneza czas zacząć!”.


PS Nie zapomnijcie o czerwonych figach i podwiązce w tym samym kolorze! Podobno mają przynosić szczęście i zagwarantować zdanie matury!

Podobne artykuły: