W okresie zimowym większość z nas przechodzi przeziębienie czy grypę. Najczęściej w tym stanie towarzyszy nam gorączką, która potraf być nieraz bardzo dokuczliwa. Kiedy trwa dłużej niż 3 dni powinniśmy udać się do lekarza. Do tego czasu możemy spróbować wyeliminować ją sami- jak odpowiemy poniżej.
Gorączką nazywamy nieprawidłowe podwyższenie temperatury ciała, któremu mogą towarzyszyć dreszcze, pocenie się lub majaki. Prawidłowa temperatura organizmu mierzona pod pachą wynosi 36,6 stopni C. Temperatura ciała jest nieznacznie niższa rano, tuż po przebudzeniu, i uważa się ją za podstawową. Temperatura ciała wzrasta najczęściej z powodu inwazji drobnoustrojów chorobotwórczych, które pobudzają krążące we krwi krwinki białe do uwalniania substancji gorączkotwórczych. Te substancje chemiczne wędrują z krwią do mózgu i pobudzają podwzgórze do podwyższenia temperatury. Reakcja taka jest częścią walki organizmu z zarazkiem, który często nie jest w stanie przeżyć, gdy temperatura chorego jest bardzo wysoka.

Warto wiedzieć, że sama gorączka nie jest chorobą, lecz jedynie objawem choroby, którą należy zdiagnozować. Jeżeli temperatura ciała nie przekracza 39 stopni C nie musimy podejmować jeszcze żadnego specjalnego leczenia. Dopiero w przypadku przedłużającego się wzrostu temperatury lub w przypadku, gdy osiągnie ona powyżej 39,5 stopni C, może ona doprowadzić do odwodnienia, bólów głowy, nudności i drgawek.

Najskuteczniej gorączkę jest w stanie obniżyć paracetamol. Mogą ją zmniejszyć również różne rodzaje terapii alternatywnej, zarazem mogą one stanowić uzupełnienie leczenia konwencjonalnego. Uważa się, że wysoką temperaturę obniżają olejki aromatyczne zawierające kamforę, eukaliptus, cytrynę czy hizop, które wpasowuje się w skórę lub dodaje do inhalacji. paracetamol ziołolecznictwie natomiast najczęściej stosowane zioła to: kwiat czarnego bzu, kwiatostan lipy i owoc maliny.

Domowym sposobem mogą być także kompresy z zimnej wody przykładane na kark i przemywanie ciała letnią lub zimną wodą. Aby uzupełnić płyny utracone z potem należy również dużo pić. Mogą to być soki owocowe, herbata malinowa lub lipowa, buliony. Nie należy pić alkoholu oraz kawy. Najlepiej jest również pozostać w domu, w łóżku tak długo, jak jest to możliwe. Jeżeli po trzech dniach gorączka samoistnie nam nie przejdzie powinniśmy udać się do lekarza, który zdiagnozuje jej przyczynę oraz najprawdopodobniej przepisze antybiotyk.


Podobne artykuły: