Mężczyznom wciąż wydaje się, że mogą wypić więcej. Nawet jeżeli się upiją nie spotka się to z takim odbiorem społecznym, jak kobieta pod wpływem. Nam niby nie przystoi, nie wypada i bardziej szkodzi. Nic bardziej mylnego. Na każdego alkohol działa tak samo, wszystko zależy jednak od organizmu, który w różnym tempie go przyswaja.
W związku z tym, że przed nami noc sylwestrowa alkohol z pewnością pojawi się na każdej imprezie. Dobrze wiedzieć jakie trunki najlepiej wybrać, by nie doprowadzić się stanu wskazującego i by następnego dnia być w pełni sił. My proponujemy Wam likiery. Przedstawimy również poniżej kilka przepisów, które mogą stać się inspiracją do przygotowywania kobiecych drinków na ich bazie. Atutem nie będą jedynie niskie procenty, ale również walory smakowe oraz bardzo wyrafinowany wygląd, który ucieszy każde oko płci pięknej.

Prawdą jest, że jeżeli kobieta i mężczyzna wypiją w tym samym czasie te same ilości alkoholu, to więcej będzie go w organizmie kobiety. Jest to związane przede wszystkim z naszą budową anatomiczną, gdyż kobiety mają naturalnie mniej rozbudowaną tkankę tłuszczową,. Nie oznacza to jednak, że picie alkoholu przez mężczyznę może odbywać się po niższych kosztach niż u kobiety. Wypicie tej samej ilości alkoholu będzie skutkowało tymi samymi efektami zdrowotnymi, mimo że mężczyzna szybciej wytrzeźwieje, czy szybciej pozbędzie się tego alkoholu z organizmu. Nie oznacza to również tego, że mężczyźni rzadziej i mniej łagodniej chorują po alkoholu.

Sięgajmy po likiery


Likiery są wspaniałą alternatywą dla płci pięknej. Rzadko kiedy sięgają po nie mężczyźni, bo wydają się za mało męskie ze względu na słodką nutę smakową. Możemy wybierać w bardzo szerokiej gamie smakowej, począwszy od advokatu po czekoladowo-miętowy, poprzez kokosowy czy wiśniowy.  Likiery biorą swój początek z pierwszych poszukiwań medycznych, gdy lekarze i aptekarze próbowali zachować w swoich specjalnych miksturach terapeutyczne zalety roślin i przypraw. Macerowanie, fermentacja, a potem destylacja pozwoliły w ten sposób otrzymać dużą różnorodność eliksirów, które początkowo były używane w celach leczniczych. Miały one również dobry smak, ponieważ udawało się utrwalić w nich dobrej jakości aromaty. A dodatek cukru czynił je smaczniejszymi. W ostatnich latach pojawiły się nowe aromaty, bardziej egzotyczne, takie jak orzech kokosowy, owoce tropikalne lub brzoskwinie. Równocześnie tradycja tworzenia likierów i tzw. Kremów owocowych (czarna porzeczka, jeżyna, wiśnia, malina, truskawka, czarna jagoda, gruszka, orzech itp.) pozostaje ciągle żywa. Lista produktów jest prawie nieograniczona i można dzisiaj spotkać likier o smaku coli, kawy, banana, liczi, melona, maracui, itp.

Likiery możemy dodawać jako dodatek do różnego rodzaju ciast czy deserów, ale również jako dodatek do drinków lub kawy czy napojów rozgrzewających, które są niezbędne szczególnie podczas zimy. Są doskonałą alternatywą dla kobiet i nie tylko. Nadają się na każdego rodzaju imprezę i smakują fenomenalnie!

Na sylwestrową noc proponujemy:

1. Mona

Do dużej szklanki zwierającej rozdrobniony lód wlać:
6/10 zielonego Chartreuse2/10 Campari
2/10 dżinu

Zamieszać łyżką, uzupełnić tonikiem i ozdobić plasterkiem cytryny.

2. Slaber

Do shakera do połowy wypełnionego kostkami lodu wlać:
3/10 likieru z kiwi
3/10 niebieskiego curacao
2/10 likieru bananowego
2/10 soku z cytryny

Potrząsnąć i przelać do wysokich szklanek. Uzupełnić wodą gazowaną i udekorować plasterkiem kiwi.

3. Cafe curacao

Do szklanki wlać na kilka kostek lodu:

5/10 likieru kawowego
5/10 bezbarwnego curacao

Dorzucić skórkę pomarańczową i podawać ze słomką.

4. Niebieski punkt

Do shakera do połowy wypełnionego kostkami lodu wlać:
4/10 anyżówki
3/10 niebieskiego curacao
3/10 soku z cytryny

Potrząsnąć i przelać do koniakówek. Uzupełnić wodą sodową. Ozdobić plasterkami pomarańczy.


Podobne artykuły: