Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Fundacja Gdańska wypuściła serię kartek świątecznych. Nie są to jednak kartki zwyczajne. Dlaczego? Ponieważ nie tylko cieszą oko. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na wsparcie leczenia dziewięcioletniej gdańszczanki Marleny Hoppe.

Dziewczynka pochodzi z wielodzietnej rodziny i obecnie przechodzi długotrwałe i żmudne leczenie w klinice onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Kartki można nabyć m.in. w siedzibie Fundacji Gdańskiej.

Kartki poza motywem religijnym nawiązującym do zbliżających się Świąt posiadają dodatkowo subtelny motyw związany z  Gdańskiem.  Fundacja postawiła na promowanie lokalnych artystów. Autorami rysunków są Kiejstut Bereźnicki, Natalia Marszałek i Katarzyna Postawka, natomiast wiersze napisał Kazimierz Nowosielski.

Kiejstut Bereźnicki - malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie od 1982 roku prowadzi pracownię dyplomową na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych jest już znany szerszemu gronu odbiorców. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Natalia Marszałek i Katarzyna Postawka to jeszcze młode, choć już bardzo aktywne artystki. To absolwentki gdańskiej ASP, które w 2008 roku ukończyły wydział grafiki w pracowni projektowania graficznego, prowadzonej przez profesora Janusza Górskiego. Już w trakcie studiów zaczęły zajmować się ilustracją. Tematem ich dyplomów były ilustrowane książki i to pozostało ich pasją. Na co dzień zajmują się projektowaniem graficznym. W wolnych chwilach Natalia maluje - jej prace można znaleźć w galeriach, a Kasia zajmuje się grafiką warsztatową.

Kazimierz Nowosielski – poeta, eseista, historyk literatury, który ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Debiutował tomem wierszy „Miejsce na brzegu” w 1975 r. Od tego czasu wydał kilkanaście zbiorów poezji, 6 książek poświęconych literaturze XX w., a ostatnio eseje o współczesnym malarstwie polskim. Laureat wielu nagród literackich, m. in. w 1988 r. Polcul Fundation za „pomnażanie dorobku polskiej kultury niezależnej”, a w 1996 nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka za „poezję bliską człowiekowi w jego poszukiwaniu Boga”. Obecnie pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej na Uniwersytecie Gdańskim.

Kartki na pewno spodobają się tym, którzy wraz z najserdeczniejszymi świątecznymi życzeniami chcieliby podarować bliskim małe dzieło sztuki. Kartkę, w cenie 3 zł, można nabyć w siedzibie Fundacji Gdańskiej przy ul. Szerokiej 121/122 w Gdańsku.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku