Większość z nas czeka z utęsknieniem na Święta Bożego Narodzenia. Lubimy, kiedy na ulicach naszych miast pojawiają się świąteczne dekoracje, z prawdziwą przyjemnością godzinami chodzimy po świątecznych jarmarkach i sklepach w poszukiwaniu prezentów, a wieczorami pieczemy świąteczne pierniki, rozkoszując się zapachem imbiru i cynamonu.

W Wielkiej Brytanii święta mają podobny wymiar, choć tradycja przygotowywania i spędzania świąt różni się od naszej. Będąc w ten wyjątkowy czas w Wielkiej Brytanii, warto zajrzeć np. do Londynu, który w grudniu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienia się w świąteczną krainę rodem z bajki Walta Disneya.

Pudding, czapka Św. Mikołaja i tysiące świątecznych lampekŚwięta w Londynie to magiczny czas m.in. ze względu na wspaniałe oświetlenie montowane w połowie listopada, o którym mówi się, że jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Na szczególną uwagę zasługują dekoracje na  Bond Street, Carnaby Street, Marylebone High Street, czy Oxford Street. Oprócz jedynej w swoim rodzaju atmosfery miasta, warto także zwrócić uwagę na tradycyjne rozrywki, którym oddają się w czasie świąt mieszkańcy Londynu. Do jednej z najbardziej znanych i lubianych należy Wielki Świąteczny Bieg z Puddingiem (The Great Christmas Pudding Race), który odbywa się w grudniu w Covent Garden. Równie ciekawy jest charytatywny bieg Świętych Mikołajów, odbywający się w listopadzie, w ramach którego każdy, kto zadeklaruje chęć wzięcia udziału w biegu, otrzymuje przebranie Świętego Mikołaja i rusza w trasę wiodącą przez Kensington Gardens. Londyńczycy uwielbiają także wszlekiego rodzaju kiermasze świąteczne, czy rodzinne wypady na lodowisko. Dużym zainteresowaniem cieszą się również świąteczne koncerty kolęd, wystawy i premiery świątecznych filmów oraz przedstawień, w tym również pantomimy.

Co koniecznie trzeba zrobić w święta w Londynie

Osoby, które szukają ciekawych prezentów i dekoracji świątecznych powinny w pierwszej kolejności pójść na jeden ze świątecznych targów, takich jak German Christmas Market (21 listopad – 3 styczeń 2010), czy Cologne Christmas Market (20 listopad – 23 grudzień 2009), organizowany pomiędzy Southbank Centre a London Eye. Miłośnicy pływania mogą wziąć udział w bożonarodzeniowym wyścigu organizowanym co roku przez Serpentine Swimming Club na jeziorze Serpentine, znajdującym się w Hyde Parku. Ci, którzy lubią mniej ekstremalne rozrywki, mogą przejść się np. do świątecznego cyrku (Zippos Circus, Winter Wonderland, Hyde Park), w którym można zobaczyć m.in. magiczne sztuczki w wykonaniu wybitnego iluzjonisty, Guya Barretta. Miłośnicy ślizgania się po lodzie powinni koniecznie przejść się na lodowisko w Hyde Parku, Tower of London, czy Hampton Court Palace. Ceny biletów wahają się od 8 (dzieci) do 13 furnów (dorośli) za osobę. Osoby, które chcą zobaczyć świąteczny Londyn w pełnej okazałości, mogą wybrać się na nocną wyprawę po ulicach tego pięknego miasta (Christmas Architecture Walks). Świąteczny spacer organizowany jest przez cały grudzień, w poniedziałki, środy i piątki. Ceny biletów wahają się od 7.50 (dzieci 11-15 lat) do 15 funtów (dorośli) za osobę. Wycieczka startuje o godzinie 19:00 z Trafalgar Square. Będąc w Londynie koniecznie trzeba także wybrać się na koncert kolęd. Najsłynniejsze odbywają się na Trafalgar Square w grudniowe poniedziałki, od 17:00 do 19:00 (od 7 grudnia). Wstęp wolny. Zgodnie ze zwyczajem w okresie świąt organizowane są w Londynie liczne przedstawienia, w  tym pantomimy, na które można przyjść razem z dziećmi. Od 12 grudnia do 03 stycznia 2010 roku będzie można zobaczyć ”Calineczkę” w Beck Theatre, od  26 listopada do 3 stycznia 2010 w Millfield Theatre wystawiany jest ”Alladyn”, a w O2 od 9 grudnia do 10 stycznia 2010 roku będzie można wybrać się na niesamowitego ”Piotrusia Pana”, z fruwającymi pod sufitem aktorami. Warto również pamiętać o jednym z najbardziej lubianych przez londyńczyków muzeum, The Geffrye Museum, gdzie od 24 listopada do 3 stycznia 2010 roku na wystawie ”Christmas Past” będzie można zobaczyć, jak np. w 1870 roku londyńczycy dekorowali swoje domy.

Świąteczne zwyczaje

Zgodnie z panującym w całej Wielkiej Brytanii zwyczajem, również w Londynie dzieci kładą przed kominkiem szklankę Sherry i placek z bakaliami, żeby podziękować Świętemu Mikołajowi za prezenty rozdawane zazwyczaj w drugi dzień świąt, tzw. The Boxing Day. Warto przy tym pamiętać, że nie należy ich szukać pod świąteczną choinką, jak u nas w Polsce, ale w specjalnych, świątecznych skarpetach, które zawieszane są często na kominku. Gwarancją zapełnienia skarpety jest list do Świętego Mikołaja, który wrzucany jest zgodnie ze zwyczajem do kominka. Jeśli się spali, pewnym jest, że dotrze na biegun północny i zostanie przeczytany przez adresata. Na świątecznym stole jako danie główne zazwyczaj pojawia się indyk (obecny na brytyjskich stołach od czasów Tudorów). Posiłek kończy natomiast świąteczny pudding, w którym można znaleźć monetę przynoszącą szczęście. W Wielkiej Brytanii istnieje także coś na kształt ciasteczka z wróżbą, ze schowanym w środku drobnym prezencikiem, czy śmieszną sentencją. W Boże Narodzenie, zgodnie ze zwyczajem, Brytyjczycy zasiadają przed telewizorami, żeby obejrzeć bożonarodzeniowe orędzie królowej Elżbiety II. Po świętach wszyscy zaczynają odliczać czas do Nowego Roku, który obchodzony jest przez większość mieszkańców na Trafalgar Square. W Wielkiej Brytanii bardzo popularny jest zwyczaj zwany ’first-footing’, zgodnie z którym pierwsza osoba, która odwiedzi znajomych, czy sąsiadów w Nowy Rok, przynosi symboliczne podarunki mające przynieść gospodarzom szczęście, np. srebrną monetę symbolizującą bogactwo, kawałek chleba będący życzeniem dostatku, czy kawałek węgla symbolizujący ciepło.Podobne artykuły: