Kilka, kilkadziesiąt lat wstecz brak posiadania lalki Barbie był nie do pomyślenia. Lalka ta stała się swego rodzaju ikoną, która z roku na rok zmieniała się i podążała wraz ze zmieniającą się modą i konwenansami. Stała się marzeniem każdej dziewczynki, także cieszyła się zainteresowaniem wśród kolekcjonerów, którzy po dziś dzień gromadzą jej nowe modele.
Do dziś pamiętam dzień, w którym tata przyniósł mi w prezencie któregoś dnia lalkę Barbie. Byłam przeszczęśliwa! W zestawie dołączone do lalki były jeszcze dwie kreacje oraz pantofelki na zmianę. Od razu zaczęłam ją przebierać i czesać… Wszystkie koleżanki miały już wtedy przynajmniej ze dwie lalki Barbie, a jeśli nie to, chociaż Kena, jako towarzysza dla Barbie. Szybko wybłagałam mamę o kolejną lalkę, a także całą masę akcesoriów, takich jak domek, przybory do czesania i kilka kompletów ubranek. Nie wiem, co stało się z moją lalką przez te wszystkie lata, ale zaczynam żałować, że nie zachowałam jej na pamiątkę. Być może za kilka lat byłaby prawdziwym okazem kolekcjonerskim.

W tym roku obchodziliśmy 50-lecie powstania tej najbardziej zapisanej w naszej epoce lalki dla dziewcząt, dlatego trochę z sentymentu chciałabym przybliżyć Wam krótką historie Barbie, którą mam nadzieję gościła w Waszym domu, jako jedna z najbardziej lubianych zabawek. Twórcami lalki Barbie byli Ruth Handler, córka polskich emigrantów i jej mąż Elliot (na zdjęciu), którzy pierwszą lalkę Barbie przedstawili 9 marca 1959 r., podczas Targów Zabawek w Nowym Jorku. Dzisiaj ta data symbolizuje początek nowej epoki w świecie zabawek oraz oddzielny rozdział w historii popkultury. Pomysł stworzenia lalki wyglądającej jak dorosła osoba to efekt obserwacji Ruth. Widziała jak jej córka podczas zabawy obsadza w roli dorosłych kobiet lalki wyglądające jak niemowlęta. Wówczas Ruth zdała sobie sprawę, że zabawa dzieci jest projekcją ich marzeń i ideałów. Dostrzegła, że potrzebują one bodźców, które uruchamiają różne poziomy ich wyobraźni, dzięki czemu przygotowują się do pełnienia w dorosłym życiu różnorodnych ról. Barbie zawsze podążała z duchem czasów. Wzoruje się na najpiękniejszych i najmodniejszych kobietach świata. Była jednym z dzieci kwiatów, wcieliła się m.in. w postać stewardessy, astronauty, chirurga czy wolontariuszki UNICEF. Jej portrety tworzyli Andy Warhol, Peter Max, Kenny Scharf czy Karl Lagerfeld. Urokowi Barbie nie oparli się również najwięksi projektanci mody: Calvin Klein, Cartier, Gucci, Galliano, Dolce & Gabbana czy Gianni Versace. Zawsze piękna i elegancka, zawsze wierna swoim wartościom. W dalszym ciągu oczarowuje świat dzieci i dorosłych.

Joanna Rajchert, psycholog o fenomenie Barbie mówi: „Dziewczynki bardzo chętnie identyfikują się z Barbie – w trakcie zabawy lalka Barbie „jest normalną dziewczyną, taką trochę starszą, która ma psa” lub nawet inne zwierzaki „lwy, słonie, żyrafy, pandy i ma konia i dinozaury i jeszcze psa i kota”. Dziewczynki są Barbie. Realizują w zabawie swoje marzenia. Próbują siebie w nowych odsłonach – lalka Oli ma czasem „zawód piłkarski” czasem jest modelką albo „panią dyrektorką od pracy w szkole”. Lalka Zuzi bywa „tenisistką”, ale może być także „piosenkarką albo taksówkarką”. Lalka Julki godzi zawód modelki z karierą lekarską. Krysia bawi się swoją lalką z bratem - „Krzysio był takim jakby wielkoludem, bo był takim misiem i mieliśmy iść na ślub” niestety „ksiądz zachorował i nie miał kto zrobić ślubu”. Zabawa symboliczna, zabawa w udawanie i zabawa wspólna (czyli taka, w której jest jakiś problem, który dzieci razem chcą rozwiązać) uczą odpowiadania na uczucia innych, radzenia sobie z własnymi emocjami, skłaniają do współpracy. Uczą organizacji środowiska, podejmowania decyzji a nawet samodzielności. W tym wieku pojawiają się też pierwsze zainteresowania, które mogą być rozwijane w wieku późniejszym. Dzięki temu, że Barbie wciela się w wiele profesji i typów osobowości zachęca dziewczynki do odkrywania i poznawania różnych zawodów. Fakt, że do lalek dołączane są charakterystyczne akcesoria jeszcze silnej pobudza wyobraźnię, inspiruje i przygotowuje do prawdziwego życia”.

Dziś Barbie ma życiorys grubszy niż książka telefoniczna, grono jej przyjaciół może rywalizować pod względem liczebności z każdą grupą społeczną, a jej popularność cały glob. Z takim wsparciem Barbie wciąż znajduje nowe sposoby inspirowania następnego pokolenia dziewczynek. Barbie stała się także bohaterką wielu książek i filmów. Najnowsza bajka pt. ”Barbie Trzy Muszkieterki” właśnie ma swoją premierę na dvd.

Kilka ciekawostek o Barbie:

- Pierwszy chłopak Barbie, Ken, zadebiutował dwa lata po Barbie, w roku 1961. Ken dostał imię po synu założycieli frmy Mattel, Ruth i Elliota Handlerów
- Najlepiej sprzedającym się modelem Barbie była lalka Totally Hair Barbie (1992) z włosami sięgającymi jej do kostek
- Próbowała swych sił w ponad 108 różnych profesjach
- 15 – tylu artystów musi pracować nad jedną lalką Barbie, używając rozcieńczonego akrylu i specjalnych pędzelków
- 12 – średnia liczba lalek Barbie, posiadanych przez dziewczynki w wieku 2-6 lat

Przedstawiamy także ciekawą galerię lalek Barbie od początku jej pojawienia się na rynku. Artykuł powstał dzięki materiałom przygotowanym przez firmę Mattel. Wszystkie zdjęcia są również własnością firmy.


1959 Barbie (Roman Holiday)

1960s Barbie & Ken

1962 Barbie Red Flare (Side)

1963 Barbie Fashion Queen (Side)

1966 Barbie Plush Pony

1968 Barbie Snug Fuzz

1970s Barbie & Ken

1971 Live Action Barbie

1972 Busy Barbie

1980s Barbie & Ken

1980s Barbie & Ken (Roller Skate)

1988 Fashion Barbie

1997 Harley Davidson Barbie

2002 Pop Sensation Barbie

2008 Holiday Barbie

Barbra Streisand

2009 Bathing Suit Barbie with 1959 Barbie

2009 Generation of Dreams Barbie (Medium)

1998 Polish Barbie

2008 Barbie Closet

Alfred Hitchcock's The Birds

Beyonce Knowles

Bond Girl

Cher 1980s

Grease (Sandy Leather)

Podobne artykuły: