Aby móc korzystnie kształtować odpoczynek należy mieć na uwadze charakter pracy, występujący w niej wysiłek, czynniki natury ekonomicznej oraz naszą motywację. Wszystkie te aspekty mogą mieć dodatni lub ujemny wpływ na kształtowanie się wysiłku oraz na opóźnianie lub przyspieszanie występowania zmęczenia i wyczerpania. Jeśli nasza praca odbywa się w większości w biurze, w pozycji siedzącej lub jest po prostu mało aktywna to efektywny odpoczynek będzie polegał na zwiększeniu aktywności.

Zastałe od długotrwałej pozycji siedzącej kości i mięśnie, spowolnione krążenie krwi, czy żylaki to tylko nieliczne schorzenia, które czekają na nas, jeśli nie wprowadzimy w życie odpowiednich aktywności ruchowych po pracy. W takim wypadku poleca się przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu: jazdę na rowerze, na rolkach, pływanie lub porządny spacer. Błędem, często popełnianym przez wiele osób jest odpoczywanie przed telewizorem lub komputerem, bowiem taki właśnie bierny odpoczynek nie przynosi wytchnienia. Zazwyczaj po jego zakończeniu nie czujemy się odpowiednio zrelaksowani i wypoczęci, co więcej, zdarza się, że czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni niż  na początku.


W przypadku osób pracujących fizycznie odpoczynek nie musi być tak bardzo aktywny. Z racji wysokiej aktywności w ciągu dnia osoby takie mogą pozwolić sobie na wyciszenie i znacznie mniejszą ilość ruchu. Nie oznacza to jednak, że leżenie przed telewizorem jest dla nich najlepszą formą odpoczynku. Osoby pracujące w ruchu odpoczną efektywnie czytając książkę, słuchając muzyki lub bawiąc się z dzieckiem. Są to rozwiązania idealne, niestety często niemożliwe do spełnienia w dzisiejszych czasach. Normalny, ośmiogodzinny dzień pracy niektórych osób zamienia się nawet w dwunastogodzinny, co sprawia, że czasu na odpoczynek pozostaje niewiele. Właśnie dlatego powinniśmy jak najbardziej zabezpieczyć swoje codzienne otoczenie. Do niedawna, mówiono przede wszystkim o ważności ergonomicznego stanowiska pracy – czyli miejsca, w którym przeciętny człowiek spędza osiem godzin. Bardzo często niestety zapominano, że również w domu, przy  stole  lub w fotelu, spędza się wiele czasu – podczas jedzenia, odpoczynku czy spania.

Obecnie, coraz większą uwagę zwraca się również na ergonomiczność mebli jadalnianych i wypoczynkowych, które mogą mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników. Z pewnością  warto  przyjrzeć  się  bliżej  wszystkiemu,  co  zostało stworzone z myślą o zdrowiu, bo przecież zgodnie ze znanym powiedzeniem lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

fot. Linia Lanao - Kolekcja Mebli Klose