Pod koniec października na rynku pojawi się nowa gra planszowa wydawnictwa Egmont - "Mali Powstańcy". Jej rodzinny charakter oraz interesująca tematyka sprawi, że z przyjemnością zagrają w nią całe rodziny.

„Mali Powstańcy” to nie tylko gra o Harcerskiej Poczcie Polowej, ale także lekcja historii w zupełnie nowej, pomysłowej formie. Partnerami, którzy wspierają Wydawnictwo w tym przedsięwzięciu są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego chętnie angażuje się w projekty propagujące  naukę historii. Gry planszowe dla dzieci i młodzieży to doskonały sposób na poznanie historii. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że blisko 90 proc. Polaków uważa Powstanie za bardzo istotną cześć naszej historii – mówi Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – Wiadomości o Powstaniu najczęściej przyswajane są w szkole. Wśród młodzieży popularnym źródłem informacji są internet, filmy, książki, gazety, radio, telewizja. Blisko połowa warszawiaków (46 proc.) informacje o Powstaniu czerpie od jego bezpośrednich świadków, a także z naszego Muzeum (36 proc.) – podkreśla Jan Ołdakowski.

Gra o harcerzach przenoszących powstańcze meldunki może stanowić doskonałą okazję do rozmowy rodziców i dzieci na temat Powstania.

W jaki sposób obchodzić ważne w historii daty? Jak zainteresować tym młodych ludzi tak, aby uroczystości patriotyczne nie były tylko spotkaniami kombatantów i polityków? - mówi phm. Adam Zawadzki, rzecznik prasowy ZHP - Rekonstrukcje historyczne, koncerty rockowe, happeningi uliczne - to tylko niektóre z pomysłów, które od kilku lat pozwalają odkrywać i poznawać historię. W 2009 roku obchodzimy 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 70. rocznicę przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do podziemia pod kryptonimem "Szare Szeregi". Dlatego pomysł wydania gry "Mali Powstańcy" doskonale wpisuje się w obchody tych rocznic. Jest to również okazja do przybliżenia historii najmłodszym w sposób odbiegający od przyjętych schematów, oraz do budowania więzi pokoleniowej w rodzinach.

W ten sposób powstała gra, w którą można zagrać z najbliższymi – przyjaciółmi, dziadkami, rodzicami.

Pomysł na grę o Harcerskiej Poczcie Polowej narodził się po jednej z wizyt w Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Filip Miłuński, autor gry – To tu spotkałem majora Edmunda Baranowskiego, ps. „Jur”, uczestnika Powstania, który oprowadził nas po Muzeum. Normalnie, bez zbyt wielkich słów, ale z dokładnością i dbałością o szczegóły. Pokazywał eksponaty, wyjaśniał, opisywał. To spotkanie zaowocowało pomysłem stworzenia gry planszowej „Mali Powstańcy”.

Gra planszowa „Mali Powstańcy” jest  grą rodzinną. Nie ma w niej przemocy. Gracze rywalizują o to, który z nich przeniesie najwięcej meldunków na planszy przedstawiającej lewobrzeżną Warszawę. Podczas gry gracze muszą również współpracować ze sobą! Istnieje bowiem możliwość, że brak współpracy zakończy się porażką wszystkich graczy.
Podobne artykuły: