Proszek z dzikiej róży jest skuteczniejszy w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i leczenia bólu stawów, niż częściej stosowane preparaty z glukozaminą. Światowy Kongres Osteoartrozy, Montreal. Naukowcy uczestniczący w Światowym Kongresie Osteoartrozy w Montrealu (Quebec) ogłosili wyniki metaanalizy, która  wykazuje, że proszek z dzikiej róży który zawiera galaktolipid o nazwie GOPO jest skuteczniejszy w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów (CHZS) niż powszechnie stosowany chlorowodorek glukozaminy.

Preparaty glukozaminy mają skuteczność nie większą niż placebo.
Naukowcy ujawnili w Montrealu, że jeden z najbardziej popularnych suplementów diety, stosowanych przez osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów – chlorowodorek glukozaminy, może wykazywać skuteczność nie większą niż placebo, co wykazała złożona analiza badań z udziałem dużej populacji pacjentów chorujących na chorobę zwyrodnieniową stawów .

Najnowsze badania potwierdzają, że proszek z dzikiej  róży łagodzi ból stawów skuteczniej niż chlorowodorek glukozaminy
Duński zespół badawczy ze szpitala Frederiksberg w Kopenhadze (Dania) który właśnie przedstawił wyniki swoich analiz podczas Światowego Kongresu Osteoartrozy twierdzi, że większe i bardziej trwałe korzyści można uzyskać podczas stosowania suplementu na bazie proszku z dzikiej róży zawierającego naturalną substancję o nazwie GOPO, występującą w owocach odmiany dzikiej róży o nazwie Rosa canina. Podczas analizy badań nad owocem dzikiej róży, prowadzonej w taki sam sposób jak analiza badań nad glukozaminą, proszek z dzikiej róży okazał się znacznie skuteczniejszy w leczeniu bólu stawów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, niż popularne preparaty zawierające glukozaminę.

Zespół badawczy kierowany przez profesora nadzwyczajnego statystyki medycznej Robina Christensena, wykorzystał technikę metaanalizy w celu porównania wielkości efektów obserwowanych podczas wszystkich kontrolowanych  placebo badań nad chlorowodorkiem glukozaminy oraz specjalistycznym preparatem na bazie proszku z dzikiej róży zawierającym galaktolipid (GOPO), u pacjentów z bólem stawów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów (CHZS). Trzy badania obejmujące analizę glukozaminy (933 pacjentów) niezmiennie wykazywały brak efektu klinicznego, natomiast trzy badania oceniające specjalistyczny proszek z dzikiej róży (287 pacjentów) konsekwentnie pokazywały znaczącą poprawę kliniczną w porównaniu do placebo.  Wyniki były statystycznie istotne.


Spory dotyczące glukozaminy w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Stosowanie glukozaminy pozostaje przedmiotem sporów. Wiele kontrolowanych  placebo badań dało negatywne wyniki, a wcześniejsze metaanalizy skłoniły ekspertów do wyrażenia opinii, że powszechnie stosowana dawka chlorowodorku glukozaminy 500 mg trzy razy na dobę jest nieskuteczna w leczeniu CHZS.2
Skuteczność proszku z dzikiej róży w leczeniu CHZS
Preparat zawierający proszek z dzikiej róży budzą coraz większe zainteresowanie wśród reumatologów na całym świecie. Jak przedstawiono w Montrealu, badania oceniające proszek z dzikiej róży zawierający GOPO zgodnie wykazały zdolność łagodzenia bólu stawów w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zmniejszenie doraźnego stosowania leków przeciwbólowych.3 GOPO posiada silne działanie przeciwzapalne, co może być pomocne w wyjaśnieniu mechanizmu jego działania w leczeniu CHZS.
Dr Rod Hughes, konsultant ds. reumatologii w St Peter’s Hospital w Chertsey (Surrey, Anglia) uważa, że wyniki ostatnich badań mogą spowodować zmniejszenie użycia glukozaminy wśród wielu pacjentów cierpiących na CHZS, jak również powinny zachęcić osoby poszukujące naturalnego leku łagodzącego ich dolegliwości  do stosowania proszku z dzikiej róży, jako skutecznego środka alternatywnego.
„Wiemy, że wielu pacjentów skłania się do stosowania naturalnych środków w leczeniu dolegliwości bólowych, np. w przebiegu CHZS. Nowe badania sugerują, że glukozamina nie jest jedynym suplementem branym pod uwagę przez pacjentów, a proszek z dzikiej róży stanowi dla nich skuteczniejszą alternatywę”.
„Dowody potwierdzające korzystne działanie proszku z dzikiej róży w leczeniu CHZS wydają się jednoznaczne. Dlatego też pacjentom pragnącym stosować środki naturalne oprócz innych przepisanych preparatów, zalecamy (w oparciu o niniejszy przegląd) wypróbowanie suplementu z proszkiem z dzikiej róży zawierającym GOPO”.

Choroba zwyrodnieniowa stawów  (CHZS) - nowa epidemia
Choroba zwyrodnieniowa stawów  jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności oraz niezdolności do pracy zarobkowej. Szacuje się, że około 10% populacji na całym świecie cierpi  na CHZS. Dolegliwość ta jest drugą w kolejności, po infekcjach, przyczyną wizyt pacjentów w gabinetach lekarskich. Obok chorób krążenia oraz schorzeń nowotworowych stanowi najtrudniejszy do rozwiązania dylemat medyczno-ekonomiczny. Wagę problemu doceniła WHO oraz ONZ, które lata 2000 - 2010 ogłosiły Dekadą Kości i Stawów.


Podobne artykuły: