Wielkomiejski styl życia to nie lada wyzwanie dla naszego zdrowia. Ciągłe przepracowanie, towarzyszący mu stres oraz złe nawyki żywieniowe to tylko część wyzwań, jakie stawiamy przed naszym organizmem.

Niestety często zapominamy, że nasz brak odpowiedzialności w znacznym stopniu obciąża pracę serca. Aktualnie zawał mięśnia sercowego oraz inne schorzenia układu krążenia uważa się za najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce (48 proc.) i na świecie. Rocznie na zawał serca zapada 100 tys. Polaków, co można porównać do populacji miasta średniej wielkości np. Kalisza. Dodatkowo 1/3 chorych umiera.


Zdrowe serce to dziś rzadkość, jednak jest to możliwe, nawet w wielkim mieście...
Nasze serce pracuje nieprzerwanie przez całe życie. Bez momentu wytchnienia uderza średnio 100 tys. razy dziennie dostarczając wszystkim komórkom niezbędnego tlenu i substancji odżywczych. Jego prawidłowa praca zapewnia równowagę całego organizmu. Niestety żyjąc w dużych metropoliach, poświęcając swoje zdrowie na rzecz innych  -  zapominamy o roli naszego jedynego serca. Nadwyrężając jego możliwości sami skazujemy się na ciężkie choroby a nawet śmierć. Światowy Dzień Serca organizowany z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia jest dobrą okazją do zadbania o swoje serce. 28 września na całym świecie zwraca się uwagę na potrzebę profilaktyki przeciwdziałania chorobom układu krążenia po to aby uświadomić społeczeństwo o skali zagrożenia jakim jest bagatelizowanie problemów tego narządu.
Sercowo-naczyniowe dolegliwości nie są bowiem wyłącznie problemem ludzi starszych, coraz powszechniej występują u osób w średnim wieku, a także młodszych, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. Statystyki alarmują, że już ponad 40 proc. dorosłych Polaków należy do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia chorób serca. Te pesymistyczne statystyki będą się wciąż powiększać, a to za sprawą trybu życia jaki prowadzimy.

Zabójca trafia prosto w serce
Nasze nawyki i przyzwyczajenia związane z prowadzonym stylem życia często okazują się naszymi zabójcami. Szczególnie jeśli chodzi o przyzwyczajenie do bogatych w cholesterol posiłków. Każdy wie, że nadmiar cholesterolu uszkadza naczynia krwionośne, jednocześnie  przyczyniając się do rozwoju miażdżycy. Ponadto obecność cholesterolu ma wpływ na funkcjonowanie zastawki mięśnia sercowego, gdyż jego złogi zwężają zastawki aorty. Podwyższony poziom cholesterolu często jest wynikiem złej diety oraz rezygnacji z aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia oraz brak dostępu do świeżego powietrza sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu i wielu innych schorzeń serca i naczyń krwionośnych.
W dzisiejszych czasach nie odizolujemy się od wszechobecnego stresu. Jednak poddanie się jego wpływowi przez długi czas, bez momentu wytchnienia i relaksu nie jest obojętne dla naszego serca. Wskazuje się, że stres szczególnie często przyczynia się do rozwoju choroby wieńcowej oraz prowadzi do zawału. Sytuacje stresogenne często połączone są z zaburzeniami snu, które również osłabiają nasze serce. Brak snu przyczynia się nie tylko do naszego gorszego samopoczucia, ale również odbiera czas na odpoczynek mięśnia sercowego.
Na liście zbrodni wymierzonych przeciw własnemu sercu nie można zapomnieć o szkodliwym wpływie palenia tytoniu. 20% zgonów wywołanych chorobami układu krążenia spowodowanych jest właśnie paleniem. Co warto podkreślić, już po pierwszym roku od rzucenia palenia ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca jest o 50% niższe niż u osoby nie mogącej zerwać z nałogiem. Nikotyna w znacznym stopniu uszkadza cały układ sercowo-naczyniowy. W szczególności palenie tytoniu powoduje zmniejszenie elastyczności ścian aorty przyczyniając się do wzrostu ryzyka wykrzepiania wewnątrznaczyniowego krwi. Dodatkowo wpływa na obniżenie poziomu „dobrego cholesterolu” HDL a u kobiet skutkuje niedoborem estrogenu odpowiedzialnego za kardioprotekcyjne działanie. Na koniec warto przytoczyć ogólnie znaną zależność – osoby palące jedną paczkę papierosów dziennie są 2,5 raza bardziej zagrożone zawałem serca!

Sposób na sercowe problemy
Żyjąc w ciągłym pośpiechu, stałym poczuciu braku czasu ulegamy silnej presji. Wciąż
wzrastające tempo życia nie daje nam chwili wytchnienia, wciąż oczekując od nas więcej. W zamian za oszczędność czasu, wygodę czy chwilę przyjemność oddajemy nasze zdrowie. Zapominamy o konsekwencjach naszych decyzji, które dotkną nas w przyszłości. I mimo, że nie unikniemy wszystkich zagrożeń, to rezygnacja ze złych nawyków z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Zmiana stylu życia zależy wyłącznie od naszej motywacji i wytrwałości. Rzucając palenie, stosując odpowiednią dietę, czy też spędzając więcej czasu na świeżym powietrzu z pewnością pomożemy naszemu sercu w ciężkiej pracy. Dodatkowo możemy je wspomóc specjalnie opracowaną formułą wieloskładnikowego suplementu diety Novocardia. Preparat korzystnie wpływa na stan i sprawne funkcjonowanie układu krążenia. Zawiera wysokogatunkowy olej rybi z cennymi dla serca nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega -3 tj. kwas EPA i DHA w odpowiednich proporcjach, kwas foliowy, witaminy B6 i B12, standaryzowany ekstrakt z czosnku. Novocardia reguluje poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, a poprzez zawartość witaminy E działa jako przeciwutleniacz.

To jak będziemy żyć teraz z pewnością przełoży się na jakość życia w przyszłości. Warto o tym pamiętać, bo nasze serce jest tylko jedno, a do tego wcale nie działa wiecznie. Dbajmy zatem o nie każdego dnia i cieszmy się zdrowiem jak najdłużej.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


DRUKUJ