Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych to poważny udokumentowany problem zdrowotny w Europie i Stanach Zjednoczonych. W krajach europejskich, co roku na tą chorobę zapada 2% populacji co daje około 8 mln chorych w Polsce, podczas gdy przewlekła postać tej choroby dotyka aż 10% ludności. W Stanach Zjednoczonych odsetek zachorowań sięga nawet 14%, przy stałym jego wzroście.

Czym jest zapalenie zatok przynosowych i jakie są objawy tej choroby ?


Z uwagi na interdyscyplinarność schorzenia diagnostyką i leczeniem zapaleń zatok zajmują się prócz laryngologów także alergolodzy, interniści i lekarze rodzinni.
O tym, jak ważnym z alergologicznego punktu widzenia problemem jest zapalenie zatok przynosowych, niech świadczy fakt, że pierwszy europejski konsensus dotyczący zapaleń zatok przynosowych został opracowany w 2005 roku przez grupę ekspertów powołaną przez Europejską Akademię Alergologii Immunologii Klinicznej.
W roku 2007 natomiast konsensus ten został zaktualizowany pod nazwą EPOS 2007 (z ang. European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps).
Zapalenie błony śluzowej nosa zatok przynosowych wg zaleceń EPOS 2007, charakteryzuje się występowaniem dwóch lub więcej z poniższych objawów:
blokada nosa (niedrożność przewodów nosowych),
wyciek z nosa (przedni lub tylny – określany czasem jako „spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła”)
ból lub uczucie rozpierania w obrębie twarzy,
upośledzenie lub utrata węchu.
Przy czym jednym z nich musi być objaw oznaczony jako nr 1 lub 2.

Leczenie


Leczenie ostrego zapalenia zatok przynosowych jest zachowawcze. Celem terapii jest opanowanie zakażenia, zmniejszenie obrzęku tkanek, ułatwienie odpływu wydzielin z jam nosa poprzez przywrócenie drożności ich ujść naturalnych. W wielu krajach w tym celu stosowana jest fitoterapia.

Nowoczesna fitoterapia

rn

Obecnie uważa się, że preparaty pochodzenia roślinnego (fitofarmaceutyki)  o potwierdzonym i udowodnionym działaniu klinicznym są kluczowym obszarem farmakologii. Naturalne leki są o wiele bezpieczniejsze, tym bardziej, że wciąż obserwuje się rosnącą liczbę działań niepożądanych wywołanych przez preparaty chemiczno – syntetyczne. Tylko w USA liczba ciężkich działań niepożądanych ze skutkiem śmiertelnym lub z ciężkimi następstwami wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich ośmiu lat.
Nowoczesna fitoterapia łączy to co najlepszego daje nam natura z tym co może w nowoczesny sposób wytworzyć człowiek. Sprzyjają temu innowacje technologiczne w obszarze analityki i produkcji, coraz większa wiedza w takich dziedzinach jak – biotechnologia, farmakologia czy inżynieria genetyczna jak również wciąż rosnąca świadomość wiedzy na temat leczniczych sił przyrody.
Dzisiaj medycyna dysponuje już szeregiem preparatów pochodzenia naturalnego opartego na zaawansowanej technologii o potwierdzonym klinicznie działaniu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


DRUKUJ