Zakupy w internecie stają się coraz bardziej popularne. Dzięki szerokiej ofercie sklepów możemy dotrzeć do poszukiwanych przez nas produktów w bardzo krótkim czasie. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu zasad, dzięki którym nasze zakupy będą bezpieczne.

Merlin.pl opracował listę zaleceń, których powinno się przestrzegać, robiąc  zakupy w internecie. Ważne, aby podczas kupowania w sieci pamiętać o podstawowych zasadach zakupów oraz prawach przysługujących konsumentowi. Oto zbiór prostych e-porad przygotowanych dla klientów przez Merlin.pl:

1. Zabezpiecz swój komputer:

Nie dokonuj zakupów ani żadnych operacji finansowych na komputerach ogólnodostępnych (np. w kawiarenkach internetowych). Zainstaluj odpowiednie zabezpieczenia antywirusowe i zapory ogniowe (tzw. firewall), czyli oprogramowanie, które chroni komputer przed niepożądanym dostępem do Twoich danych osób postronnych oraz chroni przed wirusami. Po zakończonej sesji, pamiętaj aby wylogować się ze strony. Nie używaj opcji autouzupełniania i zapamiętywania danych w przeglądarkach internetowych. Zwracaj uwagę na komunikaty wyświetlane przez przeglądarkę przed dokonaniem wyboru. Nie odbieraj maili nieznanego pochodzenia, gdyż mogą one zawierać mechanizmy  phishingu (przechwytywanie poufnych danych takich , jak loginy i hasła, numery  kont i kart kredytowych, danych adresowych).

2. Sprawdź sklep:


Zdobądź więcej informacji o sklepie. Dokonuj zakupów w sklepach, które znasz lub które polecają znajomi. Jeśli korzystasz z małych sklepów, upewnij się, że  istnieją nie tylko w sieci. Każdy sprzedawca zobowiązany jest podać nazwę przedsiębiorstwa, adres siedziby oraz informację o organie, który zarejestrował działalność gospodarczą. Zadzwoń i sprawdź, czy pod wskazanym adresem rzeczywiście istnieje dany sklep. Nie kupuj, gdy na stronie brakuje bezpośredniego adresu pocztowego, numeru infolinii czy adresu mailowego. Uważnie przeczytaj regulamin, zwracając uwagę na zapisy o warunkach składania zamówień i dokonywania płatności, terminach dostawy, a także możliwościach zwrotu zakupionego towaru i reklamacji oraz ochronie danych osobowych. Sprawdź, czy procedury i zasady przechowywania  danych osobowych zostały zgłoszone przez sprzedawcę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. L

3. Wybierz produkt, który chcesz kupić:

Zapoznaj się dokładnie z opisem towaru. Przeczytaj wszystkie dostępne na stronie internetowej informacje o produkcie, przeanalizuj dane techniczne. Upewnij się, że jest to dokładnie ten produkt, którego poszukujesz. Zachowaj rozsądek. Kupuj oryginalne produkty, unikaj najtańszych ofert, które   
mogą oznaczać gorszy gatunek. Dokładnie zapoznaj się z ceną.

4. Loguj się bezpiecznie:

Sprawdź czy sklep zapewnia dokonywania zakupów z szyfrowaną transmisją danych (np. przy pomocy protokołu SSL symbolizowanego przez kłódkę pojawiającą się w prawym, dolnym rogu w oknie przeglądarki). Adres strony, na której dokonujesz rejestracji i logujesz się do sklepu powinien zaczynać się od protokołu "https".

5. Płać bezpiecznie:

Dowiedz się, jakie są możliwości zapłaty. Najwygodniejszą i najtańszą opcją jest zapłata przelewem elektronicznym lub kartą kredytową. Jeśli sklep umożliwia dokonywanie płatności drogą elektroniczną (przelewy internetowe, karty kredytowe), upewnij się, że sprzedawca nie przechowuje informacji o koncie bankowym lub karcie płatniczej na własnych serwerach. Przy rozliczaniu płatności internetowych sklep powinien korzystać z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego, jak eCard SA czy Polcard lub serwisów usługowych pośredniczących w przekazywaniu płatności (np. Przelewy24.pl, AllPay.pl, PolPay.pl czy popularny na świecie, od niedawna dostępny również w Polsce PayPal). Jeśli podajesz przez internet numer swojej karty kredytowej, upewnij się, że korzystasz z bezpiecznego połączenia (https://). Merlin.pl jest jednym z pierwszych sklepów, które zmieniły metodę rozliczania  płatności dokonywanych przy użyciu kart kredytowych. Obecnie po opłaceniu zamówienia kartą pieniądze pozostają nadal na koncie klienta, a do sklepu trafiają dopiero po wysłaniu przesyłki. Zarówno karty kredytowe, jak i szybkie przelewy obsługuje firma e-Card. Chroń swoje dane. Wybieraj rzetelne sklepy. Sprawdź, czy na formularzu rejestracyjnym jest dołączone pytanie dotyczące zgody na przetwarzanie danych osobowych.

6. Znaj swoje prawa:

Poznaj warunki gwarancji - Twoje prawa chroni Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o  ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Możesz zrezygnować z zakupionego towaru bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od dostarczenia produktu. Niektóre sklepy zapewniają dłuższy okres, np. w Merlin.pl masz aż 30 dni na zwrot towaru. Pamiętaj jednak, że musisz odesłać towar w stanie nienaruszonym. Kiedy otrzymasz paczkę za pobraniem, otwórz ją w obecności listonosza lub kuriera. Jeśli zawartość przesyłki nie jest zgodna z zamówieniem (inny lub uszkodzony towar), poproś o spisanie protokołu i zwrot do nadawcy. Zachowaj rachunki i inne dokumenty, które otrzymałeś podczas dokonywania zakupu. Wydrukuj lub skopiuj zamówienie, zasady i warunki zakupu, które przedstawione były na stronie internetowej. Zatrzymaj całą korespondencję ze sklepem.

7. Dostawa:

Wybierz dogodną formę dostarczenia przesyłki. Jeśli w ciągu dnia jesteś w pracy, podaj adres służbowy, pod który kurier dostarczy zakupy. Będziesz pewny, że kurier zastanie Cię albo będzie mógł zostawić paczkę w recepcji. Przestrzeganie powyższych zasad w opinii Merlip.pl przyczynia się do jeszcze większego zadowolenia z dokonywania zakupów w internecie.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kluski lane na mleku kalorie

Wersja do druku