Nasze dzieci wciąż rosną, a wraz z nimi rosną ich potrzeby. Potrzebują więcej miejsca na przechowywanie swoich rzeczy, których wciąż przybywa, z czasem zmieniają się ich upodobania i coraz bardziej zależy im na zaznaczaniu własnej indywidualności. Podkreślają swój styl fryzurą, ubiorem, zachowaniem. Najlepiej im w tym nie przeszkadzać, ale jak pomóc?

Odzież i fryzurę nastolatki najczęściej wybierają samodzielnie, ale trzeba im pomóc w aranżacji młodzieżowego pokoju. Ideałem jest projektowanie wystroju wnętrza przy współdziałaniu trzech stron - nastolatka, rodziców i architekta wnętrz. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na zatrudnienie architekta, poradźmy się projektanta jednej z firm, działających w branży wyposażenia wnętrz, na przykład Komandora. Ich usługi są bezpłatne, a mogą rozwiać wiele wątpliwości i zaoszczędzić niepotrzebnych wydatków.  Projektanci potrafią wyczarować przestrzeń na przechowywanie skarbów naszych dzieci nawet tam, gdzie pozornie nic się już nie da wcisnąć. Regały otwarte w konstrukcji kolumnowej zmieszczą się praktycznie wszędzie, a dzięki nim można stworzyć miejsce na przechowywanie książek i bibelotów, zachowując wrażenie lekkości zabudowy. Schowanie ubrań i przedmiotów, tworzących niepotrzebny bałagan wymaga zamkniętej przestrzeni, ale o ile lepiej sprawdzi się szafa z drzwiami przesuwnymi, dopasowana do stylu, kolorystyki i wymiarów młodzieżowego, zazwyczaj niewielkiego, pokoju niż gotowy mebel, zabierający więcej miejsca i niezbyt dobrze współgrający z całością.


Jeśli w pokoju jest dość przestrzeni na większą szafę, rozplanujmy dobrze jej wnętrze. Dzięki temu przechowamy tam swobodnie nie tylko ubrania, ale i deskorolkę, plecak, śpiwór czy namiot. Niewielka wnęka pod oknem czy skos pod dachem to idealne miejsca na drobiazgi, które nastolatek chce mieć ukryte przed całym światem. Zabezpieczą je drzwi przesuwne, które można nawet zamknąć na klucz. Co jednak począć, gdy młody człowiek chciałby mieć swój azyl, a nie ma własnego pokoju i musi go dzielić z rodzeństwem? Jak zadbać o jego poczucie indywidualności ? Dzięki ogromnej różnorodności materiałów i kolorów meble Komandora pozwalają na wyraźne oznaczenie części każdego dziecka. Jest na to kilka sposobów - naklejenie dekorów z określonym, wybranym z katalogu lub samodzielnie narysowanym przez dziecko wzorem, wykonanie każdej części zabudowy w innym, kontrastowym lub delikatnie odznaczającym się i  współgrającym z całością, kolorem lub wypełnienie frontów różnymi materiałami. Można też wykonać taką zabudowę, w której na każdych drzwiach będzie fotografia innego dziecka, a półki będą w różnych kolorach. Wtedy od razu wiadomo, która część do kogo należy W systemie kolumnowym można wykonać regały, które stworzą ażurowe przepierzenie. To rozwiązanie, pozwalające zachować wrażenie lekkości konstrukcji. Jest idealne do wydzielenia części do nauki i snu lub oddzielające przestrzenie dwojga dzieci.  Zamówienie łóżek i biurek, wykonanych u tego samego producenta, z identycznego materiału i w tych samych lub kontrastowych kolorach zapewni świetny, końcowy efekt aranżacji.

Dorastanie to trudny okres, wymagający niezwykłej uwagi i troski rodziców. Nastolatki muszą mieć swoje własne, niezależne miejsce w domu, bo tylko wtedy będą się w nim dobrze czuć. Pomóżmy im je stworzyć.Podobne artykuły: