Wioletta Villas śpiewała parę lat temu: "Bo tu w Andaluzji znów lala ta lala pieśń nasza brzmi. Bo tu zakochani są lalalalala jak właśnie my…" Nie żebym była jakąś specjalną fanką tej artystki, ale ta akurat piosenka szczególnie zapadła mi w pamięć i kojarzy mi się z pięknem Andaluzji, do której już od dłuższego czasu pragnę się wybrać… Postaram się Was także zachęcić do spędzenia tam swojego urlopu.
Kraina ta położona jest w południowej Hiszpanii i obejmuje pasmo górskie na północy Sierra Morena. Jej stolicą jest Sewilla. Ważniejsze miasta, które warto odwiedzić to Grenada, Kordowa i Málaga. Andaluzja jest ojczyzną tańca flamenco. W Andaluzji nie będziecie się z pewnością nudzili, ponieważ odpoczywać można w tym miejscu na bardzo wiele sposobów. Znajdzie się coś dla wielbicieli górskich wspinaczek, dla koneserów dobrej kuchni, a także dla tych, którzy kochają zwiedzać, słuchać pięknej muzyki i poznawać kulturalne piękno nowo poznanych miejsc, ale i Ci, którzy przyjechali wypocząć czysto rekreacyjnie nie będę czuli się zawiedzeni. Andaluzja kryje w sobie niewyobrażalne piękno. Podróżując po tym regionie cieszyć nasze oko będą pola uprawne oliwek, bawełny, dębu korkowego, cytrusów, czy palm daktylowych.

Wyjeżdżając do Andaluzji nie mamy obowiązku wyrabiania wizy, jeżeli nasz pobyt planujemy na krócej niż 90 dni. Podróżować po kraju możemy bez problemu samochodem oraz legitymować się polskim prawem jazdy. Po samej Anadulzji przemieszczać się możemy metrem, autobusem, koleją miejską, czy taksówką. Jest także wiele wypożyczalni skuterów i samochodów. Wybierając się na urlop w sezonie trzeba liczyć się z bardzo wysokimi temperaturami ( w listopadzie sięgają ok. 30 stopni, w lipcu i sierpniu około 45 stopni) oraz rzeszami turystów, jakie nadciągają tu z całego świata. Warto wcześniej zarezerwować sobie jakiś nocleg- coraz częściej praktykowane są rezerwacje przez portale internetowe. Możemy zabrać ze sobą również namiot.

Trzy z pięciu najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznych miast znajduje się na terenie Costa del Sol (tzw. wybrzeże słońca). Są to Sewilla, Kordoba i Grenada.

W Sewilli naszą uwagę od razu zwróci gotycka Katedra de Santa María  z XV wieku, która została zbudowana na gruzach meczetu i jest trzecią, co wielkości wśród wszystkich chrześcijańskich świątyń na świecie. We wnętrzu zwracają uwagę kaplice - Capilla Mayor i Capilla Real, chór i grobowiec Kolumba. Przy Katedrze znajduje się Pałac Królewski (Real Alcazar), zbudowany początkowo jako arabska fortyfikacja. Budowla zawiera wiele sal, patio najokazalszych najpiękniejszych i najokazalszych ogrodów. Bogactwo ornamentyki, dekoracji ceramicznych i komnat sprawia, że sewilski Alkazar zaliczany jest do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii. Ogromny gmach Uniwersytetu Sewilskiego, to doskonały przykład renesansowej architektury. Wstęp na tereny campusu jest bezpłatny, a wizyta pozostawi na pewno niezatarte wspomnienia. Dziedzińce z fontannami i oszklone patia są wizytówką głównego gmachu. Sam uniwersytet to kilkanaście budynków, rozrzuconych po różnych dzielnicach miasta. Warta zobaczenia jest także Złota wieża Torre del Oro, która została wybudowana przez Arabów w XIII wieku. Swoją nazwę zawdzięcza złotym płytkom, jakim jest wyłożona.
Będąc w Sewilli musimy wybrać się na walkę byków do słynnego amfiteatru. Wewnątrz znajduje się muzeum corridy eksponujące kolekcję kostiumów i portretów.

Zakochane pary powinny przejść się jedną zainteresowanych jedną z najpiękniejszych dzielnic- Santa Cruz. To gąszcz wąskich, brukowanych uliczek z zagubionymi wśród nich restauracyjkami i sklepikami z rękodziełem. Po Santa Cruz najlepiej spacerować późnym popołudniem - po zakupach można wpaść okolicznych barów. Uwagę przykuwają ozdobne balkony, a na nich spływające w dół girlandy kwiatów.
Triana to druga dzielnica, w której możemy zmnóstwo starych kościołów np. Iglesia de Santa Ana i nieczynnych manufaktur. Przechadzkę po Trianie najlepiej rozpocząć wieczorem, przechodząc przez most San Telmo i idąc dalej wzdłuż rzeki kierować się do kolejnego mostu Izabeli. Z obu mostów roztacza się wspaniały widok na oświetlone zabytki centrum Sewilli m.in. Torro de Oro. Spacerując po Trianie można poczuć atmosferę podwórkowych oranżerii i klimatycznych zaułków. Wieczorem warto wybrać się na pokaz flamenco, którego Andaluzja jest kolebką.

Dla zainteresowanych kulturą Maurów odpowiednia jest wyprawa do Kordoby. Zobaczymy tu jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamskiej- wielki meczet Mezquita z X wieku. Naszą uwagę zwrócą pozostałości pałacu Omajjadów- Medina Azahara, również pochodzące z X wieku. Możemy przejść się także 16-nasto łukowym mostem Puente Romano nad Gwadalkiwirem, zbudowanym za czasów Augusta. Powinniśmy także odwiedzić żydowską dzielnicę Juderia, w której zachwycą nas jej niezwykłe patia.

Pewne hiszpańskie przysłowie mówi, że „kto nie widział Granady, ten niczego nie widział”. Jako pierwszy punkt pobytu w tym mieście musimy wziąć pod uwagę zwiedzanie dawnej twierdzy mauretańskich kalifów- Alhambry, zbudowanej w XIII-XV wieku. Zabytek składa się z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, letniej rezydencji z ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. Wewnątrz znajduje się Patio de los Leones (podwórze lwów) z wodotryskiem opartym na 12 lwach. Zwiedzanie Alhambry nadaje się nawet na upalny dzień, ponieważ znajduje się tam wiele chłodnych zakątków, takich jak np. ogródki z płynącą wodą. Z zewnątrz, z balkonów zachwycają piękne widoki.

Będąc w Andaluzji warto stanąć na samym skraju kontynentu, czyli na Gibraltarze. Jest to skała o wysokości 425 m n.p.m. i 6,5 km2 powierzchni, wyrastająca w sąsiedztwie Zatoki Gibraltarskiej. Możemy stąd obserwować wybrzeża Afryki i Maroka oraz punkt połączenia wód Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Kuchnia andaluzyjska to przede wszystkim potrawy śródziemnomorskie. Popularne są tu sardynki i merlina z przystawkami, smażone krewetki z czuszką, gazpachuelo, czyli zupę z ryb i owoców morza. Poza morskimi specjałami kuchnia śródziemnomorska oferuje m.in: nadziewane mięsem bakłażany, kulki z mięsa w sosie pomidorowym, awokado z krewetkami, sałatkę z owoców morza, papryki oraz innych warzyw w oliwie lub sosie winegret, sałatkę z gorzkich pomarańczy, pescaíto frito - różne gatunki ryb i owoców morza obtoczone w mące i smażone w głębokiej oliwie, podawane z kawałkami cytryny. Do posiłków pije się tu wino. Najbardziej popularna jest sangria, czyli wymieszane czerwone wino, likier pomarańczowy, woda mineralna oraz owoce. Popularne jest też wino stołowe zmieszane z cytrynową fantą, czyli tinto de terano.

Pamiętajmy, że będąc w Hiszpanii musimy przestrzegać siesty, która trwa od godziny 13.00 do 15.00. W tym czasie Hiszpanie spożywają posiłek i mają przerwę w pracy. Przestrzegają tego także hotele.

Wybrzeże Costa del Sol to także raj dla ceniących sobie bierny wypoczynek i rozkoszowanie się urokiem plaż i kąpieli w morzu. Nad samym wybrzeżem znajdują się hotele i ośrodki wypoczynkowe. Plaże w dużym procencie są kamieniste, a część wybrzeża skalista. Gdzie niegdzie można jednak znaleźć również dobrze utrzymane, piaszczyste plaże.

Piękna Andaluzji nie da się opisać. Żeby je zrozumieć trzeba tam po prostu pojechać!


Podobne artykuły: