Dzieci są najczęściej przezywane „marchewka”, „rudzielec”, przez to są o wiele bardziej wrażliwi na punkcie swoich włosów, ponieważ od najmłodszych lat ich inność zwraca uwagę otoczenia. Mowa tu oczywiście o rudowłosych…

Ci, którzy zostali rudym kolorem włosów tak wyjątkowo obdarowani przez naturę, albo ich nienawidzą, albo je kochają. Co jest w tym kolorze, że przez wieki poświęcano mu tyle uwagi?


Należy do najrzadziej występujących cech genetycznych na świecie. Naturalnym kolorem rudym może pochwalić się zaledwie 2% populacji. Najczęściej spotykany jest w Irlandii i Szkocji. Włosy o tym zabarwieniu wynikają z obecności tzw. płynnej melaniny. 46% tamtejszej ludności posiada gen odpowiedzialny za powstawanie koloru rudego, a 14% z nich posiada włosy o tym odcieniu.

Istnieje wiele hipotez, które tłumaczą pochodzenie rudych włosów. Jedna z nich mówi, że ich połączenie z jasną skórą daje przewagę w okolicach, gdzie nie ma zbyt wiele światła słonecznego, ponieważ im mniej melaniny, tym większa produkcja witaminy D w odpowiedzi na promienie słoneczne. Inni uważają, że w rozpowszechnieniu się rudych włosów odegrał rolę dobór płciowy. Jeszcze inni twierdzą, że mniejsza ilość słońca na północy powoduje brak selekcji na chroniącą przed nim ciemną skórę, więc nieszkodliwa jasna karnacja i związane z nią rude włosy mogą się rozprzestrzeniać w wyniku dryfu genetycznego.

Kobiety mające ten kolor włosów przez wieki miały ciężki żywot i niestety niekiedy bardzo krótki, właśnie ze względu na kolor swojej czupryny. Rudy kolor włosów kojarzy się najczęściej z zuchwałością, gwałtownością, indywidualnością i zmysłowością. Rudzielec zawsze wygląda tak, jakby planował właśnie jakąś psotę.

W starożytnym Egipcie rude włosy były postrzegane jako pechowe. Starożytni Grecy wierzyli, że rudowłosi po śmierci zmieniają się w wampiry. Z rudymi włosami malowano obrazy, na których były przedstawiane postacie o tym kolorze włosów: Judasza, Marię Magdalenę, czy Lilith. Dzięki temu pogłębiało się przekonanie, że osoby posiadające ten odcień włosów są grzeszne, lubieżne, skazane na wieczne potępienie. W średniowiecznej europie z rudymi włosami przedstawiane były najczęściej czarownice, kojarzone z nadprzyrodzonymi mocami. W czasach polowań na czarownice rude dziewczęta szły „na pierwszy ogień”. W tamtych czasach rudowłosa kobieta mogła uważać się za pechową – w przenośni i dosłownie.

Historia pokazuje, że życie rudowłosych było bardzo trudne, a i teraz nie należy do najprostszych. Współcześnie panuje wiele stereotypów i przesądów związanych z tym kolorem włosów. Nawet dzisiaj mówi się, że rudy jest fałszywy, wredny, a nawet niegodny zaufania.
To jednak, czy kolor włosów mówi nam coś o cechach charakteru osoby je posiadającej jest kwestią sporną. Amerykańscy naukowcy, twierdzą, że nie. Natomiast Niemieccy badacze, przekonują, iż kolor włosów mówi wiele o jego posiadaczu. Dokonali analizy i przypisali pewne cechy charakteru blondynkom, rudowłosym i szatynkom.
Ówczesne stereotypy przekonują o tym, że blondynki nie mogą pokusić się o rozwiązanie zbyt trudnego zadania. Brunetki wręcz przeciwnie, są inteligentne i wnikliwe, a rudowłose są wredne i nie można im ufać. Te teorie powinny stracić na wartości, po tym, co udowodnili naukowcy. Ustalono, że dziewczęta o rudych włosach, podobnie jak szatynki są bardzo wrażliwe i dojrzewają szybciej od blondynek, które to są bardziej skłonne do agresji. Oznacza, to, że rudy kolor włosów, a właściwie gen za nie odpowiedzialny wpływa znacząco na życie jego posiadaczy.

Obecnie obserwujemy, iż rudzielca częściej można spotkać na ulicach naszych miast. Są to różnego rodzaju odcienie złocistych rudości, od miedzianego balejażu, po ognistą damę, mocny machoń, cynamon, aż do gorącej czerwieni. Z danych wynika, że 30% kobiet farbujących włosy wybiera odcień rudego, 27% robi się na brunetkę, natomiast 26% staje się blondynkami. Istnieje również stereotyp mówiący, iż rudowłosi są bardziej namiętni i pożądliwy, i on jest jak najbardziej prawdziwy. Brytyjscy badacze dowiedli, że kobiety o rudych włosach mają bogatsze życie seksualne. Uprawiają seks średnio 3 razy w tygodniu, gdy blondynki i szatynki tylko dwa.

Można powiedzieć, że Królowa Elżbieta I wprowadziła modę na ten kolor włosów. Wiele gwiazd kina i telewizji chętnie farbuje włosy na rudy. Jest też kilka sław, którym kolor włosów nie przeszkodził w osiągnięciu kariery. Należą do nich między innymi: Nicole Kidman, Julianne Moore, Mila Jovović.

Jeśli masz ochotę na zmianę fryzury i myślisz o kolorze rudym. Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na zmianę koloru, musisz zwrócić uwagę na karnację swojej skóry. Płomienna barwa jest, bowiem odpowiednia tylko dla osób o wyrazistych rysach i ciemnej oprawie oczu, w połączeniu z alabastrową cerą, daje niewiarygodny efekt.

Ten kolor ma niestety to do siebie, że nie jest trwały, co oznacza, że szybko się zmywa i niestety trzeba często farbować włosy. Najlepiej robić to farbami firmy:

1.    L’oreal Paris, Feria 3D koloryzujący Mango Jasna Miedź,
2.     Landoacolor, Farba trawle koloryzująca, Rubin,
3.    Joanna Festiwal Elegance, Upiększający Krem Koloryzujący, Intensywna Czerwień Purpury 30,
4.    Natura Color, Farba do włosów Delia, ognisty tycjan.

Aby utrzymać jak najdłużej jeden z odcieni rudości na głowie, należy do pielęgnacji używać kosmetyków z wyciągiem z hibiskusa, kory dzikiej róży oraz maku polnego. Bardzo dobrze na ten kolor włosów wpływają szampony, odżywki, i kremy z cynamonem i ekstraktem z czereśni. Wybierając ten odcień pamiętaj, iż jest on mało odporny na promienie słoneczne, dlatego włosy o odcieniu rudym potrzebują preparatów z filtrami. Warto również spryskiwać je nabłyszczaczami i często nawilżać. Najlepiej w takim przypadku stosować:

1.    Pantene Pro – V Ekspresja Koloru Czerwienie,
2.    Ziaja, Szampon włosy rude brązowe, Cynamon kolor zaprogramowany,
3.    Sunsilk, Promienny rudy, Krem odżywiający kolor bez spłukiwania.

Jeśli natomiast jesteś naturalnym rudzielcem, tylko pozazdrościć. Rudy kolor włosów jest na pewno unikatowy i nawet, jeśli powoduje skojarzenia, stereotypy i przesądy, można z nich uczynić mocną stronę, zamiast ubolewać nad własną innością. Ten kolor zawsze będzie zauważalny w tłumie, nie da się przejść obok niego obojętnie, w tym jest siła.


Podobne artykuły: