Do polskiej kuchni coraz częściej trafiają nowinki z bardziej egzotycznych regionów. Niegdyś tak obrzydzające nas owoce morza, dzisiaj robią furorę w droższych restauracjach i sushi barach. Jaki jest właściwie fenomen sushi i dlaczego przełamaliśmy się na wprowadzenie tej potrawy do naszej kuchni, postaram się dzisiaj Wam odpowiedzieć.
Co to właściwie jest sushi?

Sushi to jedna z najbardziej znanych na świecie potraw, która pochodzi z Japonii. Przygotowanie sushi to prawdziwa sztuka aranżacji, która w dalszym ciągu się rozwija. Stereotypowo sushi kojarzone jest z surową rybą i dla tego też ciężko niektórym z nas pojąć jak można coś takiego jeść i jeszcze się tym zachwycać. Smakoszów tej potrawy wciąż nie brakuje! Niekoniecznie sushi musi jednak oznaczać jedynie surową rybę. Jest to danie sporządzone ze specjalnie przygotowanego, zakwaszonego ryżu z dodatkiem dowolnie wybranych owoców morza lub ryb, które mogą być również wędzone, a także innych składników, takich jak np.: warzywa, plastry wołowiny, jajka, grzyby.

Wyróżniamy kilka charakterystycznych rodzajów tej potrawy, które warto poznać przed wybraniem się do japońskiej restauracji:

- Nigiri-sushi – to ręcznie formowane porcje ryżu w kształt paluszków, na które kładziemy plaster jednego rodzaju ryby
- Oshi-sushi – prasowane, kwadratowe porcje ryżu, przykryte plastrami marynowanej lub gotowanej ryby
- Maki-sushi – kawałki ryb, owoców morza i warzyw, zawinięte w przyprawiony ryż z octem i suszone wodorosty
- Chirashi-sushi – przyprawiony octem ryż, na którym układamy kawałki surowej ryby, a także warstwą pokrojonych w paseczki warzyw, tofu i grzybów

Jak podajemy sushi?

Sushi jako jedna z nielicznych potraw, która wymaga specjalnej oprawy i rytuału spożywania. Możemy serwować je jako danie główne lub jak przystawkę. Nadaje się na różnego rodzaju imprezy, na których mamy dużą liczbę gości. Sushi wygląda bardzo efektownie, a jednocześnie jest symbolem prostoty i naturalnego piękna.

W restauracjach i sushi barach przed podaniem potrawy kelner podaje nam ciepły, wilgotny ręcznik do obmycia rąk. Sushi powinniśmy spożywać pałeczkami lub rękoma. Sushi nie należy dzielić na kawałki- powinniśmy cały kawałek włożyć od razu do ust. Nie nabijamy potrawy także potrawy na pałeczki, ani nie przekładamy jej pałeczkami na talerzyk innej osoby.

Obok talerzyka z sushi kelner podaje nam także talerzyk z plasterkami marynowanego imbiru, który służy do oczyszczania kupek smakowych i przegryzania go pomiędzy kolejnymi porcjami sushi. Dostajemy także w osobnym naczynku sos sojowy oraz pastę wasabi, która jest dość ostra. Należy wymieszać niewielką ilość wasabi z sosem sojowym, który służy do przyprawienia potrawy. Przed spożyciem moczymy w nim kawałki sushi (od strony ryby). Do sushi możemy zamówić sobie zieloną lub jaśminową, świeżo parzoną herbatę.

Dlaczego warto jeść sushi?

Kuchnia japońska jest bardzo zdrowa, ponieważ bazuje na naturalnych produktach, jakimi są glony czy owoce morza. Nie od dziś wiadomo, że ryby posiadają bardzo wiele potrzebnych dla nas związków i witamin. Wodorosty i glony bogate są przede wszystkim w jod.
Owoce morza są źródłem tak potrzebnego dla nas białka, witaminy A, D i E oraz kwasu wielonasyconego omega 3. Wpływają one pozytywnie na nasz wzrok i poprawiają pamięć. Działają odmładzająco i wygładzają zmarszczki. Zmniejszają ryzyko nowotworów, mają właściwości przeciwzapalne, antydepresyjne oraz zapobiegają demencji starczej.


Podobne artykuły: