Przed wakacje, dlatego może warto się zastanowić jak zdrowo i aktywnie spędzić ten czas i gdzie wyjechać. Może warto zmienić dotychczasowy środek lokomocji i zastąpić go rowerem? Pozwiedzać trochę pięknych miejsc we własnej okolicy? Postaram się dziś podać Wam kilka pomysłów jak przygotować się na taką wyprawę i gdzie możemy właściwie wybrać się w Polskę na rowerze.
Od kilku lat nie możemy narzekać na niedostatek ścieżek rowerowych, ponieważ są w każdym mieście i w bardzo wiele miejsc możemy nimi dotrzeć. Warto jednak do takiej podróży przygotować się należycie, zaplanowując dokładnie każdy jej szczegół. W wielu turystycznych sklepach, czy w Empiku dostępne są dobrze opracowane, nowoczesne mapy Polski dla rowerzystów. Mamy w nich perfekcyjnie określone szlaki rowerowe. Posiłkując się taką mapą z pewnością nie zabłądzimy, a być może już w domu znajdziemy inspirację na ciekawą wyprawę. Możemy z góry ustalić, jakie dystanse dziennie będziemy pokonywali oraz w jakich miejscach spędzimy noc. W takim wypadku łatwiej będzie nam zarezerwować jakiś pokój, czy domek campingowy. Ciekawym rozwiązaniem będzie także zabranie ze sobą niedużego i niezbyt ciężkiego namiotu, karimaty i śpiwora. Wystarczy jedynie, że sprawdzimy, gdzie w okolicy znajdują się najbliższe pola namiotowe.

Wyjeżdżając na urlop rowerem nie należy zabierać ze sobą zbyt wielkiego bagażu, bo cały czas będziemy musieli wozić go ze sobą. Warto zaopatrzyć się w specjalny bagażnik, który równomiernie obciąża rower i dzięki temu nie wpływa na komfort naszej jazdy. Obowiązkowo przed wyjazdem należy zrobić przegląd roweru, aby wyregulować hamulce, nasmarować i zamontować oświetlenie z przodu i tyłu. Jeżeli planujesz długą trasę zaopatrz się także w specjalne rękawiczki, aby nie mieć odcisków od kierownicy oraz w kask w celach zachowania bezpieczeństwa. Mogą przydać się też zapasowa opona, dętka i pompka. Nie możemy zapomnieć też o odpowiednim stroju, czyli czymś wygodnym oraz nieprzemakalnym, na wypadek gdyby złapał nas deszcz. Wygodne buty również są istotne, powinniśmy zabrać także jedne na zmianę na wypadek zamoczenia. W czasie upału nie obejdziemy się bez nakrycia głowy oraz dobrego filtra- pamiętajmy o tym, że skóra podczas jazdy cały czas nastawiona jest na działanie promieniowania słonecznego.

W Polsce jest wiele miejsc, które nadają się na wycieczki rowerowe. Wiele serwisów internetowych zamieszcza trasy rowerowe już przez kogoś opracowane i przejechane. W ten sposób łatwiej będzie nam wybrać coś dla siebie. Wybierając odpowiednią trasę istotne, czy jedziemy sami, czy zabieramy ze sobą dzieci. Wtedy dzienne dystanse muszą być krótsze i bardziej łagodne. Te informacje znajdziemy również na mapach rowerowych. Wiele terenów nadających się na wycieczki rowerowe znajduje się Mazurach, Śląsku, poj. Drawsko-Pomorskim, czy w Borach Tucholskich, ale także i w górach.

Biura podróży oferują ciekawe wyjazdy za granicę, gdzie rowery są transportowane autokarem. Na miejscu całą grupą wyrusza się w podróż połączoną ze zwiedzaniem i rekreacją. Noclegi zazwyczaj są wykupione w campingach. W ten sposób możemy zwiedzić przykładowo Toskanię, Hiszpanię, Danię Holandię, czy Chorwację, a także wiele innych, ciekawych miejsc.

Mając takie pole do wyboru każdemu, chcącemu spędzić aktywnie czas będzie łatwo znaleźć coś dla siebie.Podobne artykuły: