Święta, Wielkanoc, zaręczyny, przyjęcie komunijne, rodzinny obiad, spotkanie w gronie przyjaciół – każda z tych okazji wymaga innej aranżacji stołu. Nie każda aranżacja wymaga jednak innej zastawy obiadowej. Odpowiednie dodatki mogą zmienić oblicze stołu.

Po pierwsze: okazja

Aranżacja stołu powinna być dostosowana do okazji. Jeżeli organizujemy przyjęcie z okazji zaręczyn czy pierwszej komunii to kompozycja powinna być wytworna i elegancka, jeśli planujmy spotkania z przyjaciółmi to możemy zdecydować się na styl minimalistyczny – podkreśla Jolanta Chmielewska, stylistka marki Villa Italia. To okazja jest wyznacznikiem charakteru stylizacji. Dużą rolę w wyglądzie stołu odgrywają także dodatki. Mogą to być świece, kolorowe podkładki, serwetki lub pierścienie. Warto też pomyśleć o świeżych kwiatach, które w dekoracyjnym naczyniu nadają klimat lekkości i wprowadzają świeżość do kompozycji. Można je także połączyć ze sztucznymi elementami roślinnymi. Muszą być one jednak starannie dobrane kolorem i rodzajem,aby całość prezentowała się harmonijnie.  
Ważne jest także, aby zamierzona aranżacja współgrała ze stylem wybranej porcelany. Do kolekcji o klasycznych kształtach, ozdobionych delikatnym motywem roślinnym powinniśmy dobrać dekoracje stonowane i spokojne. Kolekcja Gloria marki Villa Italia, najlepiej prezentuje się na białym obrusie. Podkreśla on czystość porcelany typu bone china i delikatne zdobienie. Zielone, roślinne akcenty nadają całej aranżacji wyrazistości, a świeże kwiaty w kryształowym wazonie – klasycznej elegancji.

Po drugie: kolory


Komponując aranżację nie powinno się łączyć więcej niż trzech kolorów i dwóch deseni (faktur) materiałów. To wystarczająca ilość, aby ożywić stół i nadać mu odpowiedni charakter – dodaje Jolanta Chmielewska.Warto również aranżować stół w jednolitej, monochromatycznej tonacji, a styl kompozycji podkreślać kontrastując kolory przeciwstawne np. ciepły z zimnym. Klasyczne połączenie czerni i czerwieni, gwarantuje zmianę charakteru stołu. Ułożenie wyrazistej serwety na jednobarwnym obrusie,to dekoracja, która współgra zarówno z porcelaną w nowoczesnym jak i klasycznym stylu. Na takim tle pięknie prezentują się złote,asymetryczne zdobienia. Kolekcję Salix marki Villa Italia wyróżnia ciekawy kształt naczyń, które same w sobie stanowią ozdobę stołu. Można także połączyć ją z dodatkowymi elementami takimi jak kamienie,kryształy, perły, wstążki, taśmy ozdobne, muszle czy sztuczne kwiaty. Wszystko zależy tylko od pomysłowości autora kompozycji. Dobierając elementy dekoracyjne, należy jednak pamiętać, że nie mogę one zdominować reszty kompozycji, czyli zastawy.

Źródłem inspiracji do przygotowywania aranżacji stołu jest oczywiście myśl przewodnia i charakter spotkania, ale natchnienia możemy też szukać w otaczającej nas przyrodzie. Piękne nakrycie stołu i odpowiedni dobór dodatków to naprawdę nic trudnego. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i puścić wodzę fantazji, aby oczarować swoich gości wysmakowaną aranżacją stołu. Wtedy mając do dyspozycji jedną kolekcję porcelany czy szkła można za każdym razem stworzyć niepowtarzalną kompozycję i zaaranżować stół na nowo.

Podobne artykuły: