Jak mówi znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk na kondycję współczesnego języka polskiego, wpłynąć może przede wszystkim ubogie słownictwo, którym wiele osób posługuje się na co dzień. Z punktu widzenia organizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa odnosi się wrażenie, że media chętniej promują festiwale popkulturowe. W Elblągu od 13 lat chcemy promować sztukę słowa….

Organizowany w Elblągu przez Centrum Kultury i współpracy Międzynarodowej „Światowid” Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa…czy to jest kochanie? pielęgnuje to, co w ojczystym języku najlepsze, ale też nie ucieka od prezentowania współczesnej prozy. Festiwal umożliwia konfrontacje w 4 kategoriach – recytacja, piosenka poetycka, małe formy teatralne i teatry jednego aktora.


I choć tematem przewodnim festiwalu jest miłość, zdarzało się, że w poprzednich edycjach uczestnicy części konkursowej festiwalu prezentowali teksty często dosadne, wręcz brutalne w mówieniu o miłości. Na festiwalu pojawiają się recytacje tekstów Świetlickiego i Fałkiewicza, które są bliskie mowie potocznej, czy też fragmenty powieści Wiesława Myśliwskiego z "jędrnym" słownictwem, ale w tych jurorzy oceniają ich interpretacje. W tym roku recytatorzy wybierali najczęściej utwory Staffa, Gałczyńskiego i Leśmiana, pojawią się też wiersze Lipskiej, Stachury i Asnyka.

Festiwal rozpoczyna się dziś, 6 maja. Przyjadą młodzi artyści i gwiazdy, będzie akcent społeczny i filmowy klasyk - Przeminęło z wiatrem. Być może któryś z uczestników elbląskiego konkursu dostanie przepustkę na prestiżowy 45. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie - po przerwie do Elbląga powrócił Jan Poprawa, publicysta, krytyk muzyczny, a zarazem przewodniczący rady artystycznej krakowskiego festiwalu piosenki. Poprawa będzie uczestniczył w części przesłuchań i podejmie decyzję, czy któryś z uczestników otrzyma zaproszenie do Krakowa.

Tegoroczna edycja, której motywem przewodnim jest kobieta, będzie inna z powodu nietypowej wystawy - będzie to prezentacja zdjęć amazonek, kobiet po mastektomii. Zgodnie z motywem przewodnim tegorocznego festiwalu, w jury zasiądą same panie: Grażyna Matyszkiewicz, wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej, reżyserka Anna Nowicka i warszawska aktorka Katarzyna Skarżanka. Ocenią one 23 recytatorów, 21 wykonawców piosenki, cztery spektakle i trzy prezentacje w kategorii teatr jednego aktora. Nie zabraknie elblążan, przyjadą też osoby, które brały udział w poprzednich edycjach Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa.

Uczestnicy konkursu nie tylko zawalczą o uznanie jury, ale będą mogli skorzystać z jego podpowiedzi, wiedzy i doświadczenia. Jan Poprawa poprowadzi warsztaty, a - jak zapewnia Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny festiwalu – także jurorki są gotowe do pomocy.

Poza częścią konkursową odbędą się też koncerty trzech niezwykłych artystek - Edyty Geppert, Katarzyny Groniec oraz Krystyny Jandy.