Cukrzyca dotyka około 3-4% populacji. Jest to przewlekła choroba spowodowana brakiem lub nieprawidłowym działaniem hormonu nazywanego insuliną, która bierze udział w regulacji wszystkich procesów przemiany materii zachodzących w organizmie człowieka. Insulina zapewnia stały dopływ substancji odżywczych do wszystkich komórek ciała, zarówno po spożyciu posiłku jak i między posiłkami. Ponadto wykorzystuje cukry i tłuszcze jako materiały energetycznego dla komórek, magazynuje nadmierną ilość cukrów oraz wytwarza białka z substancji znajdujących się w pożywieniu.

Cukrzyca typowe objawy

Objawy cukrzycy są bardzo typowe :
- zmęczenie,
- osłabienie,
- częste oddawanie dużej ilości moczu,
- spadek masy ciała w bardzo krótkim czasie, mimo zwiększonego apetytu
- wzmożone pragnienie,

Jakie są typy cukrzycy

Rodzaje cukrzycy:
1) cukrzyca typu 1 ( zwana także cukrzycą młodzieńczą bądź insulinozależną ) - Ten rodzaj cukrzycy występuje częściej u ludzi młodych, ( ale nie tylko) oraz u dzieci. Występuje wówczas, gdy trzustka w ogóle nie produkuje insuliny( czyli hormonu obniżającego poziom cukru we krwi ). Na ten typ cukrzycy choruje około 15 - 20% ogółu chorych. Jedynym możliwym leczeniem tej choroby jest podawanie insuliny oraz właściwe odżywianie i wysiłek fizyczny.

2) Cukrzyca typu 2 ( cukrzyca dorosłych, insulinoniezależna ) - Ten rodzaj cukrzycy występuje najczęściej u ludzi starszych. Około 80 - 85 % wszystkich pacjentów z cukrzycą stanowią chorzy na cukrzycę typu 2. Występuje, gdy insuliny jest zbyt mało lub komórki ciała nie są zdolne do wykorzystania własnej insuliny. Cukrzycy typu 2 często towarzyszy otyłość i nadciśnienie tętnicze.

3) Cukrzyca ciężarnych - cukrzyca, która po raz pierwszy rozpoznana została w ciąży i występująca do momentu urodzenia dziecka. Leczenie tej postaci cukrzycy powinno być prowadzone tylko w wyspecjalizowanych ośrodkach ginekologiczno-diabetologicznych. W grupie kobiet z cukrzycą ciężarnych istnieje wyższe ryzyko zachorowania w przyszłości na cukrzycę w porównaniu z kobietami bez tego powikłania.

4) Cukrzyca na tle niedostatecznego i wadliwego odżywiania - występuje głównie wśród ludności tubylczej strefy międzyzwrotnikowej w krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej, w których niedożywienie i głód są powszechne.5) Cukrzyca wtórna - Charakterystyczne dla tej postaci są współistniejące z cukrzycą inne zaburzenia lub zespoły chorobowe. Najczęstsze przyczyny cukrzycy wtórnej można podzielić na:

- polekowe - niektóre leki stosowane w chorobach układu krążenia ( tiazydy lub inne leki moczopędne, szczególnie w zestawieniu z beta blokerami, leki sterydowe i inne
- niektóre choroby gruczołów dokrewnych ( endokrynopatie ) - choroba i zespół Cushinga, akromegalia, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy, guz wydzielający glucagon
- genetycznie uwarunkowane choroby przemiany materii - hemochromatoza
- choroby trzustki - przewlekłe zapalenie trzustki, rak trzustki, stan po pankreatektomii ( operacyjnym usunięciu trzustki )
- cukrzyca na tle niedostatecznego i wadliwego odżywiania - występuje głównie wśród ludności tubylczej strefy międzyzwrotnikowej w krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej, w których niedożywienie i głód są powszechne.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku