Historia krawata mogłaby zająć kilka tomów. Zalążki tej niewątpliwej ozdoby męskiego torsu pojawiły się już ponad cztery tysiące lat temu w Chinach. Terakotowi żołnierze z grobowca cesarza Qin Shih-huang-di mają na szyjach chusty zawiązane w sposób przypominający węzeł prosty, charakterystyczny dla krawata. Jednak zwyczaj okrywania gardła z czasem zanikł i został całkowicie zapomniany przez Chińczyków. Korzenie współczesnego krawata sięgają najprawdopodobniej wojny trzydziestoletniej, podczas której chorwaccy najemnicy Ludwika XIII nosili na szyjach ozdobne chusty. Przypadły one do gustu francuskim elegantom i już wkrótce tak zapoczątkowane krawaty rozprzestrzeniły się w całej Europie. Krawat jest niewątpliwie tym przyczółkiem męskiej fantazji, w którym każdy przyzwoity dżentelmen ma sposobność wyrażenia swej indywidualności. Może to zrobić albo poprzez wiązanie krawata, a według wyliczeń dwóch fizyków i zarazem krawatologów - Thomasa Finka i Yonga Mao - ma do dyspozycji aż 85 sposobów zawiązywania!, albo poprzez dobór koloru. A jest w czym wybierać! Wprawdzie protoplasta był po prostu biały, a kolorów nabrał krawat dopiero w drugiej połowie XIX wieku - to dzisiejszy krawat mieni się przeróżnymi barwami. Firma PELO już w 1870 roku rozpoznała zapotrzebowanie na krawaty i rozpoczęła produkcję tych kolorowych dodatków.
Krawaty PELO wykonane są w stu procentach z jedwabiu pochodzącego z najlepszych włoskich, szwajcarskich, austriackich i niemieckich tkalni. Szyte są w krótkich seriach o zastrzeżonych wzorach, dzięki czemu stanowią ekskluzywny i wyjątkowy dodatek w ubiorze każdego świadomego mody mężczyzny. W sezonie wiosna - lato 2005 modnym kolorem będzie zielony w różnych jego odcieniach. W wachlarzu barw nie zabraknie klasycznych kolorów: niebieskiego i granatu, głębokiego bordo, a także pełnej gamy odcieni bieli i czerni. Pojawią się także dynamiczne, mocne kolory różowego, pomarańczowego czy czerwieni. Dużą część oferty zajmują krawaty gładkie, jednolite oraz modele klasyczne, ozdobione drobnym, powtarzającym się wzorem geometrycznym. W motywach zdobniczych obserwuje się coraz mniej pasków, na scenę wkraczają kwadraty i okręgi. Jeśli paski, to nieregularne, w kształcie biegnącej po skosie fali. Coraz modniejsze stają się krawaty stonowane, monochromatyczne. Cena krawatów PELO wynosi około 179 zł.

W tekście wykorzystano materiały firmy Pelo - jednego z najstarszych producentów krawatów w Europie. Firma szyje męskie dodatki już od 1870 roku.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


DRUKUJ