Sztuka Feng Shui nie jest już ściśle strzeżoną tajemnicą, którą dawniej mogli posiąść tylko zamożni Chińczycy, wywodzący się z klas panujących. Obecnie, w wielu częściach Azji, Feng Shui stanowi niejako styl życia. Teraz każdy, kto ma chęci, bystry umysł i wielki zapał może opanować tą obszerną i jakże skuteczną w oddziaływaniu na życie naukę.

Nikt jednak nie dokona tego w przeciągu kilku dni czy tygodni. Jest to długotrwały proces analizy i wyciągania wniosków, przyswajania sobie wszystkich elementów i szkół Feng Shui i łączenia ich ze sobą w jedną sensowną całość. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, że na pewno dokładnie zna wszystkie czynniki wpływające na dobre Feng Shui. Bycie mistrzem wymaga ciągłego pogłębiania swojej wiedzy i nabywania wciąż nowych umiejętności oraz doskonalenia swojego wnętrza. Ekspert Feng Shui nie może stać w miejscu, on zawsze musi iść naprzód. Nie wolno mu się pomylić przy stawianiu diagnozy i wypisywaniu recepty na pomyślność, na szczęście, na miłość, zdrowie, wspaniałe relacje międzyludzkie, sukces czy też pieniądze, bo tu chodzi o los człowieka.Ludzie Wschodu z wielką chęcią radzą się mistrzów, co i jak należy zmienić we własnym otoczeniu, aby polepszyć swoje życie. Przy każdej większej inwestycji właściciele firm wzywają ekspertów Feng Shui, aby określili odpowiednią lokalizację budynków, mającą korzystnie wpłynąć na losy firmy i pomogli w aranżacji przestrzeni zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz siedziby.

Sztuka Feng Shui znalazła w ostatnim czasie swoich sprzymierzeńców również w Europie Zachodniej. W niektórych obszarach została nieco zmodyfikowana i dostosowana do zachodniej mentalności oraz oczekiwań ludzi. Bardzo powszechną stała się metoda nakładania na plan mieszkania, domu bądź pomieszczenia siatki Bagua. Składa się ona z ośmiu obszarów, odpowiadających poszczególnym sferom życia, takim jak: dobrobyt, sława, miłość, twórczość, przyjaźń, kariera, wiedza, rodzina oraz części centralnej, odpowiadającej za najważniejszą rzecz w życiu, za zdrowie. W siatce Bagua w dolnych obszarach, idąc od strony lewej, zawsze znajdują się odpowiednio: strefa Wiedzy, strefa Kariery, strefa Przyjaznych Ludzi. Przyjmuje się je za punkty odniesienia, względem których ustawione zostają główne drzwi wejściowe.

Pragnę Ci teraz pokazać, w jaki sposób zastosować siatkę Bagua. Jeśli wcześniej nie potrafiłaś sobie z tym poradzić, to po zapoznaniu się z treścią artykułu nie powinnaś mieć już takich problemów. Za nim jednak przystąpię do objaśnień, chcę Cię prosić, abyś pamiętała, że Bagua to tylko jeden mały element całej sztuki Feng Shui i jego uwzględnienie nie wystarczy do całkowitej poprawy Twojego losu.

Rozpoczynamy więc zabawę z Bagua!

Weź gotowy plan swojego mieszkania, domu lub pokoju, albo wykonaj go samodzielnie. Połóż plan przed sobą i ustaw tak, aby główne drzwi wejściowe znajdowały się na dole kartki, czyli bliżej Ciebie. Następnie z obrysu mieszkania, domu bądź pokoju wyłoń prostokąt lub kwadrat. Każdy bok podziel dokładnie na trzy równe części. Połącz punkty odcinkami i w ten sposób osiągniesz dziewięć pól. Drzwi wypadną albo w polu Wiedzy, albo polu Kariery, albo polu Pomocnych Ludzi.

W tym przypadku drzwi wejściowe znajdują się w strefie Kariery, co jest bardzo dobrym układem. Aby dodatkowo pomóc szczęściu powinnaś zawsze dbać o przestrzeń przed drzwiami i tuż za nimi. Niech to będzie piękny kąt, zawsze zadbany i pozbawiony bałaganu. Urządź go według swojego gustu, w taki sposób, aby przyciągał wzrok wszystkich osób wchodzących i wychodzących.
Na pewno zauważyłaś, że w niektórych pomieszczeniach może znajdować się więcej niż jedna strefa. I tak np. w pokoju położonym na planie w lewym górnym rogu widać obszar Bogactwa, Sławy, Rodziny i Zdrowia. Poprzez odpowiednią aranżację możesz w nim, w razie potrzeby, uaktywnić te cztery sfery życia. Czyż to nie cudowne?

Jak widzisz, nakładanie siatki Bagua wychodzi bardzo prosto, gdy Twoje mieszkanie, dom lub pokój znajdują się na planie kwadratu albo prostokąta. Sprawa może się nieco skomplikować, gdy ich kształt jest nieregularny.

Musisz wtedy uważnie przyjrzeć się całości, przeanalizować dokładnie wygląd planu i wyodrębnić najbardziej prawdopodobny prostokąt lub kwadrat. Po tym zabiegu zauważysz występowanie obszarów dodanych i obszarów odjętych. Przyjmuje się, że część dodana jest wtedy, jeśli jej przylegający bok stanowi mniej niż połowę całego boku, zaś odjęta jest wtedy, gdy przylegający bok wystającego fragmentu, stanowi więcej niż połowę całego boku. Wówczas fragment brakujący stanowi obszar odjęty.
Zazwyczaj część dodana przyczynia się do wzmocnienie energii, a część odjęta do jej osłabienia w jakiejś konkretnej sferze Twojego życia. Jeśli wyraźnie widać negatywny wpływ części odjętej na Twoje życie, powinnaś zadbać o wzmocnienie tej brakującej sfery w każdym pomieszczeniu swojego mieszkania, albo przynajmniej w pokoju, w którym najczęściej przebywasz. Dokonasz tego np. przez wprowadzenie elementów, zgodnych z żywiołem danej strefy plus elementy o żywiole ją wspierającym.

W tym konkretnym przypadku, przedstawionym na rysunku, wejście do mieszkania jest usytuowane w strefie Pomocnych Ludzi. Niestety występuje tu część odjęta, co niekorzystnie może wpłynąć np. na kontakty mieszkańców z przyjaciółmi, sąsiadami, znajomymi, na brak pomocy od innych czy też brak chęci pomagania innym i utrzymywania kontaktów z ludźmi. Może to być przyczyną zagubienia, bezradności i ciągłego oczekiwania na lepsze dni.
Występuje tutaj także obszar dodany w Związkach, co może korzystnie wpływać na relacje między partnerami i na rozkwit pięknego uczucia, jakim jest miłość. Zachęcam Cię do przeanalizowania sfer życiowych naniesionych za pomocą siatki Bagua na swoje mieszkanie, dom, pokój czy nawet biurko. Dzięki temu będziesz wiedziała, w którym miejscu znajduje się rejon odpowiedzialny za sprawy, nie najlepiej układające się w Twoim życiu. To pozwoli Ci zastosować odpowiednie remedia, wprowadzić drobne zmiany poprzez uaktywnienie danej strefy właściwym żywiołem lub zmienić sposób przemieszczania się energii Chi. Zobaczysz, czego Ci brakuje, a czego masz w nadmiarze, a także, w którym miejscu wszystko jest w równowadze. Może nawet odnajdziesz przyczynę swojego sukcesu lub niepowodzenia, może zechcesz od razu odmienić swój los. Pamiętaj, że wszystko, co robisz, powinnaś robić z rozwagą. Jeśli nie jesteś przekonana, że umiesz sobie sama poradzić z problemem, lub boisz się, że Twoje posunięcia mogą przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego, to lepiej zwróć się o pomoc do eksperta Feng Shui. Jego wnikliwa analiza szybko wychwyci to, co jest najbardziej istotne, a propozycje zmian będą opierały się na wielu czynnikach, kształtujących dobre Feng Shui Twojego otoczenia.

Beata Kućmińska-Trepka
Ekspert Feng Shui
Absolwentka Akademii Feng Shui we Wrocławiu
tel. 0 606 820 816
e-mail: fengshui-fem@wp.pl
www


Podobne artykuły: