Kochane Panie zima to niewątpliwie czas, w którym notuje się najwięcej załamań nerwowych, stanów nerwicowych i depresyjnych. Brak słońca, które ma na nas niemal zbawienny wpływ widoczny jest nie tylko na bladej skórze, ale także na zmęczonych i smutnych twarzach. Radzenie sobie z szarością zimowego dnia nie jest łatwe, ale naprawdę warto podjąć wyzwanie i poprawić sobie nastrój przez z pozoru prozaiczne rzeczy, a mam tu na myśli np. solarium. Coraz częściej można usłyszeć od znajomych następujące słowa: "Mam depresję!!!". Czy dokładnie wiemy co oznacza słowo "depresja"? Co jest jej przyczyną? CZYM JEST W OGÓLE DEPRESJA?

Depresja jest stanem, w którym uchodzi z człowieka normalna energia życiowa. Stan ten obejmuje zarówno uczucie lekkiego przygnębienia, jak i nastroje samobójcze oraz całkowitą desperację. Depresja jest pojęciem o szerokim zakresie, gdyż nie odnosi się tylko do ludzi, ale także występuje np. w gospodarce (załamanie na rynku).Tak też depresję można uznać za proces naturalny, stanowiący element składowy życia niemal każdego człowieka. Wg psychiatrów depresja ma podłoże medyczne. Udowodniono naukowo, że przyczyną depresji może być niedobór enzymów, który uniemożliwia pobór sodu przez ścianki komórek nerwowych. Lekarz może (jeśli uzna to za konieczne) przepisać środki antydepresyjne, które zażywane regularnie na pewno przyniosą oczekiwane efekty i osoby cierpiące z powodu tej choroby poczują się lepiej i odzyskają radość życia.

JAK SIĘ ODCZUWA DEPRESJĘ

Depresji często towarzyszy niska samoocena oraz nadwrażliwość na krytykę, którą jest wówczas odbierana jako atak na naszą osobę. Za podstawową cechę depresji uznaje się poczucie bezradności i beznadziei. Ponadto do objaw depresji zalicza się:
- brak apetytu (lub nadmierne objadanie się)
- apatię ( brak zainteresowania światem, drugim człowiekiem)
- problemy ze snem, koncentracją i wykonywaniem prostych zadań
- poczucie beznadziei
- nieokreślony lęk
- myśli samobójcze

Jeżeli dana osoba cierpi na kilka z tych objawów i występują one w formie umiarkowanej lub ostrej, wówczas mowa jest o depresji klinicznej. W takiej sytuacji należy szukać pomocy w formie leczenia bądź porady np. specjalisty psychiatry lub psychologa.

PRZYCZYNY DEPRESJI

Wiele osób zapada na depresję w wyniku radykalnych zmian jakie nastąpiły w ich życiu. Do wydarzeń, które najczęściej prowadzą do depresji zalicza się:
- samotność i całkowitą izolację od świata i ludzi
- rozwód
- problemy finansowe
- duże zmiany życiowe np. przejście na emeryturę
- utratę pracy
- urodzenie dziecka ( tzw. depresja poporodowa)
- stratę bliskiej osoby
- szok np. po wypadku, różne urazy

Tłumienie pewnych uczuć i emocji ( gniewu, żalu, strachu) często powoduje depresję. Omawiane schorzenie dotyka najczęściej tych, którzy stracili kogoś lub coś w dzieciństwie. Najgroźniejszym symptomem depresji są myśli samobójcze. Jeżeli ktoś miewa myśli, by skończyć ze sobą, to tak naprawdę pragnie zmiany dotychczasowego stanu. Osoba, która chce zakończyć swój żywot powinna zrozumieć, że nie można traktować pojęcia śmierci dosłownie. Zmienić dany stan rzeczy można przez pozwolenie na to, żeby tylko pewna część nas umarła (ta smutna i niezadowolona z życia), a nie cała osoba.
Nie bójmy się rozmawiać o swoich problemach. Czasem zwyczajna przyjacielska rozmowa może sprawić, że spojrzymy na pewne sprawy inaczej. Jeżeli tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy, które nie będą ustępować udaj się do lekarza lub po prostu szukaj pomocy u bliskich. Nie dajmy się złapać w sidła desperacji i smutku!!! Pamiętajmy, że nie ma problemów nie do rozwiązania!!! Oczywiście zgadzam się, że smutek też musi gościć w naszym życiu, ale nie pozwólmy, by zmienił nasze ziemskie bytowanie w piekło depresji!!Miłe Panie głowa do góry, przecież już za kilkanaście dni prawdziwa wiosna!!!!!! Zgadzacie się chyba ze mną, że ta magiczna pora roku wpływa na wszystkich kojąco, rodzi optymizm i nawet zło tego świata wygląda nieco lepiej, gdy zaśpiewa ptaszek.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku