Migrena (hemicrania) jest chorobą neurologiczną, która zdiagnozowana została już w czasach starożytności. Obecnie choruje na nią około 10-15% populacji. Nieznana jest przyczyna powstawania migreny. Źródła naukowe sugerują podłoże genetyczne i naczynioruchowe.

   WÅ›ród kryteriów rozpoznania migreny ustalonych przez International Headache Society wymienia siÄ™ przede wszystkim napady pulsujÄ…cego bólu trwajÄ…ce od 4 do 72 godzin, zlokalizowane z reguÅ‚y jednostronnie, szczególnie czÄ™sto w okolicach skroni.
   Ból nasila siÄ™ podczas codziennej aktywnoÅ›ci. Charakterystyczne sÄ… objawy foto-, fono-, osmofobii, jak również zawroty gÅ‚owy i wymioty. Napad migreny może być poprzedzony wystÄ…pieniem tzw. aury (charakterystyczne objawy optyczne, czasami zaburzenia czucia i niedowÅ‚ady).
   Główny trzon profilaktyki i leczenia migreny stanowi farmakologia. Coraz wiÄ™cej lekarzy i pacjentów zwraca uwagÄ™ również na korzystny wpÅ‚yw metod  pozafarmarkologicznych np. fizjoterapii lub akupunktury. Nie sÄ… to metody stanowiÄ…ce głównÄ… formÄ™ terapii i  powinny być jednym z elementów kompleksowego procesu leczenia migreny. Wytyczne amerykaÅ„skich towarzystw naukowych sugerujÄ… nastÄ™pujÄ…ce sposoby walki z bólem tj. trening relaksujÄ…cy, biofeedback kontrolowany ciepÅ‚otÄ… ciaÅ‚a w skojarzeniu z treningiem relaksacyjnym i terapiÄ… kognitywno-behawioralnÄ…, oraz biofeedback pod kontrolÄ… EMG  (elektromiografii). W celu zminimalizowania iloÅ›ci napadów migreny zaleca siÄ™ prowadzenie aktywnego fizycznie, uregulowanego trybu życia. Ćwiczenia habituacyjne stosowane w zawrotach gÅ‚owy, jak również ćwiczenia wykorzystywane przy zaburzeniach równowagi mogÄ… być także elementem leczenia objawów migreny. W leczeniu stosuje siÄ™ także masaż, którego celem jest zmniejszenie napiÄ™cia mięśni karku i grzbietu, co  jest  objawem towarzyszÄ…cym silnym dolegliwoÅ›ciom bólowym.
   Niezmiernie ważnym czynnikiem w leczeniu osób chorych na migrenÄ™ jest współpraca pacjenta z zespoÅ‚em terapeutycznym. Warto wiÄ™c, aby pacjent byÅ‚ Å›wiadomy zarówno istoty choroby, jak i możliwoÅ›ci przeciwdziaÅ‚ania objawom.      



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku