40 ml Blue Curacao
40 ml wódki
Łyżeczka Grenadine
Sok Pomarańczowy z cząstkami owoców Clippo Źródło Witamin
Nektar Brzoskwiniowy Clippo Źródło Witamin


Niezbędnik barmański
Są imponująco kolorowe lub klasycznie dostojne, mocne lub łagodne, owocowei orzeźwiające. Nieustannie powstają nowe ich odmiany i kreacje, czyniąc świat mieszanych napojów wspanialszym i jeszcze bardziej kolorowym. Wraz z sokami, nektarami i napojami Clippo zapraszamy w niezwykłą krainę smaków drinków i koktajli.
Koktajl znaczy dosłownie "koguci ogon" i wywodzi się z Ameryki, choć do dziś toczy się spór między Amerykanami, Anglikami i Francuzami o jego faktyczne pochodzenie. Francuzi utrzymują, że słowo cocktail pochodzi od francuskiego słowa coquetier, czyli kubek-kieliszek do jajek, czasem też używany jako kieliszek do picia napojów, lub od słowa coquetel, czyli kieliszek do wina, używany już w XVII wieku przez francuskich winiarzy w Bordeaux. Według Anglików zaś nazwa wywodzi się z czasów popularności w tym kraju walk kogutów, które odbywały się zwykle w święta przy oberżach, stanowiąc swoistą rozrywkądla mieszkańców i przybyszów. Słynna walka między kogutami należącymi do dwóch mężnych rycerzy. Krwawy bój zakończył się zwycięstwem koguta nazwanego Jowiszem, który zadając śmiertelny cios, sam nie tracił ani jednego pióra ze swego wyjątkowo okazałego ogona. Pełen radości i dumy właściciel kazał oberżystce podać zgromadzonym widzom kolejkę najlepszego trunku. Brak dużej ilości jednego rodzaju napitku, sprawił,że sprytna oberżystka zmieszała w konwi whisky, wina, gorzkie wódki i likiery, dodała lód i tak przygotowany trunek podała wiwatującym gościom. Napój, którym wzniesiono toastza zwycięskiego koguta-Jowisza i jego nietknięty ogon, okazał się wyśmienity i dlategoteż nazwano go "kogucim ogonem".
- "Koktajle to short drinki o pojemności do ok. 100 ml - wyjaśnia Patrycja Perlik bartender i manager z klubokawiarni Wernisaż w Łomiankach - Składają się na ogół z wódek wytrawnych, likierów, win z dodatkiem soków owocowych oraz owoców. Pija się je po jedzeniui przed jedzeniem, a także dla odprężenia między posiłkami. Long drinki to napoje idealne na potrzeby karnawału, towarzyskie spotkania, przyjęcia i długie wieczory. W klasycznym tego słowa znaczeniu są to napoje o pojemności ponad 140 ml. Na ogół w ich skład wchodzi napój orzeźwiający, taki jak bitter lemon, tonik, cola, woda sodowa lub sok owocowy. Ogromną paletę tych napojów tworzą mieszaniny różnorodnych wódek, likierów, soków syropów i kremów".

Fot. Archiwum Clippo

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kompot z brzoskwiń od razu do picia

Wersja do druku