Wszawica to powszechnie występująca choroba pasożytnicza, której nie trzeba się wstydzić. Szacuje się, że choć raz zetknie się z nią każde dziecko, co nie ma związku ani z indywidualnym poziomem higieny, ani ze statusem majątkowym rodziców. Wszawicę można łatwo i szybko wyleczyć, a także skutecznie jej zapobiegać. Służą do tego specjalistyczne preparaty na wszy. Jak działają? Kiedy należy po nie sięgnąć? Tego już dowiesz się z naszego artykułu.

Leczenie wszawicy może trwać… godzinę

Wielu rodziców ma bardzo przykre skojarzenia z wszawicą i wręcz wpada w panikę, gdy tylko odkrywa wszy na głowie swoich dzieci. Uspokajamy: leczenie tej choroby pasożytniczej nie jest ani trochę kłopotliwe. Wystarczy tylko zapomnieć o tzw. domowych metodach (majonez, ocet etc.) i od razu sięgnąć po specjalistyczny preparat na wszy.

Taki preparat można kupić w każdej dobrej aptece czy np. zamówić go przez Internet. Na rynku są już dostępne środki, które mogą rozwiązać problem wszawicy w ciągu około godziny od aplikacji, bez konieczności jej powtarzania.

Wybierając leczniczy preparat na wszy zwróć uwagę na to, aby:

  • Był wygodny w aplikacji– najlepiej sprawdzają się tutaj preparaty w sprayu, które umożliwiają równomiernie rozprowadzenie produktu na włosach, bez płaczu, krzyków czy wyrywania się dziecka, które np. nie znosi myć głowy.
  • Działał od razu, bez ponawiania aplikacji– zmniejsza to stres związany z leczeniem wszawicy.
  • Był bezpieczny w stosowaniu– czyli nie zawierał środków owadobójczych i działał kontaktowo, odcinając pasożytom dopływ powietrza, dzięki czemu wszy nie wykształcą odporności na składniki preparatu.

Dobry preparat na wszy maksymalnie skraca czas leczenia wszawicy. Po jego aplikacji wystarczy tylko wyczesać z włosów dziecka martwe pasożyty i gnidy, czyli jaja wszy. Niezbędne jest również przeprowadzenie generalnych porządków w domu, z praniem pościeli i ubrań, zdezynfekowaniem mebli, wytrzepaniem dywanów, odkurzeniem i umyciem podłóg oraz wyparzeniem lub wymrożeniem przedmiotów osobistych dziecka.

To jest ważne!

Skuteczne leczenie wszawicy wymaga jednoczesnego przeprowadzenia kuracji u wszystkich nosicieli – koniecznie zrób przegląd głów pozostałych domowników.

Preparat na wszy jako podstawa profilaktyki wszawicy 

Wszawicy jak najbardziej można zapobiegać. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka, że dziecko pewnego dnia przyniesie do domu nieproszonych gości, jest regularne stosowanie specjalistycznego preparatu profilaktycznego, zwłaszcza w okresie zwiększonego ryzyka zachorowania, czyli:

  • Gdy wiemy, że w środowisku dziecka stwierdzono przypadek wszawicy;
  • Gdy dziecko wyjeżdża na wycieczkę szkolną, obóz czy kolonie;
  • W czasie rodzinnych wakacji np. w hotelu;
  • Po zakończeniu leczenia wszawicy, gdy istnieje podwyższone ryzyko ponownego zachorowania.

Preparaty na wszy o działaniu profilaktycznym zazwyczaj mają formę sprayu – wystarczy spryskać włosy i ubranie np. przed wyjściem do przedszkola czy szkoły, aby zapewnić dziecku wysoki poziom ochrony przez cały dzień. Środki te wydzielają przyjemny dla ludzi, ale nie nieznośny dla pasożytów zapach, tworząc niekorzystne dla wszy środowisko na głowie dziecka. Działanie preparatu utrzymuje się aż do ponownego umycia włosów. Takie środki również można kupić w aptece czy w Internecie.

O tym, jaki preparat stosować w profilaktyce wszawicy, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/jaki-preparat-stosowac-zapobiegawczo-na-wszy/.

Podsumowanie

Zarówno leczenie, jak i zapobieganie wszawicy nie wymagają dziś żadnych uciążliwych zabiegów. Dzięki dostępności specjalistycznych preparatów na wszy, ta choroba pasożytnicza nie stanowi już tak dużego problemu jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wciąż jednak nie należy jej lekceważyć, ponieważ może nieść ze sobą przykre konsekwencje zdrowotne (m.in. dermatologiczne). Preparat na wszy powinien zatem stanowić podstawowe wyposażenie domowej apteczki.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku