Zmagasz się z problemem skóry atopowej? Zauważasz, że jest ona sucha i szorstka, jednak nie wiesz, jak łagodzić kolejne podrażnienia? Rozwiązanie jest stosunkowo proste. To kojące kąpiele, których celem jest m.in. nawilżenie skóry całego ciała. Jak je przygotowywać i dlaczego warto to robić systematycznie? Przeczytaj artykuł do końca.

Kąpiel z korzyścią dla skóry atopowej - jaka powinna być?

Długa czy krótka?

Zastanawiasz się, jaka powinna być kąpiel, która przyniesie ukojenie skórze atopowej? Otóż osoby, które zmagają się z tym problemem,  nie powinny przebywać w wodzie dłużej niż 15 minut. Woda bowiem nasycona jest minerałami, które mogą dodatkowo wysuszać skórę. Głównie są to jony magnezu i wapnia. Istotne jest także pH wody. Może ono negatywnie wpływać na barierę skórną i mikrobiom skóry. 

Gorąca czy orzeźwiająca?

W przypadku pielęgnacji skóry atopowej duże znaczenie ma także temperatura wody używanej do kąpieli. Zaleca się, żeby nie przekraczała ona 35 stopni Celsjusza. Dlaczego? Otóż przy silnym stanie zapalnym zbyt gorąca woda nasila świąd i mocno podrażnia. 

Jak często? 

We wspomaganiu leczenia skóry atopowej istotna jest także częstotliwość kąpieli. Mimo że odpowiednio przygotowane wykazują działanie prozdrowotne, nie należy powtarzać ich codziennie. Chlorowana woda może negatywnie wpływać na stan skóry. 


Jak wycierać skórę atopową?

Niestety, w tym przypadku nie sprawdzi się tradycyjny ręcznik i tarcie nim ciała. Wobec skóry atopowej należy zachować szczególna ostrożność, zwłaszcza w trakcie jej wycierania. Warto wykorzystać miękki ręcznik i delikatnie (lecz starannie) osuszać skórę, przykładając je i odrywając. 

Wartościowa kąpiel - kosmetyki dla skóry atopowej od Biodermy

Już wiesz, że łagodząca kąpiel jest dość wymagająca. Tymczasem to dopiero początek zasad pielęgnacji, które możesz  wdrożyć. Konieczne są także odpowiednie kosmetyki, m.in.:

-  Atoderm - olejek do kąpieli. Preparat łagodnie oczyszcza, nie naruszając bariery ochronnej skóry; jednocześnie zabezpiecza skórę przed wnikaniem czynników drażniących. Olejek cechuje się ultralekką formułą, nie zawiera mydła i nie podrażnia oczu. Kosmetyk jest przeznaczony do każdego rodzaju skóry. 

Dlaczego warto go stosować? Otóż w przypadku skóry atopowej bardzo ważne jest nawilżenie - należy o nie zadbać bezpośrednio po osuszeniu ciała. W przeciwnym razie skóra ponownie zacznie swędzieć. Wybierając olejek do kąpieli Atoderm Huile de douche, zyskujesz czas - kosmetyk zapewnia bowiem 24-godzinne nawilżenie i natychmiastowe uczucie ulgi. Oczywiście rezultat można uzupełnić i wzmocnić, korzystając z dodatkowych kosmetyków do pielęgnacji. 

Antyseptyczny żel myjący Atoderm Intensive gel moussant, to propozycja dla wszystkich, którzy chętniej korzystają z prysznica. Kosmetyk świetnie sprawdzi się także w codziennej pielęgnacji. Produkt delikatnie oczyszcza, łagodzi podrażnienia i skutecznie zabezpiecza skórę przed wnikaniem czynników drażniących, w tym gronkowca złocistego. Najczęściej zadawane pytania


Czym jest skóra atopowa i jakie są jej objawy?

Skóra atopowa, znana również jako atopowe zapalenie skóry, to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się suchością, swędzeniem i stanem zapalnym. Objawy obejmują zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, pęknięcia oraz uporczywe swędzenie, które może prowadzić do drapania i dalszego podrażnienia skóry.

Jakie są zalety kąpieli dla skóry atopowej?

Kąpiele dla skóry atopowej mogą pomóc w nawilżeniu i złagodzeniu podrażnień. Dobrze przygotowana kąpiel może usunąć zanieczyszczenia i alergeny ze skóry, zmniejszyć swędzenie oraz ułatwić wchłanianie emolientów i innych produktów nawilżających stosowanych po kąpieli.

Jak przygotować kąpiel dla skóry atopowej?

Aby przygotować kąpiel dla skóry atopowej, należy używać letniej wody (nie gorącej), która nie wysusza dodatkowo skóry. Do wody można dodać olejki nawilżające, takie jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek, lub specjalne preparaty do kąpieli dla skóry atopowej dostępne w aptekach. Unikaj mydeł i detergentów, które mogą podrażniać skórę.

Jak długo powinna trwać kąpiel dla osoby ze skórą atopową?

Kąpiel dla osoby ze skórą atopową powinna trwać od 10 do 15 minut. Zbyt długie przebywanie w wodzie może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry. Po kąpieli ważne jest delikatne osuszenie skóry ręcznikiem, unikając pocierania, aby nie podrażniać skóry.

Jakie są dodatkowe kroki po kąpieli, które pomagają w pielęgnacji skóry atopowej?

Po kąpieli należy natychmiast nałożyć nawilżający emolient lub krem przeznaczony do skóry atopowej, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna, aby zatrzymać wilgoć. Regularne stosowanie emolientów pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia i ochrony skóry. Dodatkowo, noszenie luźnych, bawełnianych ubrań może pomóc w unikaniu podrażnień.


Podobne artykuły:


Wersja do druku